Plany Aglomeracji Opolskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Front Biblioteki fot. A. ZatwarnickiWczoraj tj. 29 marca odbyło się kolejne spotkanie Aglomeracji Opolskiej w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 16 gmin – partnerów Aglomeracji Opolskiej, starostowie powiatów opolskiego i brzeskiego, przedstawiciele powiatu krapkowickiego, pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Opolu oraz Urzędu Miasta Opola. Obrady prowadził gospodarz spotkania – Prezydent Miasta Opola, pan Ryszard Zembaczyński.

Partnerzy Aglomeracji Opolskiej dokonali podsumowania działań podjętych w 2012 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odbyło się 6 spotkań partnerów AO, a także liczne spotkania robocze, w tym warsztaty z udziałem przedstawicieli gmin w zespołach roboczych. Opracowano i rozpoczęto realizację planu działań na najbliższe 24 miesiące. Partnerzy uzgodnili także sposób, w jaki prowadzone będą prace nad stroną internetową AO, w tym zasady współfinansowania jej założenia i rozwoju.

Propozycje Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) przedstawił wiceprezydent Opola, pan Krzysztof Początek. ZIT będzie stanowić nowy instrument wspierania obszarów funkcjonalnych miast w nowym okresie programowania.  Partnerzy uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie wyboru projektów, które zamierzają realizować wspólnie w tej formule. Stanowisko to zostanie przedstawione Zarządowi Województwa Opolskiego w przyszłym tygodniu.

Partnerzy zdecydowali także o przystąpieniu do prac nad strategią rozwoju Aglomeracji Opolskiej na lata 2014-2020. Powołany zostanie zespół złożony z przedstawicieli wszystkich gmin – członków AO, który już niebawem rozpocznie prace nad tym dokumentem.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Opolu przedstawili stan prac nad cyfryzacją miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin Aglomeracji. Do tej pory plany przekazało 15 z 20 gmin. Zostały one opublikowane na stronie www.mapy.opolskie.pl . Zinformatyzowano łącznie 245 zasięgów MPZP.

Na zakończenie przedstawione zostały kryteria oceny i klasyfikacji terenów inwestycyjnych AO, wypracowane na ostatnim spotkaniu zespołu roboczego gospodarka i innowacje. Zidentyfikowanych zostało 90 terenów inwestycyjnych . Partnerzy uznali, że należy dokonać wyboru terenów najbardziej atrakcyjnych – najlepiej przygotowanych pod kątem potrzeb potencjalnego inwestora. Oszacowane zostaną także koszty uzupełnienia uzbrojenia tych terenów. Propozycje partnerów zaprezentowane zostaną w najbliższym czasie Zarządowi Województwa Opolskiego.

Oprac. Info prasowa UM Opole

 1. Jarek Toporowski
  | ID: 3953727a | #1

  „ZIT będzie stanowić…”

  —Kiedy usłyszymy „jest robione”, „zostało zrobione”, „dokonaliśmy”

  „…na lata 2014-2020”

  —Kiełbasa wyborcza – propaganda pełną gębą

 2. z Niemodlina
  | ID: e26d4565 | #2

  Najczęściej używane słowa przez Padline Obywatelską, wkrótce, niebawem, w przyszłości, za chwilę, później, potem, stworzymy, zrobimy, planowany, za rok, za dwa……..

 3. IRENA
  | ID: 371fb2c3 | #3

  Papier wszystko przyjmie,Nie wierzę w ustalenia,posiedzenia,pisania,notowania,piania z zachwytu nad czymś czego nie widać i nie będzie widać.Ale,jako „Kiełbaska Wyborcza” zapewne będzie służyć.A ma czemu. Reelekcja podoba się prezydentowi z wysokim [email protected] [email protected] Niemodlina.Tak,macie rację – jak zwykle. Wesołych Świąt Wielkanocnych życzę.

 4. IRENA
  | ID: fbae8fc4 | #4

  @NGO A zdjęcia” do góry nogami” to tez sa ciekawe.Ale poprawcie i postawcie prawidłowo.

Komentarze są zamknięte