13. edycja nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej

Autor Obywatelski

statuetka-picture-manager-2_malaInstytut Pamięci Narodowej zaprasza instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania kandydatów do XIII edycji Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”.

Nagroda przyznawana jest corocznie instytucjom, organizacjom społecznym i osobom za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatów wyłania Kapituła, na czele której stoi Prezes Instytutu. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia wniosku o przyznanie nagrody i przesłanie go do dnia 14 marca na adres e-mail [email protected]

Spośród nadesłanych propozycji wyłonionych zostanie pięciu laureatów. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu na Zamku Królewskim w Warszawie.

W 2013 r. tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymał pośmiertnie Tomasz Merta, który był historykiem myśli politycznej, a w latach 2005-2010 wiceministrem kultury (zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.). Nagrodę otrzymali także popularyzator historii i kultury Kresów Tadeusz Kukiz, żołnierz Armii Krajowej Zdzisław Rachtan „Halny” (zmarł pod koniec stycznia br.), Biblioteka Polska w Paryżu oraz Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Laureatami nagrody w poprzednich latach zostali m.in. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Władysław Bartoszewski, zespół redakcyjny edycji „Zrzeszenie +Wolność i Niezawisłość+ w dokumentach”, Stowarzyszenie „Archiwum Solidarności”, Andrzej Krzysztof Kunert, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Paweł Jasienica, Związek Polaków na Białorusi (kierowany przez Andżelikę Borys), rosyjskie stowarzyszenie „Memoriał”, Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko, Adam Borowski, Związek Sybiraków.

Więcej informacji, w tym formularz wniosku, na stronie IPN:
http://ipn.gov.pl/promowane-aktualnosci/centrala/rozpoczela-sie-kolejna-edycja-nagrody-ipn-kustosz-pamieci-narodowej

Inf. pras. , mw

Komentarze są zamknięte