„Hadziaje do pieca” – warto przyglądać się tej sprawie

Niezależna Gazeta Obywatelska10

Dwa tygodnie temu lokalne opolskie media informowały o napisie, który mieszkaniec Zębowic w powiecie oleskim umieścił na ścianie zajmowanego przez siebie budynku. Treść napisu była krótka: „Hadziaje do pieca”. Sprawą zajęła się policja, a następnie – z urzędu – prokuratura, która będzie badać czy doszło do przestępstw wskazanych w art. 256§1 oraz art. 257 Kodeksu Karnego.

Słowa „hadziaj” (ew. „chadziaj”) ma swój rodowód w języku rosyjskim od słowa хозяин, które oznacza gospodarza, pana. Jednakże autochtoniczna ludność Śląska Opolskiego używa go jako określenia o mocno pejoratywnym zabarwieniu wobec osób posługujących się na co dzień językiem polskim w odmianie innej, aniżeli gwara śląska, bądź po prostu wobec osób nie mających swych przedwojennych korzeni (ludność napływowa z kresów II RP) na Górnym Śląsku czy Śląsku Opolskim.

Mężczyzna umieścił napis o wspomnianej treści na elewacji zajmowanego przez niego budynku tak, aby był on widoczny ze znaczniej odległości. Ponadto media elektroniczne, powołując się na relacje internautów, podały dnia 30 października br. informację o tym, że wspomniany mieszkaniec Zębowic eksponuje napis nocą podświetlając go reflektorami halogenowymi. Tym samym oczywistym jest, że upublicznia swoje on poglądy dotyczące jego stosunku do ludności nie-śląskiej, bądź szerzej – stosunku do ludności nie posługującej się na co dzień gwarą śląska, nawołując do nienawiści oraz eksterminacji. Zwrot „do pieca” w tym kontekście jednoznacznie należy rozumieć jako odwołanie się do totalitarnej praktyki reżimu narodowo-socjalistycznego III Rzeszy jako sposobu wprowadzenia w życie własnych poglądów narodowościowo – etnicznych. Trudno bowiem byłoby uznać, że zwrot „do pieca” miałby zachęcać „hadziajów” do wyrobu wypieków czy masowego palenia w domowych kotłowniach bądź kominkach.

Warto się tej sprawie przyglądać, bowiem wbrew sugestiom Kazimierza Kutza, wyrażonych na łamach Nowej Trybuny Opolskiej, nie jest to konflikt, którego strona „hanysowska” nie traktuje poważnie, co można było dostrzec chociażby po wielu wpisach i komentarzach na portalu 24opole.pl czy portalach społecznościowych.

Gdy jakiś czas temu w Krakowie, taksówkarz rzekomo obraził obywatelkę obcego państwa w mediach podniósł się straszny lament nad polskim szowinizmem. Taksówkarz stracił pracę i prawdopodobnie także straci licencję. Policja dała łatwo wiarę zeznaniom owej cudzoziemki, chociaż nikt nie był świadkiem ich rozmowy, bowiem taksówką jechała sama. Mieliśmy zatem do czynienia z sytuacją, w której słowa obcokrajowca dla polskiej policji jest dowodem wartym więcej aniżeli słowa obywatela polskiego. Owszem, po pojawieniu się skandalicznego napisu w Zębowicach oburzenie w mediach było, ale jedynie lokalnych, mimo tego, że sprawa jest jasna. Znieważenie nastąpiło bowiem w miejscu publicznym, widocznym dla wszystkim, a nie w zamkniętej taksówce stojącej w miejskim korku ulicznym.

Dlatego właśnie warto przyglądać się tej sprawie, bowiem bagatelizuje się sytuacje, w których obraża się w mniej lub bardziej bezczelny sposób Polaków w ich własnym kraju.

 Autor: Bartłomiej Gajos

 1. | ID: a9e62ea1 | #1

  Uważam,że to nie jest tzw.Mała Szkodliwość Czynu !!!

