Ponad połowa Polaków chce przekazać podatek na Kościół

Redaktor Obywatelski1

Kościół w Rudziczce fot. FDDJak wynika z najnowszych badań CBOS, ponad połowa Polaków deklaruje chęć przekazania swojego 1% podatku na Kościoły w Polsce.  51 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla rządowej propozycji zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym na rzecz Kościołów w wysokości 0,5 proc.

CBOS podkreśla, że mimo powszechnie deklarowanej przez Polaków przynależności religijnej (93 proc. uznaje się za katolików, 2 proc. za wyznawców innych religii), tylko mniej niż połowa podatników chciałaby skorzystać z odpisu podatkowego na rzecz jednego z Kościołów. Także wśród osób regularnie uczestniczących w praktykach religijnych deklaracje dotyczące chęci finansowego wsparcia wybranego Kościoła nie są powszechne.

Z badań wynika, iż odsetek osób deklarujących taką możliwość jest mniejsza o 0,5% niż w zeszłym roku,  oraz są to zdecydowanie osoby najbardziej religijne.

Według CBOS, prawdopodobne jest zatem, że zwiększenie wysokości odpisu podatkowego przyczyniło się do spadku zainteresowania skorzystaniem z możliwości przekazania części podatku na rzecz jednego z Kościołów lub związków wyznaniowych.

– podaje serwis stefczyk.info.

si, lz

 

  1. IRENA
    | ID: 8173227d | #1

    Zapewne z odpisów podatkowych Kościół się z powodzeniem utrzyma,nawet z 0,5%.Ale jest pewne Ale. Pod waunkiem,że każdy podatnik osobiście przekaże na konto kościelne, bez pośrednictwa Urzędu Skarbowego.Wówczas będziemy pewni,że pieniądze na utrzymanie Parafii są na koncie.Nie wiadomo,jaka opcja polityczna bedzie rzadziła,wiec taka klauzula musi byc dopisana.Walka obecna , z Kościołem niestety Trwa i to trzeba brać pod uwage.

Komentarze są zamknięte