NGO Głubczyce: 17 lutego darmowy NEFROTEST

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Mieszkańcy powiatu głubczyckiego będą mieli okazję za darmo przebadać się pod kątem chorób nerek. 17 lutego (niedziela), w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, wykwalifikowany personel Stacji Dializ Diaverum w Głubczycach, mieszczący się przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 26, przeprowadzi testy krwi 500 wcześniej zarejestrowanym osobom. Kampanię NEFROTEST w Głubczycach organizują: Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Diaverum Polska – właściciel stacji dializ w Głubczycach. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Józef Sebesta – Marszałek Województwa Opolskiego, Józef Kozina – Starosta Powiatu Głubczyckiego, Jan Krówka – Burmistrz Głubczyc oraz Adam Jakubowski – dyrektor SP ZOZ w Głubczycach. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” – choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo. „Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Gdy pojawiają się wyraźne dolegliwości, z reguły jest już za późno. Uszkodzenia są tak duże, że pacjent najczęściej trafia na dializy, a jedyną szansą powrotu do aktywnego życia jest udany przeszczep nerki” – mówi dr Krzysztof Doskocz, Kierownik Stacji Dializ Diaverum w Głubczycach.

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65 roku życia.

Celem kampanii NEFROTEST jest uświadomienie Polakom, jak ważne są regularne badania pod kątem chorób nerek. „Bezpłatne testy krwi są kulminacyjnym momentem NEFROTESTU, ale to nie jedyne działanie prowadzone w ramach kampanii. Bardzo ważna jest dla nas akcja informacyjna prowadzona przy pomocy mediów i z wykorzystaniem naszych własnych materiałów. Chcemy docierać do jak największej liczby osób i przypominać, że większość chorób nerek możemy wyleczyć – pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte” – tłumaczy dr n. med. Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas głubczyckiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 12 i 13 lutego w godz. 9:00-15:00 pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL). „Badaniami obejmujemy wyłącznie osoby pełnoletnie. Każdego chętnego zarejestrujemy na konkretną godzinę. Przypomnę też, że testu nie trzeba wykonywać na czczo” – mówi Marzena Nienałtowska, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Głubczycach.

Głubczyce są  trzynastym miastem w Polsce, w którym organizowany jest NEFROTEST. Do tej pory, w ramach akcji NEFROTEST przebadaliśmy łącznie ponad 7 tysięcy osób w  miastach w różnych częściach Polski (Świebodzin, Zgierz, Wodzisław Śląski, Ostróda, Legnica, Białystok, Pszczyna, Płońsk, Lubań, Tomaszów Lubelski, Stargard Szczeciński). W każdym z miast wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę. W lutym 2013 roku zaplanowana  jest kampania NEFROTEST w Gnieźnie (Wielkopolska)  i  Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie), a w marcu w Ostrołęce (woj. mazowieckie).

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz właściciel stacji dializ w Głubczycach – Diaverum Polska. NEFROTEST w powiecie głubczyckim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz dr n. med. Grażyna Bogdanowicz – Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Józef Sebesta – Marszałek Województwa Opolskiego,  Józef Kozina – Starosta Powiatu Głubczyckiego, Jan Krówka – Burmistrz Głubczyc oraz Adam Jakubowski – dyrektor SP ZOZ w Głubczycach. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce

Autor: Kinga Kuśmierczyk, Perpetuum Communications

 1. | ID: 88a768c9 | #1

  Popieram wszelkie badania lekarskie.Jednakże zdaję sobie sprawę z faktu,że mimo wykrycia jakis nieprawidłowości w funkcjonowaniu np.nerki żaden lekarz nie będzie leczył za darmo.Potrącane z naszych zarobków składki zdrowotne,gdzieś znikają w NFZ, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki .Etaty lekarze mają zapewnione,a że postępują tak jak w Centrum Zdrowia Dziecka,gdzie Wysokie zarobki lekarzy zasłoniły potrzeby Dzieci chorych to należy szerokim łukiem omijać wszelkich lekarzy i wszelkie badania.Tylko ten co ma pieniądze na leczenie może się kumać ze służbą zdrowia.Podobno polską służbą Zdrowia.Kto odważny,niech badania zaliczy…..Lekarze Muszą wypracować utracone Zaufanie. !!!!!!! Sami na nie Zapracowali,,co czytamy nawet w GW.

 2. NGO Głubczyce
  | ID: b0adafc9 | #2

  – 500 zarejestrowanych wcześniej mieszkańców powiatu głubczyckiego skorzysta
  17 lutego br. (niedziela) z bezpłatnych badań profilaktycznych nerek.
  Z powodu ogromnego zainteresowania akcją organizatorzy zdecydowali się
  zwiększyć pulę badań, przekazując skierowania na bezpłatne analizy
  lekarzom
  rodzinnym z całego powiatu głubczyckiego. Kupony na bezpłatne badania będą
  dostępne już od 21 lutego.

  Inną możliwością na przebadanie nerek jest uzyskanie od lekarza
  rodzinnego skierowania na takie badania. Zarówno badanie krwi jak i moczu
  są w jego pakiecie i przysługują pacjentom raz do roku. I wreszcie trzecia
  możliwość – wykonanie takich badań samodzielnie, na własny koszt również
  jest możliwe. Kosztuje ono ok. 10 – 12 zł.

  Bezpłatne badania zarejestrowanych pacjentów odbędą się w niedzielę, 17
  lutego na terenie Stacji Dializ w Głubczycach (Grupa Diaverum), ul. M.
  Skłodowskiej-Curie 26 (budynek na terenie szpitala).

  Choroby nerek dotykają 4 milionów Polaków. Ponieważ początkowo najczęściej
  nie dają wyraźnych objawów – większość osób nawet nie wie, że choruje.
  Nieleczone schorzenia nefrologiczne mogą prowadzić do przewlekłej
  niewydolności nerek – a ta nawet do śmierci. Wykryte na wczesnym etapie
  często można wyleczyć albo powstrzymać ich rozwój na wiele lat.

  Badania są częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Nefrotest”,
  której organizatorem jest Nefron, Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej
  Medycyna Polska, zrzeszająca większość polskich stacji dializ. – otrzymane od organizatora.

Komentarze są zamknięte