 2. Endek
  | ID: 2cfe5622 | #2

  No tak! Pojawił się widomy znak „miłości” neoniemców do Polaków. Oczywiście to zjawisko ma o wiele szerszy kontekst ( patrz landy wschodnie ).
  O neoniemcach nie będę pisał temat znany wszystkim. Napisy Polen raus są częstym widokiem na niektórych opolskich wsiach w latach dziewięćdziesiątych nawet na łamach NTO była dyskusja na ten temat, gościa który poruszył ten temat ogłoszono oszołomem.
  Znów odbiegłem od tematu.
  Napisy tego typu, prowokacyjne zachowania liderów mniejszości, szkoła w Kozielskich Rogach to nie są niezależne od siebie pojedyncze zdarzenia. Uważam, że jest to przemyślana polityka prowokacji liderów Mniejszości mająca na celu sprawdzenie jak daleko mogą się jeszcze posunąć!
  Doskonale wiedzą owi liderzy, iż to ile wyszarpią kolejnych ustępstw właśnie teraz za Tuska „tyle ich”.

 3. Endek
  | ID: 2cfe5622 | #3

  Chwile temu znalazłem to na Necie ” Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych Erika Steinbach zażądała od Polski uznania zasług wypędzonych dla pojednania polsko-niemieckiego – napisała regionalna gazeta „Rheinische Post”
  Czy to nie współgra z moim postem oczko wyżej? :)

 4. | ID: a9e62ea1 | #4

  @P.Endek ! Znak „miłości” neoniemców do Polaków, to rodzaj pantomimy,nigdy do końca nie jesteśmy pewni co który gest znaczy.
  Ale jak napisałeś,wiemy co p.Erika chce, ale mało tego – Ona żąda !?
  Żle prowadzona polska polityka zagraniczna – krok po kroczku ./ otwierane szkoły,tablice
  w obcym języku, ,zgarnięcie fabryk/ – jak stonoga obejdzie i otoczy miłościwa opieką cały kraj
  .Przepisy unijne są utajnione i dlatego mam wrażenie,że nasze polskie przepisy mają charakter podrzędny do unijnych i dlatego w/w czyn będzie uznany jako ” znikoma szkodliwość czynu” i przejdzie bezkarnie „.Hadziaje do pieca”
  Pożyjemy,zobaczymy.
  Wyczytałam takie hasło :” miłość to jedyna siła, która zmienia wroga w przyjaciela,”Ale, czy napewno?
  Będę oczekiwała finału z ciekawościa,jak to każda Polka.
  A ta bużka i ten uśmiech ,to dla kogo? Zapewne dla …nie zgadnę!

 5. Rafał
  | ID: 15ba5e63 | #5

  Znam opolski tzw prokuratorów z rejonówki i wiem że sprawa zostanie „skręcona”, pomimo że szkodliwości czynu jest wielka porównywalna z antysemickimi napisami w stylu „żydzi do pieca” za które w Polsce było bardzo wiele wyroków skazujących. Niestety wiekszośc opolskich prokuratorów ma śląskie korzenie wrogie Państwu Polskiem oraz Narodowi Polskiemu

 6. | ID: a9e62ea1 | #6

  @P.Rafał ! Zmartwiłeś mnie, nie domysliłam się ,że służby są po prostu obce czyli Polakom wrogie. Trzeba jednak wiedzieć kto i z kim rządzi, więc i decyzje nie będą obiektywne.

 7. mamgdzies
  | ID: ea42f25e | #7

  „Niestety wiekszośc opolskich prokuratorów ma śląskie korzenie wrogie Państwu Polskiem oraz Narodowi Polskiemu”

  Erika i mniejszość nam niegroźne – sami się wykończymy.

 8. | ID: 399c8843 | #8
 9. | ID: 399c8843 | #9
 10. 9 stycznia 2013, 10:03 | #1
Komentarze są zamknięte