Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim [wideorelacja]

Autor Obywatelski5

Tadeusz PłużańskiNiezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Opolskiego było w ostatni czwartek (9 maja) organizatorem kolejnego ciekawego spotkania. Po Rafale Ziemkiewiczu i Leszku Żebrowskim do Auli Starej Uniwersytetu Opolskiego przybył Tadeusz M. Płużański, autor książek „Bestie”, „Bestie 2” i „Oprawcy”, poświęconych zrywom niepodległościowym Żołnierzy Wyklętych w latach powojennych. Pan Płużański nie pisze jednak o głównych bohaterach, czyli samych żołnierzach NSZ. Skupia się na roli tytułowych „bestii”, czyli oprawców Urzędu Bezpieczeństwa.

Książki nie są dopuszczone do mainstream’u. Sprzedawane są w tzw. „drugim obiegu”, jednak mimo tego są bardzo popularne wśród patriotów w naszym kraju. Mówią o rzeczach niebanalnych, poruszają tematy, jakich zwykle autorzy starają się unikać.

Dlatego też spotkanie zgromadziło około 50 osób. Płużański mówił dużo o niedawnej historii i starał się, tak jak w książce, skupić na katach, a nie tylko ofiarach.

„Kiedyś nie pamiętano o Żołnierzach Wyklętych. Dziś, pomimo istnienia narodowego dnia pamięci, nadal jest on traktowany przez władzę jak piąte koło u wozu. Przez to nie spełnia ona swojej roli, czyli kształcenia młodych ludzi. Ci młodzi muszą dowiadywać się o Narodowych Siłach Zbrojnych z innych źródeł. Żołnierze Wyklęci są dla nich wzorem i to jest dobry prognostyk.”

Mówił także o genezie takie podejścia władz do dnia 1 marca:

„Po 1945 w Polsce zaczęły kształtować się „elity”. Musiały one jednak wyeliminować swoich wrogów. Wrogami nie byli już Niemcy, wojna się skończyła. Wrogami byli ci, którzy także z tymi nazistami walczyli. Ci, którzy mogli upomnieć się o wolną Polskę. Dlatego toczono walkę z NSZ, dlatego żołnierzy podziemia mordowano. Władza torowała sobie drogę do siedzisk za pomocą przemocy i sfałszowanych referendów.”

Jego zdaniem, tego typu działania nie zakończyły się wraz z rokiem 1989.

„Jak można porównywać tych dwóch generałów? Fieldorf, postrach nazistów i jeden z najodważniejszych Polaków, skazany przez sąd na podstawie sfabrykowanych dowodów. Jaruzelski, antysemita, uczestnik pogromów żydowskich w 1968. Ten, który wyprowadził czołgi na ulice. Dziś ten drugi jest autorytetem. Dlatego pamięć Fieldorfa i innych wyklętych najprościej zatrzeć. Michnik oficjalnie broni Kiszczaka i Jaruzelskiego. Nowe „elity” III RP to żywcem wyjęci komunistyczni zbrodniarze, tylko teraz przemalowani. Mazowiecki, premier rządu i lider opozycji, demokrata. Kiedyś szkalujący księdza Kaczmarka.”

Wspomniał także o genezie powstania książki „Bestie”:

„To pierwsza tego typu publikacja. Do tej pory nikt nie zajmował się zagadnieniem od tej drugiej strony, czyli przedstawieniem oprawców. A to właśnie w zestawieniu z tchórzostwem tych, którzy zaprzedali się systemowi, widać bohaterstwo wyklętych.”

Podsumowując, spotkanie można było uznać za w pełni udane.

Oprac. KM

Wideo: Józef Gorzkowski

 1. Irena
  | ID: cfb49fff | #1

  @p.NGO. Dziekuję za relację.Cenne,Ciekawe.A gdzie książkę można kupić.

 2. Jacek
  | ID: 351e19f6 | #2

  Ksiązki mozna kupić w księgarni Klubu Gazety Polskiej ul. Osmańczyka 16. To ulica prowadząca od Rynku do Solarisa. Jest tam też wiele innych ciekawych i wartościowych pozycji, oraz bardzo miła pani sprzedająca.

 3. Irena
  | ID: cfb49fff | #3

  @P.Jacek. Witaj. Dziękuję.Pozdrawiam.

 4. | ID: 4e108006 | #4

  Za chwilę na „Łączce” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach rozpocznie się drugi etap ekshumacji ofiar komunistycznych bestii. Wszystko wskazuje na to, że wśród ekshumowanych będą też ci, których na śmierć skazał Stefan Michnik. Więcej http://wirtualnapolonia.com/2013/05/08/tadeusz-pluzanski-odkryjemy-ofiary-michnika/

 5. Irena
  | ID: 4418a8ac | #5

  @P.NGO. Dzięki za link.Dziękuję,że mogę Historie Rodaków poznawać i czerpać jak wodę z górskiego strumyka.Niestety, nie wiedziałam i o tych okrucieństwach.

Komentarze są zamknięte