Balcerowicz krytykuje Radę Polityki Pieniężnej

Redaktor Obywatelski1

Profesor Leszek Balcerowicz krytykuje Radę Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem nie dba ona wystarczająco o zachowanie celu inflacyjnego (2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc.), co powinno być jej głównym zadaniem. Przez kilkanaście miesięcy ceny rosły w tempie grubo przekraczającym cel NBP i – zdaniem profesora – ktoś powinien z tego Radę rozliczyć.

 – Teraz trzeba pytać, czy mimo tych obniżek inflacja wreszcie spadnie do poziomu 2,5 proc.

– mówi były szef NBP. Dodaje, że rząd powinien mieć plan B, polegający na zdecydowanym cięciu wydatków, na wypadek gdyby założenia do tegorocznego budżetu okazały się zbyt optymistyczne.

– Trzeba oceniać politykę pieniężną po jednym wskaźniku: po inflacji. Celem RPP jest zachowanie inflacji w Polsce na niskim poziomie. Przypomnę, cel inflacyjny to 2,5 proc. Z tego członków RPP  powinny rozliczać media i eksperci. Tak sie nie dzieje i to jest bardzo poważny błąd 

– mówi prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Dodaje:

– Nikt Rady z tego nie rozliczał. Teraz trzeba pytać, czy mimo tych obniżek inflacja wreszcie spadnie do poziomu 2,5 proc. To, że spadnie, w myśl mam nadzieję, wiarygodnych prognoz, jest głównym uzasadnieniem decyzji o stopach procentowych. Zdecydowanie w zbyt małym stopniu członkowie RPP uzasadniają swoje decyzje poziomem inflacji

mówi były szef NBP.

oprac: lz

 

  1. | ID: 21f41cf6 | #1

    Pan Balcerowicz to wielki polityk.Wielki polityk,tak jak dobry dozorca domu wie, ze czystke trzeba robic codziennie,I robił i robi.Na przestrzeni lat przeprowadza nieudane operacje, a że to jest połowa udanej sekcji , to młodzież ekspresowo wyjeżdza – bo chce żyć .Rozczarował Rodaków. Wraz z kolejnymi rzadami ,wraz z rada polityki pienieznej , usiłuje przekształcic to co mozliwe – w niemozliwe, w przeciwieństwie do naukowców, którzy usiłuja przekształcić to co nie możliwe – w możliwe.Budżet państwa uwazaja za Sztukę równomiernego rozłożenia rozczarowań.Zmiana rzadu, który kłamie jest konieczna.Cóz, wszystkie partie polityczne umrą w końcu zatrute własnymi kłamstwami.Obniżenie stóp procentowych jest konieczne.

Komentarze są zamknięte