Marcinkiewicz: nagroda dla raportów Pileckiego szansą dla nas

Autor Obywatelski8

Jak donosi PAP, Stowarzyszenie amerykańskich wydawców „Association of American Publishers” (AAP) wyróżniło książkę, w której zawarte były raporty z Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego. Jej tytuł brzmi „The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery”, a uhonorowana została w kategorii biografie i autobiografie.

Książka jest tłumaczeniem polskojęzycznego „Ochotnika do Auschwitz” zawierającego raporty z trzyletniego pobytu Pileckiego w obozie. Przetłumaczona ona została w kwietniu zeszłego roku przez Jarosława Garlińskiego.

AAP zrzesza 200 przedstawicieli branży wydawniczej w USA. Stowarzyszenie nagrodziło również książki w szeregu innych kategorii, obejmujących: nauki społeczne, humanistyczne, ścisłe, sztukę oraz biznes i finanse.

Od autora:

Nam wypada się jedynie cieszyć z tej informacji. Cieszyć, bo może wreszcie coś zaskoczy w świadomości Amerykanów. Może oprócz „polskich obozów śmierci” znajdzie się gdzieś miejsce na refleksję, czyje te obozy naprawdę były i kto był w nich bestialsko mordowany. Mowa tu o tych Amerykanach kształtujących rzeczywistość – pracujących w radiu, prasie i telewizji, tworzących portale internetowe.

Trudno się bowiem spodziewać, żeby książka ta trafiła do szerszej grupy odbiorców. Przeciętny Amerykanin nie będzie miał pojęcia o wydaniu raportów Pileckiego. Ba, nie zdaje sobie pewnie nawet sprawy, że istnieje taka organizacja jak AAP. Dlatego nasza jedyna nadzieja w tym, że książka ta dotrze do osób, które docierają do umysłu Amerykanów. Będzie to niezwykle trudne, ale może warto mieć nadzieję ?

Podobnie zresztą w Polsce. Mało kto wie o tych raportach. Trudno sobie wyobrażać, że zastąpią one w kanonie szkolnych lektur taki tytuł jak „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Może warto jednak podjąć działania, byśmy to my – polscy patrioci, narodowcy, dziennikarze, wprowadzili do świadomości ludzkiej ciekawy tytuł, jakim jest bez wątpienia „Ochotnik do Auschwitz”.

Krzysztof Marcinkiewicz

 1. | ID: af59a1d9 | #1

  Tak,to my Rodacy musimy rozpowszechniać wiedzę o naszych bohaterach. My musimy wspominać o ochotniku do Auschwitz. A ze Stowarzyszenie amerykańskie książke wyrózniło to chwała im za to. Jednakże do dzisiaj w uszach brzmią mi słowa prezydenta pana Obamy o „polskich obozach smierci”.To prawdziwego Polaka bardzo boli.

 2. kajtek
  | ID: 1d8b5656 | #2

  Ireno. Wszystko jest Ok, jak było zaplanowane.W tym celu dzisiejsze władze Polski używają słowa naziści… otrzymuję z Jusa Komunikaty Kordecki. Piszą tam to , co nie podaje obecna prasa w Polsce, należąca do Niemców a ci jak wiadomo już zamknęli Hitleryzm i swoje zbrodnie , zrzucając na polskojęzyczne stacje TV w Polsce..swe dziedzictwo przeszłości.. Mielenie mózgu społeczeństwu i wciskanie nieprawdy. Cały system produkcji antysemitów działa w jusa i ktoś prez.Obamie napisał, co chciał , żeby padło z ust prezydenta. Wierzę , że sam by tak nie powiedział.

 3. kajtek
  | ID: 1d8b5656 | #3

  Bartoszewski przeciw Pileckiemu w Muzeach Holocaustu

  Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego i przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej odmówił prośbie Fundacji Paradis Judaeorum o wsparcie starań o trwałą obecność postaci i dokonań Ochotnika do Auschwitz w placówkach upamiętniających zagładę Żydów. Czy Władysław Bartoszewski zajmuje w świadomości współczesnych miejsce należne Rotmistrzowi Pileckiemu?
  http://mementomori.salon24.pl/480589,bartoszewski-przeciw-pileckiemu-w-muzeach-holocaustu
  Materiał dostępny także na stronie:
  http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

  Michal Tyrpa ([email protected])

 4. Skorpion
  | ID: 9667bb52 | #4

  Pani Ireno, a wypowiedz Bartoszewskiego w Izraelu, ze cyt: Polacy to bydlo??
  I odmowa przez tego typa ( W B ) ignorowanie bohaterstwa sp.Pileckiego. Tak zachowuje sie „Polak”
  Pozdr.zza wody

 5. | ID: 43e5db0b | #5

  @ P.Skoepion ! Witaj zza wody ! Mam nadzieję,że zdrowie dopisuje,czego serdecznie życzę.Nie wolno nikogo ignorować,tym bardziej tego,który nie zyje i nie może się bronić.Wypowiedzi naszych polityków to niestety jedna kompromitacja , a przykłady wskazałeś.Tak nie zachowuje się prawdziwy Polak. Masz racje. Pozdrawiam,bądzcie szczęśliwi.

 6. | ID: 43e5db0b | #6

  @P.kajtek ! Też myślę,ze sam prezydent nie wymyślił obrażliwej nazwy obozu.Ma przecież sporo biurokratów. Ale mleko się wylało.Zapamietałam.pozdrawiam

 7. kajtek
  | ID: fe7647d3 | #7

  Szanowni Czytelnicy i Ireno.Poczytajcie z linku niżej..ale zapewniam was , że to tylko część Operatu. Zasadniczy w Polsce dokonał się w 1978r i w lutym, marcu , kwietniu 2011r. Nie ma dla nas ratunku.

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/46679-za-homoterroryzmem-i-proba-rozmontowania-rodziny-stoi-niebezpieczna-szkola-frankfurcka-uczynimy-zachod-tak-zepsutym-ze-az-bedzie-smierdzial

 8. | ID: 43e5db0b | #8

  @kajtek ! Dla nas ratunkiem jest modlitwa.Jesteśmy krajem katolickim, a To zobowiazuje. Widzisz,dlatego prosiłam forumowiczów o szturm do swiętego .Judy Tadeusza ,który jest od spraw beznadziejnych. Taka nowenna od 6-14 lutego trwa.Dołącz się i Ty.Ufaj.Nie mozna sie Złu poddać.Za link dziękuję.Ciekawy.Miłej niedzieli zycze wszystkim Rodakom i MN.

Komentarze są zamknięte