Bunt Związku Gmin Śląska Opolskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska1

opole smieciJak podał serwis samorządowy PAP, coraz więcej gmin buntuje się przeciwko nowej ustawie śmieciowej. Na początku lutego Związek Gmin Śląska Opolskiego zwrócił się do Prezydenta RP z prośbą o pomoc w przesunięciu o pół roku terminu wdrożenia nowych przepisów. Do apelu przyłączyło się 48 gmin.

W piśmie do prezydenta Bronisława Komorowskiego samorządy proszą o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, która opóźni o co najmniej 6 miesięcy termin wdrażania nowych obowiązków gmin wynikających z nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

– „Ten czas pozwoli na sprawdzenie i poprawienie rozwiązań w każdej gminie”- powiedział dla PAP Czesław Tomalik, prezes ZGŚO i inicjator całej akcji.

Jak informuje Tomalik, w ciągu dwóch tygodni kampanię poparło 48 gmin, w tym: miasto i gmina Police, Szklarska Poręba, Świętochłowice, gmina Łomża, Solec Kujawski, miasto i gmina Trzemeszno, gmina Niemce.

Zdaniem szefa ZGŚO wdrożenie od 1 lipca 2013 r. systemu, w którym opłaty za odbiór odpadów komunalnych staną się dochodem własnym gminy i muszą wystarczyć na pokrycie wydatków na zagospodarowanie odpadów, stworzy zagrożenie dla finansów gmin.

Tomalik przypomina, że 15 listopada 2012 r., gdy szefowie gmin przedstawiali RIO i radnym  projekty budżetu na 2013 r., nie były znane konsekwencje finansowe tak wielkiej zmiany. Jego zdaniem do tej pory nie sposób przewidzieć skutków przyszłych przetargów i innych finansowych parametrów nowego systemu.

Prezes ZGŚO dodaje, że sytuacji nie poprawiła nawet uchwalona przez Sejm 25 stycznia nowelizacja ustawy „śmieciowej”.

– „Zamieszanie z nowymi przepisami nadal utrudnia precyzyjne wyliczenie wysokości opłat. Istnieje wysokie ryzyko, że gminy będą musiały dopłacać do nowego systemu, jeśli suma opłat okaże się niewystarczająca „- mówi Tomalik i dodaje, że nawet z RIO otrzymuje informacje o obawach związanych z utratą płynności finansowej przez cześć gmin.

Według Tomalika samorządom grozi jeszcze większy kryzys niż ten, do którego doprowadziło przesunięcie o dwa lata obowiązku szkolnego dla sześciolatków. – Dlatego uważamy, że o co najmniej sześć miesięcy powinno być przesunięte wdrożenie tak wielkich zmian wynikających z „rewolucji śmieciowej” – podsumowuje.

Zgodnie z przepisami nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć 1 lipca 2013 r. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania – m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Za: www.samorzad.pap.pl

  1. Irena
    | ID: 1852bbdc | #1

    Nie jest rozwiązana praktycznie – sprawa smieci. Uchwały, rady miasta podejmują,chociaż brak np.kontenerów. Bezmyślność radnych , doprowadza do frustacji mieszkańców i odbija sie na wzajemnych stosunkach nie tylko sąsiedzkich. Samorządowcy nie myślą,
    A.Kto im załatwił ciepłą – bez obowiązków posadkę? Może by lepiej sprawdzili się przy wypasie baranów? Trzeba rozważyć kilka wariantów zatrudnienia,
    włącznie z „oddelegowaniem ” do fizycznej pracy,która pomoże im złapać równowagę fizyczną, a także psychiczną.

Komentarze są zamknięte