Niemieckie poczucie humoru: Kąpiel w „kryształową noc”

Niezależna Gazeta Obywatelska

kapiel_w_krysztalowa_nocNiemiecka łaźnia Bad Klosterlausnitz w Turyngii w swojej reklamie postanowiła sięgnąć do historii. W 75. rocznicę pogromu Żydów w III Rzeszy oferuje „długą romantyczną noc kryształową”. Ta analogia wywołała skandal.

Impreza ma się odbyć 9. listopada, a więc dokładnie w dniu, kiedy przed 75 laty w całych Niemczech płonęły synagogi, demolowane były żydowskie domy i sklepy. Z powodu zasypanych odłamkami szkła niemieckich ulic noc z 9 na 10 listopada przeszła do historii jako „kryształowa”. Spłonęło wówczas 1400 synagog, a śmierć poniosło ok. 400 osób. Dzień ten rozpoczął systematyczne prześladowania osób narodowości żydowskiej przez nazistów.

Trudno uwierzyć, że nie wiedziały o tym osoby przygotowujące materiały reklamowe dla Bad Klosterlausnitz. Reklama rozprzestrzeniła się w Internecie lotem błyskawicy. Na winnych prowokacji posypały się gromy.

Ich głupota zatyka dech w piersiach – można było przeczytać na Twitterze.

Inni domagali się obszernych przeprosin. I jak to zwykle bywa w takich przypadkach pojawiły się również niesmaczne żarty.

To będzie prawdziwa lecznicza kąpiel – skomentował ktoś.

Kierownictwo kąpieliska w międzyczasie zmieniło nazwę imprezy na „długą romantyczną noc”. Jednak broszurka reklamowa, w której do niedawna widniało odniesienie do nocy kryształowej, wciąż krąży po Internecie i jest szeroko komentowana. I o to pewnie chodziło właścicielom łaźni.

Oburzający cynizm…

Artykuł ukazał się w portalu wSumie.pl. Udostępniony zgodnie z umową licencyjną między NGO a Fratrią

Komentarze są zamknięte