Opolanin Janusz Kowalski dostał nagrodę za ksiażkę historyczną roku!

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Janusz_Kowalski (1)Biografia polityczna Lecha Kaczyńskiego nagrodzona w konkursie Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego. Publikacja autorstwa Sławomira Cenckiewicza, Adama Chmieleckiego, Janusza Kowalskiego (radny Opola w latach 2002-2006) i Anny Karoliny Piekarskiej zwyciężyła w plebiscycie czytelników w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”, zdobywając 4665 z ponad 10 tys. głosów oddanych na stronie internetowej konkursu.

 

Rozstrzygnięcie VI edycji konkursu organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej odbyło się 15 listopada w siedzibie TVP w Warszawie.

 

To była najtrudniejsza z wszystkich moich dotychczasowych książek

 

– powiedział o biografii śp. Lecha Kaczyńskiego odbierający nagrodę dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Adam Chmielecki dodał, że wyróżnienie przyznane przez czytelników traktuje jako docenienie pracy autorów, ale również uznanie dla życia i działalności bohatera książki, czyli prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

 

Lech Kaczyński - biografia [ngopole.pl]W kategorii najlepszej książki naukowej jury konkursu Książka Historyczna Roku nagrodziło publikację IPN Kłopotliwa Panna »S«. Postawy polityczne Zachodu wobec Solidarności na tle stosunków z PRL 19801989”, autorstwa Patryka Pleskota.

 

W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” zwyciężyły książki „Jerzy Giedroyć. Życie przed »Kulturą«” autorstwa Marka Żebrowskiego (wyróżniona przez jury) oraz „Wołyń. Epopeja polskich losów 19392013 akt I, akt II” autorstwa Marka A. Koprowskiego (wybrana przez czytelników).

 

W tym roku jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Piotra Franaszka, podkreślając wysoki i wyrównany poziom konkursu oraz trudny wybór,  zdecydowało o przyznaniu wyróżnienia specjalnego za wydaną przez IPN książkę (album) „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956” (pod redakcją naukową Tomasza Łabuszewskiego).

 

za wpolityce.pl

 1. AntyPlatformowiec
  | ID: 73f255f9 | #1

  Moje gratulacje za książkę. Mam ogólny szacunek do ludzi piszących książki.

  Bo nawet jeżeli tych książek nikt nie czyta, i nawet jeżeli mają śladowy nakład, to trzeba być nieprzeciętnym człowiekiem żeby ksiązke napisać i wydać.

 2. kominiarz
  | ID: 066639c4 | #2

  @AntyPlatformowiec
  Bez przesady….

 3. Irena
  | ID: 85705e14 | #3

  @kominiarz.Witaj. Bez przesady – tez podobnie myśle. Ale mimo wszystko,należało by pokusić sie i napisać książkę …np. o tym p-ośle.. co motylki łapie.Kurcze,myśle,żeby była nawet lekturą szkolną skoro wywalili Mickiewicza. A ten wyraz do krzyzówki to „Jawa”,wiec nic sprośnego. Dobrej nocki.

 4. kominiarz
  | ID: 066639c4 | #4

  @Irena
  :) Widocznie przeoczyłem jakiś post. Co do książki prezentowanej powyżej, to oczywiście nie do niej odnosi się te „bez przesady”. Jest wiele książek i było w przeszłości, które nie zasługują na najmniejszą uwagę, a do ich napisania wystarczyło być nieprzeciętnym szują. Z kolei, żeby ją wydać nie talent decydował i przebicie, a popierający reżim. „Pisać każdy może, trochę lepiej lub gorzej….”. Jak to się ma do wartościowych książek wybitnych i utalentowanych osób, które skutecznie ten sam reżim blokował, bądź blokuje ze względów politycznych?

Komentarze są zamknięte