Tak będzie wyglądał budżet Unii Europejskiej na lata 2014- 2020

Redaktor Obywatelski1

Europejscy przywódcy doszli do porozumienia w sprawie unijnego budżetu. Co to oznacza dla Polski? Koalicja rządowa triumfalnie ogłosiła wielki sukces, opozycja tonuje emocje. Polska otrzyma na lata 2014-20 – 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na wspólną politykę rolną 28,5 mld euro.

„To jeden z najszczęśliwszych dni w życiu, bo nie sądzę, żebym jeszcze kiedyś w przyszłości miał okazję coś tak wielkiego dla Polski zrobić” – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej podsumowując budżetowy szczyt UE.

Prezentując wykres, na którym środki dla Polski górowały nad innymi krajami szef rządu stwierdził:

„Cała Europa ma budżet mniejszy o 38 mld, my o 4 mld większy! Wykres dla nas naprawdę imponujący. Ten wykres mówi o polityce spójności. Średnio rzecz biorąc, mogę powiedzieć, że wywiązaliśmy się z obietnic z dużym plusem”

– cieszył się Tusk.

Wtórował mu polski unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski:

„To nie jest zadowalający budżet dla Europy na siedem lat, bo mamy nowy kraj członkowski, Chorwację, oraz nowe kompetencje dla UE. Tymczasem nowy budżet jest o prawie 40 mld mniejszy budżet, niż ten obecny (na lata 2007-2013).”

Nie można jednak zapominać o interesach krajów, które są na dorobku, takich jak Polska. Tutaj ocena (porozumienia) jest skrajnie inna, bo przy malejącym o prawie 40 mld budżecie tylko Polska i Słowacja mają rosnące środki.

Premier Donald Tusk poinformował po zakończonym szczycie, że łącznie Polska uzyskała w ramach budżetu UE na lata 2014-20 – 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na wspólną politykę rolną 28,5 mld euro.

Uzgodniony na szczycie kompromis, który zakłada wydatki siedmioletniego budżetu na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach, został znacznie okrojony w stosunku do opiewającej na ponad 1 bilion euro propozycji KE.

Opozycja uważa, że rząd oszukał Polskich rolników i teraz będzie chciał to przykryć swoim sukcesem.

„Polska miała otrzymać 115 mld euro – 80 mld euro na fundusz spójności i 35 mld euro na Wspólną Politykę Rolną. To łącznie ponad 460 mld złotych. To, co otrzymaliśmy to kwota dużo mniejsza, szczególnie jeśli chodzi o politykę rolną”

– podkreślił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak w rozmowie z dziennikarzami.

„Biorąc jeszcze pod uwagę inflację, to lepiej by było, gdyby minister spraw zagranicznych zamiast pisać na Twitterze, jeździł po Europie i szukał poparcia innych państw. Te, które negocjowały w sposób bardziej stanowczy, wynegocjowały więcej”

– dodał Błaszczak.

Budżet skrytykował również europoseł PiS Janusz Wojciechowski.  Według europosła PiS Janusza Wojciechowskiego rząd sprzedał w Brukseli polską wieś. Były szef PSL uważa, że nowy budżet unijny oznacza klęskę naszego rolnictwa.

W 2013 roku, ostatnim roku budżetu UE na lata 2007-2013 polscy rolnicy w tym roku otrzymają z Unii 5 miliardów euro, w tym 3 miliardy na dopłaty i dotacje i 2 miliardy na rozwój obszarów wiejskich. To są jeszcze pieniądze wywalczone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby utrzymać te sam obecny poziom finansowania, w latach 2014-2020, polskie rolnictwo powinno otrzymać 35 miliardów euro. 7 lat razy 5 miliardów = 35 miliardów.

– napisał poseł na portalu stefczyk,info.

 

 

 

SI, kprm, lz

  1. | ID: 0eb3b6f0 | #1

    A to kiepsko trzymano kciuki,za pomyslnosc negocjacji unijnych w sprawie budzetu.Toz to kompromitacja naszego rządu.Widać,że jesteśmy w Unii pionkiem szachowym.
    A kto jest królem???????

Komentarze są zamknięte