Poseł Jaki apeluje do Marszałka Buły ws połączeń kolejowych na trasie Opole – Zawadzkie

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Patryk Jaki_Solidarna PolskaApel Posła na Sejm RP Patryka Jakiego skierowany do Marszałka Województwa Opolskiego w sprawie fatalnej sytuacji mieszkańców gmin Zawadzkie i Kolonowskie w związku z likwidacją połączeń kolejowych na trasie Opole – Zawadzkie.

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z licznymi protestami pasażerów, korzystających z autobusowej komunikacji zastępczej na trasie kolejowej Opole – Zawadzkie, dotyczącymi zmian w rozkładzie jazdy, które będą obowiązywać od 15 grudnia br. apeluję o zabezpieczenie środków finansowych pozwalających na utrzymanie częstotliwości kursowania komunikacji zastępczej na tej trasie na dotychczasowym poziomie.

Dla mieszkańców gmin Zawadzkie i Kolonowskie transport kolejowy – obecnie autobusowa komunikacja zastępcza, z uwagi na brak oferty innych przewoźników, jest jedynym środkiem transportu. Do zawadzkich szkół z okolicznych miejscowości codziennie dojeżdża młodzież – tylko w jednej placówce – Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem kształci się 40 uczniów dojeżdżających z kierunku Kolonowskie. Proponowane zmiany w rozkładzie jazdy spowodują, że na autobus powrotny do domu będą musieli czekać 1,5 godziny.

Z połączeń tych korzystają również osoby dojeżdżające codziennie do pracy do Opola. Zgodnie z nowym rozkładem jazdy z Opola w godzinach przedpołudniowych w kierunku Zawadzkiego odjeżdżają tylko dwa autobusy komunikacji zastępczej: o godz. 6.30 oraz o 11.06. W tej sytuacji wszystkie osoby pracujące w Opolu w systemie zmianowym i kończące pracę po godz. 6.30 zmuszone są oczekiwać na połączenie powrotne nawet do 4 godzin – pod spontanicznym protestem przeciw tym fatalnym zmianom w rozkładzie jazdy podpisało się już ponad 100 osób.

Fakt likwidacji połączeń argumentowany jest niedostatecznymi środkami finansowymi pozostającymi w dyspozycji Przewozów Regionalnych sp. z o.o. w Opolu; przy planowaniu zmian w pierwszej kolejności jednak winny być brane pod uwagę potrzeby pasażerów. Likwidacja części połączeń i zmiana godzin kursowania komunikacji zastępczej spowoduje, że i tak już trudna sytuacja komunikacyjna mieszkańców gmin Zawadzkie i Kolonowskie w związku z przedłużającym się remontem torów kolejowych na trasie Opole-Częstochowa,  stanie się niezmiernie uciążliwa i skutkować może pozbawieniem mieszkańców naszego województwa możliwości dojazdu do szkoły i pracy.

W związku z powyższym proszę o uwzględnienie opinii Burmistrza Gminy Kolonowskie oraz głosu pasażerów i zabezpieczenie środków finansowych pozwalających na  pozostawienie częstotliwości kursowania komunikacji zastępczej na trasie Opole – Zawadzkie na dotychczasowym poziomie.

 

Patryk Jaki, Poseł na Sejm RP

  1. Irena
    | ID: b549a9ef | #1

    To sprawa prosta jak drut.A musi sie nia zajmować poseł,marszałek burmistrz,Solidarna Polska i dziennikarze.Komu zalezy na tworzeniu i przysparzaniu kłopotów??? Nikt ,kto korzysta z rozumu tak nie postępuje Wiec wróćmy po rozum do Głowy.!!!

Komentarze są zamknięte