Ceny paliwa idą w górę!

Redaktor Obywatelski2

Dystrybutory na paliwoCeny benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw wróciły do wysokiego poziomu z listopada 2012 r. Najbliższy tydzień ma przynieść dalsze podwyżki. Podajemy prognozy ekspertów w tym temacie.

Z danych BM Reflex wynika, że w mijającym tygodniu za benzynę bezołowiową 95 płaciliśmy średnio 5,62 zł/l, benzynę bezołowiową 98 – 5,82 zł/l, a za olej napędowy około 5,63 zł/l. W przypadku tych paliw odnotowaliśmy zatem podwyżki cen odpowiednio o 8, 6 i 7 gr/l. Ostatni raz takie ceny na stacjach były w listopadzie ub.r.

Analitycy BM Reflex wskazują, że w ostatnich dwóch tygodniach w lepszej sytuacji byli tankujący autogaz. Jego ceny spadły od początku roku do poziomu 2,68 zł/l i jednocześnie najniższego od września 2011 roku.

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach będą kształtowały się poziomach odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 około 5,58 – 5,67 zł/l, dla benzyny bezołowiowej 98 około 5,75 – 5,85 zł/l, dla oleju napędowego około 5,58 – 5,67 zł/l, dla LPG około 2,65 – 2,72 zł/l. „Nie wykluczamy, że na koniec lutego ceny benzyny i oleju napędowego jeszcze wzrosną, ale skala podwyżek powinna być nieco mniejsza, ze względu na wyhamowanie podwyżek na rynku hurtowym” – podał BM Reflex.

Eksperci e-petrol podkreślają, że w mijającym tygodniu zarówno diesel, jak i benzyna podrożały średnio o około 10 groszy na litrze.

„W dalszym ciągu zanosi się na ruch w tym samym kierunku – nowy tydzień przyniesie nam kolejne podwyżki”

– piszą eksperci.

„Od końca stycznia cena benzyny wzrosła na stacjach o około 18 gr/l, natomiast cena oleju napędowego o 14 gr/l. Widać więc, że zmiana jest niebagatelna. Na uboczu głównego nurtu pozostaje autogaz, którego cena w tym okresie obniżyła się o 2 grosze i kosztuje on 2,69 zł/l. Nie należy jednak sądzić, że tu spadek mógłby być większy – zwłaszcza jeśli prognozy dla paliw tradycyjnych są zdecydowanie zwyżkowe. W przypadku najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 jest zupełnie prawdopodobne, że ceny średnie będą mogły zbliżyć się nawet do 5,67 zł za litr”

– czytamy w komentarzu.

Analitycy e-petrol uważają, że jest prawdopodobne, iż diesel w najbliższych tygodniach stanie się paliwem tańszym od benzyny.

„Autogaz lokować się zapewne będzie w przedziale 2,64-2,71 zł/l – mimo obniżki cen hurtowych spadków na stacjach nie ujrzymy”

– podkreślają.

SI,pap, gop

  1. Irena
    | ID: 51d12d92 | #1

    A może by tak po eksperymentować z ceną ? i np.ustalić 100zł na jeden litr.Ciekawi mnie, jakby to wpłyneło na nasze zycie.Nie mamy już prawie nic do stracenia. Tak myślę, czy Służby mają dobry węch na przemytników paliwa.? Tutaj są dopiero lewe zyski.

  2. JT
    | ID: 46ae8b7d | #2
Komentarze są zamknięte