Wielkanoc jest najważniejszym Świętem w tradycji chrześcijańskiej oraz obrzędowości okresu wiosennego. Święta Wielkiej Nocy, podobnie jak Boże Narodzenie, obfitują w bogactwo zwyczajów ludowych, z których obecnie już tylko część wykazuje żywotność. W wielkanocnej obrzędowości kościelnej odnajdujemy oczywiście relikty pradawnych wiosennych wierzeń Czytaj więcej…
Polecam drugą książkę prof. Anny Pawełczyńskiej „Koni żal”
3Zarówno „Koniec kresowego świata”, jak i „Koni żal”, to dwa tytuły o niezwykłym ładunku emocjonalnym. Nie dlatego, że zawalił się „pański” świat, nie dlatego, że coraz mniej osób jest w stanie jeszcze odczuć tę grę słów i to napięcie jakie im towarzyszy, ale dlatego, że staje się on tak samo martwy, jak język łaciński. Czytaj więcej…
Chrystus Królem
16Wielki post Anno Domini 2013 zmierza ku końcowi. Już niedługo będziemy przeżywać wydarzenia Wielkiego Tygodnia, których kluczowym dniem jest Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Chrystusa Pana. Świadomym katolikom nie trzeba tłumaczyć powagi tego dnia. Czytaj więcej…
Wielkanocne święcenie pokarmów w Kościele Jezuitów w Opolu [fotorelacja]
1Tradycyjnie już w Wielką Sobotę w parafiach w całej Polsce odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów, które następnego dnia znajdą się na świątecznym stole i zostaną zjedzone podczas śniadania wielkanocnego. Na placu przed Xaverianum ze święconką pojawili się też mieszkańcy Opola. Czytaj więcej…
Plany Aglomeracji Opolskiej
4Wczoraj tj. 29 marca odbyło się kolejne spotkanie Aglomeracji Opolskiej w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 16 gmin – partnerów Aglomeracji Opolskiej, starostowie powiatów opolskiego i brzeskiego, przedstawiciele powiatu krapkowickiego, pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Czytaj więcej…
Teatrzyk Zielony Śledź: Przychodzi baba do lekarza
1Niech nikogo nie zmyli dawne znaczenie słowa. Debata nie jest już żadną wymianą zdań, w związku z czym zaprasza się do udziału w niej tylko tych, którzy mają na dany temat jedynie słuszny pogląd. Prezydent wraz z premierem będą przekonywać o korzyściach płynących ze wstąpienia Polski do unii walutowej. Czytaj więcej…
Kącik literacki NGO: Słowa wykrzyczane dwa tysiące lat temu nadal dźwięczą
1Idę o zakład, że gdyby dzisiaj, albo wczoraj ukrzyżowano na wzgórzu kogoś, to większość z nas w ogóle by tego faktu nie zarejestrowała. Tak jak większość Żydów z czasów Chrystusa przeoczyła zarówno jego narodziny, jak śmierć i zmartwychwstanie. Czytaj więcej…
Święcenie ognia, wody i potraw w Wielką Sobotę
1Do naszych czasów przetrwało kilka obrzędów wielkosobotnich. Jednym z nich, jest święcenie ognia, wody i potraw przygotowywanych do spożycia podczas świąt Wielkanocnych. Zwyczaje te, a zwłaszcza kult wody i ognia mają podłoże słowiańskie i przetrwały do naszych czasów dzięki temu, że Kościół Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 160. rocznica zastosowania po raz pierwszy lampy Łukasiewicza
1Polska ma wielu wspaniałych synów, o których każdy z nas powinien pamiętać. Jednym z nich jest Ignacy Łukasiewicz, który urodził się w 1822 r. w Zadusznikach na Podkarpaciu. Łukasiewicz był polskim patriotą ormiańskiego pochodzenia. Należy do najwybitniejszych polskich pionierów techniki. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 180. rocznica urodzin Teodora Cieszkowskiego, powstańca styczniowego
1Był szaleńczo odważnym dowódcą oddziału powstańczego sformowanego na terenie Zagłębia Dąbrowskiego podczas Powstania Styczniowego. Czytaj więcej…
Kościół pw. św. Sebastiana w Opolu
Barokowy kościół pw. św. Sebastiana, to wyjątkowe miejsce na mapie Opola. W XVII w. w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół stała karczma, której piwnice – jeśli wierzyć żyjącemu w XIX w. Franciszkowi Idzikowskiemu, autorowi książki „Opole, dzieje miasta do 1863 r. – sięgały aż do środka placu. W tej karczmie 31 marca 1679 r. zmarł chory na dżumę cudzoziemiec. Czytaj więcej…
Wywiad specjalny: „Kluczem jest otwartość na życie”
1„Kluczem jest otwartość na życie” – z Jerzym Miką, ojcem pięciorga dzieci, trenerem zarządzania, instruktorem harcerstwa i wykładowcą w Akademii Rodziny w Winowie rozmawia Tomasz Kwiatek Czytaj więcej…
Popkultura w służbie ONR?
8Czy znają państwo utwór muzyczny dedykowany współcześnie działającej organizacji? Czy działa w Polsce organizacja, której dedykowana jest cała płyta, a utwory znajdujące się na niej są inspirowane działalnością tejże organizacji? Czytaj więcej…
Tysiące pielgrzymów na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
1O godz. 6.00 rano w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy intensywnych opadach śniegu, rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości – główna część Misteriów Pasyjnych. O godz. 8.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, w której wzięły udział dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Czytaj więcej…
Szkoła w tęczowych barwach?
