Zmiana w serialu

Niezależna Gazeta Obywatelska17

Komentatorów politycznych i zwykłych obywateli zaskoczyła zmiana na stanowisku prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Waldemar Pawlak, który wydawał się być pewnym kandydatem na kolejną kadencję przegrał z Januszem Piechocińskim no i się porobiło. Pawlak jest bowiem wicepremierem i ministrem gospodarki. Teraz zapowiada ustąpienie z tych funkcji co może oznaczać tzw. „rekonstrukcję” rządu. Albo – zamiast rekonstrukcji po prostu rozpad koalicji i nowe wybory.  W ten sposób reżyser „opery mydlanej” serwowanej Polakom pod nazwą „wydarzenia polityczne” postanowił dokonać nagłego zwrotu akcji.

Nie bardzo wierzę bowiem w to, że wydarzenia na polskiej scenie politycznej odbywają się spontanicznie (za dużo tu dziwnych przypadków choćby w postaci „seryjnego samobójcy”). Niektórzy komentatorzy jak choćby Stanisław Michalkiewicz wręcz mówią o kluczowej roli „razwiedki” w zakładaniu partii, kontroli nad tym co się dzieje itd. Oczywiście możliwe jest też, że w przypadku zmiany na szczycie PSL to spontaniczny proces w partii, która jak na nasze warunki jest dość demokratyczna i otwarta.

Ale możliwy jest też inny scenariusz. Zmiana w PSL może bowiem doprowadzić do rozpadu koalicji i przedterminowych wyborów. A przyspieszenie wyborów ewidentnie leży w interesie Platformy, Tuska no i samego PSL. Odnowiony PSL ma szanse na przekroczenie progu wyborczego – zmiana prezesa jest tu znakomitym pociągnięciem marketingowym, natomiast Tusk słusznie obawia się nadchodzącego roku i fali kryzysowego tsunami, które bez wątpienia (już to widać) uderzy w Polskę. Nie trzeba być wielkim prorokiem, żeby przewidywać, iż pogarszanie się sytuacji polskich rodzin spowoduje spadek notowań rządów Tuska, którym Polacy są już zmęczeni. Gdyby nie gafy i nieumiejętna polityka Jarosława Kaczyńskiego – głównego oponenta Tuska – Platforma dawno już straciłaby miejsce w czołówce.

Tymczasem wszakże na prawicy też zachodzą zmiany i to zaskakujące. Ubiegłoroczna inicjatywa niewielkiej grupki w tym roku przerosła najśmielsze oczekiwania. Mam na myśli „Marsz Niepodległości”, który zgromadził w Warszawie, wg ocen wiarygodnych obserwatorów ok. 100 tys. demonstrantów, w dużej części radykalnie patriotycznej młodzieży. Zagrożenie dla obozu rządowego i całego establishmentu zostało przez liberalno-lewicowy salon dostrzeżone już wcześniej.  „Wujek Bronek” przestał oglądać żyrandol w Belwederze i postanowił zorganizować konkurencyjny „marsz prezydencki”, który pomimo nagłaśniania okazał się frekwencyjną plajtą. To oczywiście nie wszystko. Organizatorów spontanicznego Marszu Niepodległości obrzucono w publicznej telewizji – jak zwykle – wyzwiskami. Czołowa celebrytka  środowisk gejowskich Kazimiera Szczuka wściekle rzuciła się na Artura Zawiszę w programie u Lisa – „Niech nie wyciera sobie faszystowskiej mordy moim ojcem”.

Ta wściekłość i brak hamulców jest dowodem na to, jaką panikę wywołał sukces organizatorów „Marszu Niepodległości”, których były poseł Artur Zawisza jest jednym z liderów.

Nie udała się też policyjna ewidentna prowokacja – kiedy zamaskowani chuligani rzucali w policje kamykami, a następnie nie zatrzymywani chronili się  za kordonem tychże policjantów.

Pozaparlamentarna prawica stojąca za „Marszem Niepodległości” odniosła sukces ogłaszając, że przystępuje do organizowania szerokiego Ruchu Narodowego.  Deklaracja ta wywołała panikę głównie w środowisku PiS, którego brak skuteczności jest dosyć widoczny i który – jeśli powstanie prawicowa, zdecydowana alternatywa skurczy się do rozmiarów dawnego Porozumienia Centrum. Nic dziwnego, że pod adresem środowisk narodowych padły ze strony polityków PiS same uszczypliwości.

