Polityk kontra apologeci pomnika „wdzięczności” armii ZSRR?

Redaktor3

pomnikDziś w Katowicach rozpoczął się proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny Adama Słomki oskarżonego o „zniszczenie” w dniu 17 września 2011 r. pomnika „wdzięczności” armii ZSRR ulokowanego na katowickim pl. Wolności w Katowicach.

Trzeba przypomnieć, że ten polityk był jako katowicki radny jednym z inicjatorów uchwały Rady Miasta w Katowicach z lat 90-tych XX wieku, która nakazywała przeniesienie tego komunistycznego monumentu.

W czasach II RP na miejscu symbolu rosyjskiej dominacji stał Pomnik Nieznanego Powstańca Śląskiego. Mimo, że uchwała Rady Miejskiej w Katowicach nie została nigdy uchylona władze Katowic – w myśl źle pojętej pamięci historycznej – zamiast szerzej dotować dla przykładu obiady na stołówkach szkolnych dla dzieci z niezamożnych rodzin… wolały przeprowadzać kosztowne konserwacje i renowacje pomnika pochwalającego komunistyczną okupację.

17 września 2011 r. przy pomniku odbył się legalny wiec wyborczy z udziałem trzech kandydatów do Senatu RP. Cześć zgromadzonych w spontaniczny i artystyczny sposób postanowiła zaprotestować przeciwko bezczynności władz w sprawie szerzenia metod i praktyk systemów totalitarnych i namalowała na pomniku zrównane symbole sierpa i młota oraz swastykę. Obecni na wiecu wyborczym funkcjonariusze policji rozbili wiec wyborczy i dokonali zatrzymania, m.in. Adama Słomki.

Informacja rzecznika prasowego policji o „zniszczeniu” pomnika „wdzięczności” została podchwycona i wykorzystana do ataku na Słomkę przez Gazetę Wyborczą oraz opublikowana przez PAP. Mimo tego w tamtych wyborach kandydat KPN-OP do Senatu RP z Katowic otrzymał ponad 8,5% głosów. Innymi słowy, po tym proteście co 12-sty mieszkaniec miasta udzielił wsparcia środowisku politycznemu skupionemu wokół Konfederacji.

kwit

 Katowicka prokuratura skierowała sprawę do sądu. O tym, że obowiązywać w tym wypadku może stara myśl „dajcie mi człowieka …” może świadczyć fakt, że w aktach sprawy znajduje się rzekomy wyciąg z kartoteki karnej z informacją, że Adam Słomka jest osobą karaną za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Dokument ma swoje odzwierciedlenie w akcie oskarżenia. Jednak poza pierwszym imieniem i nazwiskiem sądzonego polityka nic się nie zgadza. Bez znaczenia jest też dla wymiaru sprawiedliwości fakt, że Słomka był i jest abstynentem.

 (PAC), Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

ngo-BB-270x123

 1. kominiarz
  | ID: c1c9984d | #1

  Masakra….to takie pomniki w Polsce jeszcze stoją? Ludzie spokojnie na to patrzą? No ale pomnik „Inki” obrzuca się farbą….

 2. Kapą
  | ID: d61bf6fb | #2

  a w Warszawie poddaje konserwacji pomnik czerwonych sołdatów… A podobno w Konstytucji widnieje zapis o zakazie propagowania komunizmu… I jak tu wierzyć, że Polska to wolny kraj…

 3. Irena
  | ID: 40fc4d09 | #3

  Sprawą pomników powinny zajac się miejscowe władze,aby nie powodować konfliktów społecznych. A sąd , mam taką nadzieję , że wnikliwie zbada zarzuty. A pan Słomka,cóż musi juz nie być abstynentem.Bo trudno jemu bedzie udowodnic sadowi,ze wódki nie pije, A że spreparowano dokumenty,to już nas nie dziwi.Stowarzyszenie przeciw bezprawiu sadów i prokuratur ma udowodnione nie takie „niezapominajki”.

Komentarze są zamknięte