Wywiad z pomysłodawcą kampanii społecznej „Tony Zdrowia” [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Marek Kania NGO„Chcemy przypomnieć zdrowym, że kiedyś mogą być chorzy i warto już teraz o to zdrowie zadbać” z Markiem Kanią, opolskim kardiologiem, liderem zespołu „Kardioband”, pomysłodawcą kampanii społecznej „Tony Zdrowia” rozmawia Tomasz Kwiatek

Tony Zdrowia” to Twój autorski projekt?

Ja to wymyśliłem i zaraziłem tym pomysłem innych ludzi, a oni to kupili.

 

Jaki jest cel tego projektu?

„Tony Zdrowia”, to jest impreza, podczas której ludzie mają się bawić, ale też zwrócić uwagę na profilaktykę zdrowia. To nie jest tak, że my chcemy pacjentów straszyć, że oni umrą i będą mieli zawał albo raka. Chcemy im o tym przypomnieć, ale podczas imprezy mają się przede wszystkim bawić.

 

Nazwa projektu ma chyba podwójne znaczenie? Może się też kojarzyć z ciężką muzyką?

Havy metalu tutaj nie gramy. Ale rzeczywiście impreza ma się kojarzyć dwuznacznie – rzeczywiście z dużą ilością zdrowia, ale i jednocześnie z tonami muzyki. My chcemy przy muzyce porozmawiać o zdrowiu.

 

Na co dzień jesteś kardiologiem w Opolskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Centrum Medycznym. Widziałeś pewnie nie jeden ciężki przypadek na pograniczu życia i śmierci. Co chciałeś przez ten projekt przekazać mieszkańcom Opola?

Najkrócej mówiąc, chcemy przypomnieć zdrowym, że kiedyś mogą być chorzy i warto już teraz o to zdrowie zadbać.

 

Innymi słowy stawiacie na profilaktykę, czyli coś co teraz w medycynie bardzo się akcentuje.

Profilaktykę akcentuje za mało, za mało! Jest to najtańszy sposób na to, żeby być zdrowym, nie zachorować i nie mieć problemów. Przy okazji dla pozostałych więcej pieniędzy wystarczy.

 

Dużo się o tym mówi…

To jest jak ze wszystkim. Albo się mówi, albo się robi. Jak się robi to się zdrowie ma.

 

Muzyka jest Twoją pasją, od kiedy muzykujesz?

Ja mam z muzyką do czynienia około 40 lat. Już miałem 4 lata to mnie wysłano do przedszkola muzycznego i tak się zaczęła moja przygoda z muzyką. Inni, którzy się tego przez lata uczyli, rzucili to i zajęli się czymś innym. Ja nie mogłem przestać grać, gdyż byłoby to tak, jakbym pół życia przekreślił.

Na czym grasz?

Gram na skrzypcach. Jestem liderem zespołu „Kardioband”. Jestem też autorem projektu „Doktor Band”, który powstał przy Opolskiej Izbie Lekarskiej i zaangażował na różnych scenach około 70 muzykujących lekarzy. W ciągu siedmiu lat zagraliśmy ponad 30 koncertów w Polsce i za granicą.

 

Muszę przyznać, że projekt najlepiej funkcjonuje na terenie województwa opolskiego, przy naszej Izbie Lekarskiej. Mamy na Opolszczyźnie cztery zespoły lekarzy – muzyków, które wspomagają naszą działalność społeczną w ramach kampanii społecznej „Tony Zdrowia”. Wszystkie zespoły zagrają na naszych koncertach. Dwa już się odbyły w ramach Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, gdzie na Placu Wolności grała ekipa „Reanimators” złożona z opolskich lekarzy – muzyków grających bardzo różny repertuar. Udało się nam namówić do współpracy Krzysztofa „Pumę” Piaseckiego, który grał z nami 5 września i zagra jeszcze 19 października br. w Opolskim Centrum Onkologii. Jeszcze grał z nami skład, którego liderem jest lekarz Janusz Jaskot spod Nysy a zespół nazywa się „Liść”. Jest jeszcze czwarty zespół „Nocne Granie”, którego połowę składu stanowią lekarze, którzy ze względu na obowiązki służbowe grają tylko w nocy, stąd nazwa grupy

 

Co jeszcze przed nami w ramach kampanii „Tony Zdrowia”?

Przed nami druga odsłona – 29 września w Światowy Dzień Serca gramy w galerii handlowej „Karolinka” w Opolu. Robimy to jako akcję promocyjną w ramach profilaktyki chorób układów krążenia. Głównym organizatorem jest oddział opolski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego a my jako „Doktor Band” przy Opolskiej Izbie Lekarskiej jesteśmy koordynatorem tych działań w ramach kampanii „Tony Zdrowia”.

 

Trzecia odsłona odbędzie w ramach obchodów Dnia Walki z Rakiem Piersi, które tradycyjnie obchodzone są 19 października?

Dokładnie. Tym razem będziemy chcieli zwrócić uwagę na problemy dotyczące profilaktyki chrób nowotworowych, a szcególnie raka piersi u kobiet. Jestem lekarzem i wiem, że każdego dnia ludzie dowiadują się o tym że są chorzy. To są ludzkie dramaty, poważne problemy, które dotyczą każdej rodziny, a o których się nie mówi. Jest to często temat tabu, a wcale tak być nie musi. Nawet mówienie o tych rzeczach nie musi być przykre. Dlatego podczas „Tonów Zdrowia” można się nie tyko spotkać w gronie znajomych, posłuchać dobrej muzyki, pomówić o swoich problemach, nawet w żartobliwej formie i przy okazji zbadać poziom cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze, czy wykonać mammografię. Właśnie po to, żeby kiedyś nie mieć takich problemów jakie mają osoby chore.

 

Choroby układu krążenia i nowotworowe, to główne przyczyny śmierci Polaków…

Jest to plaga, która narasta. Jest to problem społeczny, ekonomiczny i medyczny, który jest coraz większy. Chowanie głowy w piasek i zamiatanie problemu pod dywan niczego nie zmieni. Tak będzie, dopóki sami nie zaczniemy o tym myśleć!

 

Jak żyć żeby nie zachorować na te choroby?

Trzeba żyć zdrowo [uśmiech]. Nasze propozycje umieściliśmy na stronie www.tonyzdrowia.pl w zakładce poświęconej profilaktyce. Przygotowali je nasi eksperci. Myślę, że warto to przeczytać, czy choćby przejrzeć i zrobić rachunek sumienia, czy chociaż do części z tych zaleceń się stosujemy. Jeśli mogę coś zasugerować, to regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny. Uważa się, że jest to antidotum na wiele chorób cywilizacyjnych, które może bardzo wiele pomóc wszystkim. O rzuceniu palenia chyba nie muszę wspominać. To jest absolutna konieczność i czynnik, na który każdy palacz ma wpływ. Ważna jest też odpowiednia dieta. Zaleceń jak więcej, onet także niebawem będą dostępne na naszej stronie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

  1. Irena
    | ID: a77e899f | #1

    Super sprawa.Dzieki za fotorelacje.Badzmy radosni i usmiechnieci.

Komentarze są zamknięte