W tej sytuacji, kiedy nadchodzący rok oznacza niepewność i raczej wzrost niezadowolenia, nie jest wykluczone, że Wielki Reżyser doszedł do wniosku, że należy przyspieszyć wybory, a najprostszą drogą do tego może być zmiana na stanowisku lidera PSL. Wkrótce zobaczymy czy sytuacja zmierza w tym właśnie kierunku.

Autor: Janusz Sanocki

 1. z Niemodlina
  | ID: 8f44eb6f | #1

  Psia Swołocz Ludowa- POmagierzy ryżego zakłamanego bandyty!

 2. | ID: 171f97c8 | #2

  Dobry tekst.Wzbudzający nadzieję na lepsze jutro.Już widzę ,że rząd p.Tuska upadnie, odbędą się wybory z zastosowaniem JOW, nastąpią liczne zmiany w ustawach w tym Konstytucji, poznikają wszelkie korporacje .sądownicze,prokuratorskie a nade wszystko prawnicze Nadchodzi Sprawiedliwa Polska. A p.Pawlak może w swoim ogródku GMO ochraniać .
  Pozdrawiam !

 3. Magda
  | ID: 15448f45 | #3

  Część prawdy pan napisał, a także część nieprawdy.

  Nieudolny PiS ? Marsz Obudź się Polsko, Debata Ekonomiczna, Premier Techniczny,silne sejmowe ataki …- jesienna alternatywa pełną parą – BRAWO!

  Ostatnich kilka sondaży wyraźnie pokazuje przewagę PiSu nad PO

  Sanocki- ofiara jednomandatowych okręgów wyborczych

 4. J.
  | ID: 0989f6fd | #4

  @Irena
  Przyznaję Januszowi Sanockiemu prawo do posiadania własnego zdania i to nie tylko w kwestii Białorusi. Niestety moim zdaniem jest to tylko tekst życzeniowy. Nie będę tutaj , obalał poszczególnych tez wygłoszonych z taką swadą przez J.Sanockiego bo nie miejsce na to, lecz powiem tylko, że budowanie rzeczywistości w oparciu o same tylko życzenia raczej szkodzi wzbudzając wśród naiwnych nieuzasadnione nadzieje.

 5. | ID: 87fcf4b9 | #5

  @P.Magda ! Napisz artykuł chętnie poczytam.Wskaż co wykonałaś aby nam się lepiej żyło. A wierzysz w sondaze, którym tysiąc osób jest poddane na 37 milionowy nasz naród???
  Jak na polską kobietę przystało, dobroć,łagodnośc i właściwe wnioski poprawią nasz byt.Czy zgodzisz się ze mną?????A tak na marginesie to uważam,ze szkoda czasu na rysowanie karykatur, Natomiast nie żałuj czasu na przyjażń – to droga do szczęścia,nie żałuj czasu na marzenia -to pojazd unoszący Cię do gwiazd,nie żałuj czasu na to -aby kochać i być kochanym,-to przywilej bogów,nie żałuj czasu na śmiech -to muzyka duszy! Serdecznie pozdrawiam.

 6. | ID: bb199068 | #6

  @P.J !Napisz artykuł chętnie poczytam.Może Twoje pomysły są lepsze od pomysłów innych.Może i Twoje spostrzeżenia mogły by posłużyć do naprawy naszego Państwa?? Wiesz,krytyką nic nie zbudujemy,nie udoskonalimy. Ruszaj po władzę,jeżeli jesteś mężczyzną, Każdy z nas ma swoje zdanie ale trzeba je upubliczniać jak p.Sanocki,pokazuje swoją twarz, i broni swoich racji.I tutaj jest Jego wyższość nad wszelkimi anonimowymi komentatorami.Społeczeństwo nie jest naiwne,Zobacz, to nie obłąkańcy poszli na Marsz Niepodległości
  w ilości stu tysięcy !!!!!!!!.To mądrzy Polacy,którzy mają nadzieję, że nie wszystko stracone.
  Pozdrawiam.

 7. Eleonora
  | ID: 368aafbc | #7

  Co jest, że po Marszu Niepodległości ” jedyna prawica w Polsce” dostała sraczki i na każdym kroku dystansuje się od organizatorów?!