1Czy już wkrótce polska szkoła będzie uczyć zgodnie z „tęczowymi” wytycznymi? Jest to bardzo prawdopodobne, bowiem resort edukacji według informacji „Rzeczpospolitej” coraz bardziej ulega lobby homoseksualnemu. Czytaj więcej…
Polsko-niemiecka „Droga do Nieba” m.in bez pieśni „Boże coś Polskę”
37Pan Józef Korol, przewodniczący Zarządu Krajowego Polskiego Komitetu Ocalania Narodowego z siedzibą w Opolu, wysłał przy okazji Życzeń Wielkanocnych zapytanie do biskupa opolskiego Andrzeja Czai w sprawie braku pięciu pieśni w polsko-niemieckim wydaniu „Drogi do Nieba”. Czytaj więcej…
Koniec prasy regionalnej?
3Na portalu SDP.pl w ważnym felietonie pt. „Akcja utylizacja”, Piotr Legutko pisze o tym, że Polskapresse będzie za chwilę jedynym posiadaczem dzienników regionalnych w Polsce. Informacja ta pojawiła się na łamach NGO w kontekście przejęcia przez niemiecki koncern udziałów w spółce Media Regionalne, wydawcy m.in. „Nowej Trybuny Opolskiej”. Czytaj więcej…
NGO Bielsko-Biała: Z okien gmachu przy Jagiellońskiej tego nie widać?
2Marcowe popołudnie. Poza jedynie słusznymi informacjami podawanymi przez główne media oraz poza słusznym i widowiskowym protestem NSZZ „Solidarność” do gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przy ulicy Jagiellońskiej nie dociera wiele.
To będą skromniejsze święta. Produkty są, ale ludzie nie mają pieniędzy
5Eksperci przewidują, iż nadchodzące święta Polacy będą obchodzić o wiele skromniej. Wszystko podyktowane jest względami ekonomicznymi. Widać, więc jak na dłoni, że kryzys wchodzi tam, gdzie do tej pory drzwi dla niego były zamknięte. Czytaj więcej…
Kolejny proces dwóch lekarzy oskarżonych o narażenie życia chłopca
1Sąd w Opolu nakazał w powtórzyć proces dwóch lekarzy, oskarżonych o postawienie złej diagnozy i narażenie na utratę życia lub doznanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pięcioletniego chłopca. Czytaj więcej…
Ogłoszono Deklarację Ideową Ruchu Narodowego
1W dniu 27 marca br. w Warszawie, podczas konferencji prasowej, Robert Winnicki i Artur Zawisza zaprezentowali „Deklarację ideową” wypracowaną przez Ruch Narodowy w ostatnich miesiącach i przyjętą w ostatnią niedzielę podczas Rady Decyzyjnej RN. Czytaj więcej…
PO kupuje sobie wybory? Geneza sprzedaży ECO
4Najpierw scharakteryzujmy jaką ,, kurę znoszącą złote jajka” mają mieszkańcy Opola.
Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA jest to przedsiębiorstwo, w którym 53,26% akcji ma Gmina Opole. Całkiem niedawno w rankingu najbardziej dochodowych firm w Polsce ECO zajęło 17 pozycję. Czytaj więcej…
Czy wiesz, że …?
Wielka Środa, zwana także żurową strzodą, jest pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, który posiada swoje własne, częściowo do dziś żywotne zwyczaje ludowe. Na Śląsku są to m.in. palenie żuru i wypędzanie Judasza. W tych ludowych zwyczajach przeplatają się zapisane w pamięci słowiańskie obrzędy wiosenne – praktykowane w związku z nadejściem nowej pory roku Czytaj więcej…
Bury: Solidarność marzy o władzy. Duda wiosłuje w tym kierunku
4Ministrowie PSL poświecili wiele czasu, żeby zażegnać perspektywę strajku na Śląsku, ale problemem jest strona społeczna. NSZZ Solidarność najczęściej jest nieobecna na posiedzeniach Komisji Trójstronnej, bo jej przewodniczący zamiast rozmawiać, występuje na wiecach i trybunach- mówi przewodniczący KP PSL Jan Bury. Czytaj więcej…
Negacja religii negacją społeczeństwa
1Religia w życiu społeczeństw pełniła od zawsze rolę moralizatorską, wytyczając kompletne normy zachowań ludzi – negację zła, afirmację dobra (jak pisał w Elementarnych formach życia religijnego E.Durkheim). Bez religii, życie społeczeństwa nie byłoby możliwe, bowiem moralność sama z siebie nie występuje w przyrodzie Czytaj więcej…
Opolska świetlica wygrała kapitalny remont [wideo]
2Sukces opolskiej świetlicy „Serce dla serca”, która wygrała w konkursie „Nakręcamy wyobraźnię”. Wygraną będzie kapitalny remont świetlicy środowiskowej mieszczącej się przy Ozimskiej 55 w Opolu. W finale konkurowała ze świetlicami z Białegostoku i Olsztyna. W pierwszym etapie należało wykonać prace plastyczną Czytaj więcej…
Oby tak dalej, a kultura i edukacja padną. Sejmik zlikwidował 7 bibliotek
4Sejmik województwa opolskiego zlikwidował siedem z jedenastu filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu. Uchwały o likwidacji radni przegłosowali na sesji opolskiego sejmiku. Powody likwidacji to spadające czytelnictwo i oszczędności. Szkoda. Czytaj więcej…