Popkultura w służbie ONR?

Niezależna Gazeta Obywatelska8

Raper PtakuCzy znają państwo utwór muzyczny dedykowany współcześnie działającej organizacji? Czy działa w Polsce organizacja, której dedykowana jest cała płyta, a utwory znajdujące się na niej są inspirowane działalnością tejże organizacji?

Łódzki raper „Ptaku” (rocznik 1982) podjął się muzycznego upamiętnienia historii Obozu Narodowo-Radykalnego.

Muzyk znany jest w łódzkim środowisku hip-hopowym.

Pierwsze nagrania publikował już w 2000 roku. „Ptaku” w swoim dorobku ma kilka płyt nagranych wspólnie z hip-hopowymi składami „Zjednoczeni” w latach 2000-2004, „Łódzcy Rezydenci” w 2005, oraz kilka solowych demo: „Powstaniesz z pomocą moją kiedy ja powstanę” z roku 2001, „Konceptalbum” wydany w 2005 (legal 30 000 egz.), „Każdy następny EP” 2005 oraz „Konkretalbum mixtape”2005.

Jednak największy rozgłos przyniósł artyście kontrowersyjny utwór „Spłoną wozy TVNu” który powstał w nocy po Marszu Niepodległości w 2011 roku. Na popularnym serwisie You Tube utwór ten w ciągu miesiąca odsłuchało ponad 100 000 użytkowników, a jego fragmenty emitowane były w telewizji śniadaniowej TVNu.

Projekt „NaRa” (skrót od Narodowy Radykalizm), bo taki tytuł będzie nosiła płyta, został zapoczątkowany w grudniu 2012 roku.

Koncepcja płyty zakłada upamiętnianie przełomowych dat w historii ONR od roku 1934 aż po rok 2012. Stąd wiele utworów zamiast tytułów będzie posiadało daty.

Na płycie będzie można więc odsłuchać utworu inspirowanego uwięzieniem ONRowców w Obozie Odosobnienia w Berezie Kartuskiej, co miało miejsce w 1934 roku jak i utworu inspirowanego delegalizacją organizacji w roku 2009 w Brzegu i skazaniem dwóch jego członków z powodu rzekomego propagowania ustroju totalitarnego poprzez używanie „Salutu Rzymskiego” na Górze Świętej Anny, w którym refren brzmi:

Pierwszy raz, w III RP,

2 patriotów – jak prasa donosi,

W trosce o pokój i bezpieczeństwo,

nie może już prawej dłoni unosić,

Projekt „NaRa” jest więc bezprecedensowym przedsięwzięciem muzycznym, który oddaje hołd współcześnie działającej organizacji.

Do współpracy nad projektem zostały zaproszone zespoły rockowe „Irydion” i „Nordica”, oraz popularni hip-hopowi artyści „Basti” i „Wuem/Enceha”.

Refreny w utworach śpiewane są przez Weronikę Wiktorię, co, według pomysłodawcy projektu, nada płycie „komercyjnego charakteru”, bowiem znane i modne są duety raperów z kobiecymi głosami, żeby wymienić duet Kasia Wilk i „Mezo”.

Chociaż przekaz zgromadzony na płycie skierowany jest do wąskiego grona odbiorców, to można mieć uzasadnioną nadzieję, że jego oryginalny charakter wykonany w modnych hip-hopowych aranżacjach, przeplatanych kobiecym głosem, przebije się do szerokiego grona odbiorców, a popkultura wejdzie w nieznane jej rewiry.

Projekt „NaRa” to ponad 60 min muzyki.

Płyta będzie dołączona do czwartego numeru pisma Magna Polonia, które ukaże się w połowie kwietnia 2013 roku.

Singlem promującym płytę jest utwór „Historia ONR” do odsłuchania pod adresem

Autor: Tomasz Greniuch

 1. z Niemodlina
  | ID: 469b0dc3 | #1

  I trzeba się tylko cieszyć, że powstają takie projekty i zespoły, nieważne czy grają ciężkiego rocka czy hip-hop, liczy się przekaz, dodatkowo cieszy, że mimo bojkotu patriotycznej muzyki w POstkomunistycznych mediach, utwory Tadka Firmy mają nawet ponad 700.000 wyświetleń na youtubie, trzeba wspierać takie projekty, miłym dla mnie zaskoczeniem była audycja w Radio Maryja na początku lutego tego roku w której oprócz wywiadu ze wspomnianym już Tadkiem, można było usłyszeć jego piosenki. W czasie kiedy szajka z PO-PSL zlikwidowała młodzieży lekcje historii, działalność takich zespołów jest dzisiaj bezcenna. Wartym uwagi jest także zespół Forteca. Dziś przez cały dzień nie mogę oderwać się od tego kawałka :) http://www.youtube.com/watch?v=vGgxJfMSfYY

 2. ber
  | ID: 7ed4aeec | #2

  Dzięki, miło. Brzeski patriota;)

 3. kominiarz
  | ID: 31438947 | #3

  @z Niemodlina
  Rzeczywiście świetny kawałek. A swoją drogą ,to nie moge pojąć tego co ta banda Rudego wyprawia. Nauka historii to o pomstę do nieba woła, patriotyzm w TV ? SKANDAL!!! Mało ,że takiego przekazu tam nie uświadczy ,to jeszcze promuje się antypolskie i antypatriotyczne filmy. Gdyby nie internet ,to calkowicie byśmy byli odcieci od postaw patriotycznych i skazani byli na kotylionowe Towarzystwo Targowicy. Nie mogę tego pojąć…. Co by nie powiedzieć na komunę, ich przewrotność i propagandę,to patriotyzmu (w ich rozumieniu) uczono. Teraz uczy się jedynie pedalstwa i upadla patriotów.

 4. z Niemodlina
  | ID: fc1e15a8 | #4

  @kominiarz
  Mój dziadek, którego w latach 50-tych żydokomuna skazała na 6lat więzienia we Wronkach, dziś mówi, że PO i ryży bandyta są gorsi od komuny i czerwonych pachołków.

 5. kominiarz
  | ID: 31438947 | #5

  @z Niemodlina
  No to dziadek widocznie wie co mówi. 50-te lata i Wronki…. oj to swoje przeżył. W 80-tych latach było nieciekawie ,a co dopiero wtedy.

 6. IRENA
  | ID: 3f1927d3 | #6

  @z Niemodlina i Dziadkowi i Rodzinie @kominiarz z Rodziną !
  Życzę Radosnych i Błogosławionych Świąt Wielkanocnych.
  ps.tak,tak, były to okrutne czasy Dziadek prawde mówi, ale teraz nie lepsze Dziadek prawde mówi a my??? tez czujemy. Czym się to skończy? Bądzmy dobrej myśli.Żyjmy nadzieją.

 7. skorogost
  | ID: af46422b | #7

  witam, wszystkiego dobrego…
  kawałek warty uwagi wg mnie
  http://www.youtube.com/watch?v=8hBt-aRdJXI

 8. Kapą
  | ID: 09e36972 | #8

  damski głos w utworze Historia ONR, powala na kolana!

Komentarze są zamknięte