  „Przed Marszem Niepodległości pan Winnicki i Zawisza przyszli do mnie. Powiedziałem im, że moja akceptacja dla idei narodowych kończy się na szowinizmie. To była ciekawa i kulturalna rozmowa – mówi prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera.”

  „Pytany o konkurencyjny dla prezydenckiego pochodu „Marsz niepodległości”, prof. Gliński przyznał że „nie po drodze mu z ONR-em”. – Nie jest wiarygodnym organizatorem współcześnie, gdyby wydał deklarację odcinającą się od swojej przeszłości, to mógłbym rozważać uczestnictwo w tym marszu – tłumaczył pisowski kandydat na szefa rządu. A retorykę organizatorów pochodu ocenił jako „zbyt radykalną”.

  No faktycznie zbyt radykalne są hasła” Chwała Bohaterom” czy ” Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie”
  :)

 8. Eleonora
  | ID: 368aafbc | #8
 9. J.
  | ID: 0989f6fd | #9

  Irena :
  @P.J !Napisz artykuł chętnie poczytam.Może Twoje pomysły są lepsze od pomysłów innych.Może i Twoje spostrzeżenia mogły by posłużyć do naprawy naszego Państwa?? Wiesz,krytyką nic nie zbudujemy,nie udoskonalimy. Ruszaj po władzę,jeżeli jesteś mężczyzną,

  o, sancta simplicitas!

 10. Magda
  | ID: 15448f45 | #10

  @Eleonora

  @Irena

  Możecie sobie tylko pobiadolić, każdy wie że w Marszu brał udział elektorat PiS- ponad 70% uczestników marszu to zwollennicy PiSu , a nie tam jakichś marginalnych formacji. Mało tego , posłowie PiS i SP również brali udział w Marszu.
  Wiem i widziałam, sama mam zdjęcie z Arturem Górskim.

  Co do frekwencji była ona znacząca- ale nie 100 000 , tylko około 65-70 tyś.

  Eleonorko i Irenko gratuluję bujnej wyobraźni i wydymanego ego.

 11. Magda
  | ID: 15448f45 | #11

  Nowy science fiction Sondaż CBOSu

  http://niezalezna.pl/34981-rzadowy-sondaz-34-po-pis-18

 12. Eleonora
  | ID: e82e26d9 | #12

  @Magda

  „Wiem i widziałam, sama mam zdjęcie z Arturem Górskim.’

  Osz szlag!
  To musiało być bardzo trudnym zadaniem.
  Prawie niewykonalnym, sadząc po opiniach pana posła, dotyczących …hmm…bliskości drugiego człowieka

  „Dzisiejsze tańce, wyjąwszy może niektóre, jak tango, mają w sobie coś z lubieżnego ocierania się prymitywnych mieszkańców Czarnego Lądu, ale estetyki ruchu trudno się w nich dopatrzeć.”

  Może szeroki obiektyw pomógł :)
  W każdym bądź razie— gratuluję!

 13. Anonim
  | ID: 8a5fb574 | #13

  http://niezalezna.pl/34991-dlaczego-ruch-narodowy-jest-za-malo-radykalny

  „W 1955 r. Dobraczyński zachęcał emigrantów katolików, by zmienili stosunek do PRL-u. Bielatowicz zarzucił mu, że wykorzystując swoje endeckie korzenie, „wyręcza marksistów na niebezpiecznym dla nich i mało dostępnym terenie”. I dodał ostro: „Albo Dobraczyński jest najmitą komunistów, odzianym w skórę katolickiego baranka, albo okazem tak spreparowanej psychiki, że widzi rzeczy na opak i głosi poglądy sprzeczne zarówno z pierwszymi zasadami moralności, jak i ze zdrowym rozsądkiem”.

  Myślę, że te ostatnie słowa można odnieść do tych wszystkich, którzy lekceważą po Smoleńsku zagrożenie rosyjskie.”

