Skandal: „ukraińskie pochówki” zbrodniarzy z SS Galizien … czyli efekty „znamion ludobójstwa”!?

Redaktor7
dsc_4176

Foto za www.galinfo.com.ua

Na efekty „miękkiej” uchwały Sejmu RP w sprawie ludobójstwa dokonanego przez ukraińską OUN/UPA na Polakach nie trzeba było długo czekać. Były poseł KPN – Obóz Patriotyczny i eurodeputowany, który pełnił funkcję wiceszefa  delegacji PE do spraw Ukrainy Andrzej Zapałowski ujawnił, że lokalne władze ukraińskie w miejscowości Holohory koło Złoczowa przeprowadziły uroczysty pochówek 16 zbrodniarzy z SS Galizien.

Tekst sejmowej uchwały – jak się okazuje – daje powody Ukraińcom do kpienia z ofiar tej formacji SS i OUN/UPA. Warto wspomnieć, że w Złoczowie urodził się Tadeusz Brzeziński … ojciec Zbigniewa Brzezińskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera.

Mój parlamentarny kolega słusznie znalazł miejsce na swojej stronie internetowej na informowanie polskiej opinii publicznej o tego typu gloryfikacji nazistowskich zbrodniarzy. Widać, że nie wszystkim jest to obojętne!

Do mordów Polaków na wspomnianym terenie dochodziło już w czasie radzieckiej okupacji. W latach 1941 – 1944 w istniejącym do dziś w tej miejscowości zamku Sobieskich Gestapo urządziło miejsce kaźni. 4 lipca 1941 r. nacjonaliści ukraińscy wspólnie z niemieckimi „towarzyszami” z SS wymordowali znaczną część Żydów zamieszkujących na tym terenie. Nasi sąsiedzi zamiast podkreślić wspólnotę w czasie wojny 1920 i bohaterstwo żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej – np. pochowanego w Warszawie obrońcy Zamościa gen. Mirko Daniłowicza Bezruczko – idą w kierunku, który powinniśmy potępić. Czas najwyższy wezwać polski MSZ do ostrej reakcji.

Ze zdumieniem każdy może zobaczyć za zdjęciach, że ceremonię pogrzebową organizuje się w świątyni chrześcijańskiej, która z pewnością nie jest miejscem na pochwałę kolaborantów nazizmu. Wszystko w sytuacji, gdy na tym terenie zamordowano (np. ks. Jana Szewczyka) czy zburzono liczne rzymskokatolickie świątynie (np. zabytkowy kościół w Gołogórach z XVII wieku).

W takiej sytuacji wypada wezwać również przedstawicieli Izraela do sprzeciwu na szerzący się na Ukrainie kult zbrodniarzy z SS Galizien. Zamiast poszukiwania „faszyzmu” w Polsce minister Bartłomiej Sienkiewicz powinien baczniej śledzić rozwój apologetów nazizmu w krajach ościennych … zamiast jako członek rządu Donalda Tuska wpierać „wersję light” określenia zbrodni dokonanej na Polakach na Wołyniu.

W imieniu KPN – Obóz Patriotyczny domagam się w przedstawionej sprawie jasnej reakcji i natychmiastowego przekazania ambasadorowi Ukrainy odpowiedniej noty dyplomatycznej.

Adam Słomka
Przewodniczący KPN – Obóz Patriotyczny,
poseł na Sejm RP (1991-2001)

 1. ISAKOWITZ
  | ID: c6f04d3f | #1

  BUHHHAa. Szowinistyczne ujadanie polkich ukrainofobow” tylko smieszy!

 2. gregorw
  | ID: 470cc34f | #3

  Wierzcie Państwo ,że jak w czasie II WŚ tak i dziś Ukraińcy robią swoją robotę zgodnie z wytycznymi OUN ,a zarzucanie Polakom szowinistycznego działania ,ukrainofobi to stały ich numer ,z lenistwa chyba ktoś nie odniósł się do wartości demokratycznych i chrześcijańskich Polaków. Widzą drżazgę w oku Polaka a nie widzą belki we własnym oku. Teraz odnieśmy się do wartości deklaracji z którym do Episkopatu Polski wystąpił Episkopat Greckokatolicki Ukrainy [wychodzi że z EP też zrobili idiotów,bo Abp.Mokrzycki nie dał się wyrolować nacjonalistom z EGU] .Z Senatu i Sejmu zgodnie z wytycznymi tajnej Uchwały KPOUN już idiotów zrobili. Hasła typu;nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy;strategiczne partnerstwo przeciw Rosji to rechot śmiechu historii.

 3. obserwator
  | ID: 633f74e9 | #4

  „…Nasi sąsiedzi zamiast podkreślić wspólnotę w czasie wojny 1920 i bohaterstwo żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej – np. pochowanego w Warszawie obrońcy Zamościa gen. Mirko Daniłowicza Bezruczko – idą w kierunku, który powinniśmy potępić…”
  No właśnie, żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej pomogli Polakom dokonać „cudu nad Wisłą”, a wzamin Polacy podpisali porozumienie z Rosją Sowicką i podzilili UKRAINĘ pomiędzy sobą… A rok 1938 – niszczenie cerkwi na Chełmszczyźnie przez władze II RP… To tylko niektóre fakty, o jakich zapomina się powiedzieć polskiemu społeczeństwu.

 4. Irena
  | ID: 3fdbf173 | #5

  @ P.obserwator. To pisz,jak wiesz,Chetnie przeczytamy,uzupełnimy zasoby wiedzy. To się przyda.Dzięki.

 5. rom-baz
  | ID: 7187097d | #6

  Nikt nie ma prawa dyktowac Ukraincom kto ich bohater a kto wrog,
  szczegolnie nienawistne podlosci zapalowskie czy inne smiecie slomkowe,
  oraz Tadeusze zalasowe.

 6. | ID: 29e6338c | #7

  You’re a outstanding site owner. The web site running rate is actually incredible. It kind of feels that you will be executing any exceptional trick. Furthermore, A articles are usually work of art. you’ve done beautiful activity with this issue!

Komentarze są zamknięte