Jest prawomocne umorzenie sprawy Ryszarda Zembaczyńskiego!

Autor Obywatelski4

Ryszard Zembaczyński fot. NGO (8)Dziś około godz. 14:10 przewodniczący trzyosobowego składu sędziowskiego Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej SSO Dariusz Biały (przewodniczący VII Wydziału Karnego Odwoławczego) ogłosił wyrok w sprawie prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego. Sąd uznał, że Prezydent Opola nie ponosi umyślnej winy za udzielenie kredytu firmie, która nie prowadziła de facto działalności. Jednocześnie Sąd II instancji uznał, że nie można mówić o zorganizowanej grupie przestępczej, a do tego niedopełnienie obowiązków służbowych w ramach obowiązków dyrektora oddziału Banku Ochrony Środowiska przez Zembaczyńskiego było działaniem nieumyślnym i uległo przedawnieniu – stąd sprawę należało umorzyć!

W maju ubiegłego roku Ryszard Zembaczyński został uznany za winnego przestępstwa udzielenia zgody na kredyt w wysokości 1,5 mln zł bez wymaganych zabezpieczeń i skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Od wyroku odwołali się oskarżeni oraz prokuratura.

W razie podtrzymania wyroku Sądu Rejonowego w Bielsku – Białej z maja 2012 roku oznaczałoby to zarząd komisaryczny lub przedterminowe wybory w Opolu.

Sąd ogłosił wyrok z ponad 30 minutowym opóźnieniem. Wygłaszanie ustnego uzasadnienia do orzeczenia zajęło blisko 50 minut. Poza uchyleniem wyroku w odniesieniu do Zembaczyńskiego uniewinniono jeszcze jedną osobę, a w stosunku do kilku oskarżonych sprawę zwrócono do ponownego rozpatrzenia. Części oskarżonych obniżono wymiar kary.

Sąd Okręgowy w Bielsku – Białej uznał, że poza twórcami „lipnej firmy” odpowiedzialność za weryfikację dokumentacji bankowej spada na pracowników banku, którzy co najmniej dwukrotnie (w tym raz jednogłośnie w trzyosobowym składzie) aprobowali poręczenia majątkowe firmy i jej zdolność kredytową. Ryszard Zembaczyński nieumyślnie nie dopełnił obowiązków dyrektora opolskiego oddziału BOŚ finalnie udzielając zgody na kredyt, ale z uwagi na przyjęcie kwalifikacji czynu m.in. z art. 296.4. Kodeksu karnego wyłącza się odpowiedzialność karną z uwagi na przedawnienie.

Sąd Okręgowy w Bielsku – Białej kosztami apelacji obciążył Skarb Państwa.

(PC)

ngo-BB-270x123

 

 1. Irena
  | ID: d2724c09 | #1

  Wg mojej oceny,to pan zawinił. Będąc dyrektorem ,otrzymywał wynagrodzenie wysokie, stosowne do zajmowanego stanowiska i winien tak zorganizować prace w banku,aby wszelkie wysokie kredyty były przez niego kontrolowane.
  Zwazywszy,ze jest chory na parkinsona, co przed ostatnia rozprawa sadowa upubliczniono / nie był na rozprawie on, ani tez jego adwokat a sąd czekał / – to juz z tej racji stanowisko powinien opuścić.wraz z urzędnikiem „randkowiczem .” i jego zwierzchnikiem , a także radnymi,którzy popierają złe czyny.
  Hamulce są wskazane.Inaczej państwa nie uzdrowimy.Na nic związkowe protesty,skoro tu,na miejscu sami nie zrobimy porządku, w tym udział radnych.

 2. Irena
  | ID: d2724c09 | #2

  Dziwne oskarżenia sięgające wstecz 10 lat,dziwne prowadzenie postępowania przez prokuraturę, i sąd, dziwny wyrok pierwszej instancji sto tysięcy grzywny i półtora roku w zawieszeniu,no i wyrok uniewinniający.
  Ile to postępowanie kosztowało budżet państwa??Może by to urzędnicy oddali, którzy przewlekali sprawę i nie dobadali? Mimo wszystko uważam,że kiepsko z temidą

 3. ely
  | ID: bf820882 | #3

  Warto zobaczyć rządy partii miłości w Warszawie- od 2008 r po ogromnym podniesieniu czynszów , eksmitują Zołnierzy AK, żołnierzy podziemia i ich rodziny. Dziś kaci maja wysokie emerytury, ich ofiary cierpią niedostatek. Przed kamerami „na pokaz” pod pomnikiem Gloria Victis, a za kamerami pozbywanie sie rdzennych warszawiaków.

  link : http://solidarni2010.pl/16072-wyrzucaja-patriotow-na-bruk—video.html

 4. Anonim
  | ID: 2177c1cd | #4

  Pożałowania godne! Nadal są w naszym biednym kraju równi i równiejsi, a dosadnie mówiąc – bezkarni. Może należałoby wzorem innych miast wszcząć procedurę odwołania prezydenta wraz z kilkoma radnymi.

Komentarze są zamknięte