Krótko i na temat: propozycja przebudowy placu Kopernika w Opolu jest złą decyzją

Niezależna Gazeta Obywatelska2

W środę 9 stycznia w sali im. Karola Musioła w Ratuszu odbyła się debata z mieszkańcami Opola na temat zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i rozbudowy Centrum Handlowego Solaris i przebudowy placu Kopernika w Opolu. Władze miasta są przychylnie nastawione do propozycji inwestora rozbudowania centrum Solaris (na 23 m wysokości) i przebudowy placu Kopernika. Miasto chce, aby w centrum miasta powstał nowy parking, po części sfinansowany z budżetu miejskiego. Władze, wspiera w tej kwestii również opozycja. Przeciwni rozbudowie jedynego w Opolu tak reprezentacyjnego placu miejskiego są architekci i urbaniści, którzy twierdzą m.in., że – „Analiza potrzeby rozbudowy powinna dotyczyć przede wszystkim przestrzeni publicznej, a ta przestrzeń nie może być niszczona żadną inną zabudową niż ta, która jest właściwa dla tego miejsca, którym jest plac”. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że plac Kopernika znajduje się w strefie „A” ochrony konserwatorskiej. Restauracja  i rekonstrukcja historycznego układu urbanistycznego w strefie „A” polega na zachowaniu i konserwacji istniejących elementów zabytkowych, na odtworzeniu niektórych fragmentów zniszczonych oraz na kształtowaniu nowych elementów układu przestrzennego w dostosowaniu do historycznej koncepcji urbanistycznej, w tym m.in. na zachowaniu ulic,  placów i historycznych osi widokowych. Co się stanie, gdy władze zdecydują się na rozbudowę i tak już dużej gabarytowo galerii handlowej? Zlikwidowane zostaną widoki na piękne kamienice, na wieżę kościoła na Górce, na uliczkę przy której stoi rzeźba św. Krzysztofa przeniesiona z Kopic.

Ja osobiście podzielam zdanie architektów i mam zamiar przybliżyć ten punkt widzenia w obszerniejszym, analitycznym tekście odwołując się oczywiście do polityki zrównoważonego rozwoju, tj. budowania nowych rzeczy nie niszcząc tego co już mamy. Kolejna dyskusja na ten temat odbędzie się 16 stycznia. Każdy mieszkaniec Opola może zgłaszać uwagę do projektu MPZP do czego zachęcamy.

Autor:  Tomasz Kwiatek

  1. | ID: 10123898 | #1

    Architekci mają rację. Gęsta zabudowa spowoduje ciasnote przestrzenną.Mieszkańcy winni się zapoznać z cudacznymi planami rajców, spotkać się w plenerze, wskazać potrzeby tutejszych mieszkańców w zakresie róznych modnych dzisiaj wszelkich Galerii,a w rzeczywistości niepotrzebnych wręcz zawadzających obiektów.

  2. | ID: 10123898 | #2

    @P.NGO !Dzięki za filmiki.Wartościowe.Zachęcam do obejrzenia forumowiczów.Pozdrawiam.

Komentarze są zamknięte