 14. Eleonora
  | ID: e82e26d9 | #14

  @Anonim

  Zasady moralności uczą by nikogo nie oskarżać, przed okazaniem niezbitych dowodów winy
  Nie oczerniać, nie pogardzać, nie pienić się
  Niestety, to wszystko ma miejsce.
  Nie przeczę, że mogło dojść do zamachu!
  Ale proszę udowodnić sprawstwo Rosjan?
  Proszę zauważyć:
  Mielismy już wersję wybuchu bomby termo- jakiejś tam.
  zaraz po tym, odnaleziono trotyl czy nitroglicerynę
  Że też nie wspomnę o mgle…
  Teraz co niektórzy starają się udowadniać, że samolot ów nigdy nie opuścił Okęcia….
  No to gdzie były ” te Ruskie”?!
  Nie przeczę, że nie widzę zagrożeń.
  Ale widzę również podobne zagrożenia płynące z przeciwnej strony
  Jak i też podobne zagrożenia ze strony rodzimych ” elit”

  Ale, jak pan się uparł- to nie pozostaje nam nic innego jak
  Wypowiedzieć Ruskim Wojnę!
  ( armię mamy całkiem, całkiem… nie to co na Białorusi :) )

 15. Anonim
  | ID: 25a882e8 | #15

  @Eleonora
  A gdzie napisałem, że akurat te zarzuty są skierowane w twoją stronę? No ale skoro sama wyrwałaś się do usprawiedliwień to ja już nie mam nic więcej do dodania.

 16. | ID: b2fe1685 | #16

  @Anonim! Skomentuj „Zmianę w serialu”.Wiesz jak lubie Twoje komentarze na konkretny temat.

 17. Janusz Sanocki
  | ID: b4d90763 | #17

  Moje teksty staram się pisać mysląc. I kieruje je do ludzi myślacych. Podaje argumenty, przykłady, odnoszę do pewnych obiektywnych pojęc jak np. „prawada” czyli zgodność sądu z rzeczywistościa.
  Krytyka spotyka mnie najczyęściej ze strony ludzi, którzy wyłaczyli myslenie obiektywne i włączyli „myslenie aprtyjne” czyli powielanie własnie zyczeniowych schematów. Bryluja w tym zwolennicy PiS, którzy z góry przysądzili swojej partii a) obiektywizm; b) wyłączność reprezentowanie polskiego interesu i c) szansę na zmianę sytuacji w Polsce.
  Wsystkie te przesłanki sa błedne i oparte własnie na życzeniowym mysleniu.
  a) PiS i jego rpezes dał wielokrotnie dowody, że kieruje się rpzede wszystkim własnym egoistycznym interesem i dopasowuje partię do siebie;
  b) PiS i PO mają taki sam program polityczny. W srpawavch krajowych nie ma istotnych róznic, a w sprawach zagranicznych nie ma róznic ŻADNYCH. Jedyne czym PiS hipnotyzuje swoich wyznawców jest „antyrosyjskość” do ktorej w Polsce jest łatwo się odwołać, a która jest programem zguby narodowej, a nie polityką obrony polskich interesów. Pomaga w tym oskarżanie Rosjan o zamach w Smoleńsku, chociaż na to nie ma żadnych dowodów. Jeśli już mieliby tego dokonać Rosjanie, to z całą pewnościa należy to powiedzieć, że mogli to zrobić tylko za zgoda władz USA. Tylko gupiec tego nie rozumie.
  c) w sposób oczywisty PiS i Jarosław Kaczyński nie są w stanie (i pewnie nie chcą) dokonac zmiany władzy w Polsce i odsuniecia układu. Już widzielismy jak to dzialało w latach 2005-2007. Mieć prezydenta i wiekszośc sejmowa i to zmarnować potrafi tylko albo skończony dureń, albo agent. Prawde powiedziawszy np. nie bardzo rozumiem na czym polegał nasz interes w pakowaniu się do Gruzji czy w mąceniu na Ukrainie. W efekcie mamy Nordstreem. PiS i Kaczyński nigdy już nie będzie miał sejmowej większości. To jest oczywiste. Jedyna nadzieją jest powstanie na „prawicy” nowej siły. Czy wrecz nie na „prawicy” ale w ogóle. potrzebny jest Ruch Narodowo-Wyzwoleńczy.
  A jak ktoś pisze, ze ja jestem „ofiarą JOW’ to jest po prostu głuptasem i nie rozumie, że JOW to jedyny sposb na odzyskanie przez wyborców wpływu na posłow i dlatego Kaczyński jest temu rpzeciwny. Bo ten wpływ on chce miec tylko sam. Wg mnie to szkodnik taki sam jak Tusk.

Komentarze są zamknięte