Tysiące pielgrzymów na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska1

DSC_5429 (800x536)O godz. 6.00 rano w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy intensywnych opadach śniegu, rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości – główna część Misteriów Pasyjnych. O godz. 8.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, w której wzięły udział dziesiątki tysięcy pielgrzymów. W deszczu i śniegu przemierzyli prawie siedmiokilometrową trasę Kalwaryjskich Dróżek wokół klasztoru bernardynów malowniczo położonego klasztoru obok góry Żar, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przed kaplicą „U Piłata” odegrana została jedna z najbardziej widowiskowych części misterium – odczytanie wyroku na Pana Jezusa. Tutaj pielgrzymi wysłuchali Dekretu oraz pasterskiego słowa metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Potem franciszkański kleryk, Terencjan, odtwarzający postać Chrystusa, w koronie cierniowej i w otoczeniu żołnierzy zaczął tradycyjną Drogę Krzyżową na Górę Ukrzyżowania. Jej zakończenie miało charakter ściśle liturgiczny i celebrowana była Liturgia Męki Pańskiej, zamykająca kalwaryjskie Misterium. Nabożeństwu przewodniczył  bp Jan Szkodoń z Krakowa. Po Misterium odbyła się spowiedź święta, z której skorzystały tłumy pielgrzymów.

Pielgrzymi przybywają do sanktuarium od około 400 lat. Sceny pasyjne były odtwarzane jako widowiska i sztuki teatralne o tematyce religijnej od pierwszych lat obecności bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, czyli od 1602 roku. Zgodę na unowocześnienie inscenizacji wydał w 1946 roku arcybiskup Stefan Sapieha. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane przez wojewodę krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego.

Oprac. TK, wpolityce.pl, więcej   www.kalwaria.eu

Fot. NGO

Komentarze są zamknięte