Zmniejszył się dług jawny, wzrósł ukryty

Niezależna Gazeta Obywatelska2

pieniądze, banknotyWczoraj otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS 153 mld zł, w tym ok. 130 mld w obligacjach Skarbu Państwa, które zostały umorzone. W efekcie dług publiczny Polski zmniejszył się o 9 proc. PKB – poinformowali ministrowie finansów oraz pracy – Mateusz Szczurek i Władysław Kosiniak-Kamysz. O tym, kiedy Fundacja FOR uwzględni te dane na swoim słynnym liczniku, w centrum Warszawy, mówi portalowi Stefczyk.info Aleksander Łaszek, ekonomista tej fundacji.

Czy Fundacja FOR jest zadowolona z powodu wczorajszej operacji zmniejszenia długu publicznego o ok. 130 mld zł?

– Zmniejszył się dług jawny – to zobowiązania państwa wyrażone w obligacjach zmniejszyły się. Ale jednocześnie wzrósł dług ukryty, czyli zobowiązania ZUS-u.

Czy to znajdzie swoje odzwierciedlenie na Waszym, słynnym już liczniku w centrum Warszawy?

– Tak, pokażemy to na naszym liczniku – rzeczywiście będzie spadek długu jawnego ale też od pół roku pokazujemy dług ukryty, który wzrośnie o dokładnie taką samą kwotę, czy prawie taką samą.

Czyli dług jawny zmniejszy się o 130 mld zł i o tyle wzrośnie dług ukryty?

– Tak, zgadza się.

Kiedy to się stanie?

– Najpewniej w przyszłym tygodniu zorganizujemy konferencję na ten temat. Kończymy obliczenia, czekamy jeszcze na komunikaty ZUS-u, czy wszystko się udało i wtedy pokażemy nowe wartości na liczniku.

A ile obecnie wynosi dług Polski – jawny i ukryty?

– Dług jawny zbliża się do 60 proc. PKB, natomiast dług ukryty zbliża się do 200 proc. PKB.


A w wartościach wymiernych?

–  Z tego, co pamiętam, dług jawny wynosi w tej chwili ponad 950 mld zł, zaś dług ukryty przekracza 3 biliony zł.

not. zrk

 1. ely
  | ID: 04bcc0eb | #1

  Oprócz kolosalnych długów po rządach Platformy Obywatelskiej , które Polske prowadzą jako państwo do bankructwa, biedy milionów Polaków pozostaną nam w spadku „Pendolina” kupione za miliardy złotych , zakupione od najbardziej korupcyjnej firmy w rankingu firm w tym zakresie.Cacuszko nie nadajace się do polskiego klimatu, ani infrastruktury kolejowej, ale cóż z tego gdy nad rozsądek górę brał piar i td. Rdzewieć teraz będą Pendolina przez kilka miesięcy w szczery polu w województwie mazowieckim.
  Za brak wiedzy, zainteresowania ekonomią i polityka ,zapłacić ogromna cenę. Zdawanie sie tylko na jedne i określone media, pilnujace swoich interesów przyszło milionom Polaków zapłacić ogromna cenę. W Polsce wygrały kłamstwa , cwaniactwo przegrały solidarność i wartości, wygrał okrągły stół zabezpieczajacy interesy układu PRL-u oraz współpracujacej z nim opozycji przegrała suwerenna, solidarna ,kierująca sie wartościami Polska !

 2. Irena
  | ID: b0121312 | #2

  Wiemy tylko tyle,ze mamy dług jawny i dług ukryty.A jak sie przełoza na nasze życie,na zycie przyszłych pokoleń Polaków? Niestety, stan finansów, nie napawa optymizmem,

Komentarze są zamknięte