Ujazdowski o decyzji Platformy ws. Powstania Styczniowego: „Wyjątkowy stopień prymitywizmu politycznego”

Niezależna Gazeta Obywatelska10

Portal Stefczyk.info publikuje rozmowę z posłem Kazimierzem Ujazdowskim na temat odrzucenia przez sejmową Komisję Kultury głosami PO i RP projektu uchwały ustanawiającej 2013 rok Rokiem Powstania Styczniowego. Były minister kultury i dziedzictwa narodowego jest głęboko oburzony takim stanowiskiem Platformy Obywatelskiej.

W styczniu przyszłego roku będziemy obchodzić okrągłą, 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i w normalnej sytuacji wszystkie instytucje państwowe powinny dbać o upowszechnienie pamięci o nim, o ukazanie w programach edukacyjnych i naukowych sensu Powstania Styczniowego. Tymczasem mamy do czynienia z polityką zminimalizowania i wytłumienia obchodów. Tak traktuję decyzję kierownictwa Platformy Obywatelskiej.

Ujazdowski nie ma wątpliwości, że za tą szokującą decyzją władz PO stoi forsowana za wszelką cenę od kilku lat polityka „poprawiania stosunków z Rosją Putina”.

Źródłem tej decyzji jest obawa przed inicjowaniem projektów edukacyjnych, kulturalnych, które drażniłyby Rosję. Trudno bowiem zaprojektować obchody Powstania Styczniowego bez ukazania prawdy historycznej – kto był zaborcą, kto był opresorem. Jestem absolutnie przekonany, że jest to część tego prorosyjskiego zwrotu, tym razem w sferze polityki historycznej i kultury.

I w tym wymiarze poseł Prawa i Sprawiedliwości ocenia lekceważący stosunek do rocznicy Powstania Styczniowego

Skąd się bierze decyzja polskiego Sejmu? Ano z kompletnego braku podmiotowości, z takiego absolutnego prymitywizmu, który polega na takim myśleniu, że skoro robimy politykę zbliżenia z Rosją, to musimy automatycznie usunąć wszystkie drażliwe problemy. Ale tak postępują grupy polityczne o wyjątkowym stopniu prymitywizmu politycznego. Dlatego odpowiedź jest krótka i banalna – Platforma jest formacją bez zdolności państwowych, bez zdolności do uprawiania polityki podmiotowej i bez silnej identyfikacji z tradycją narodową.

WIĘCEJ NA: Stefczyk.info

Polecamy naszą akcję obywatelską:

http://ngopole.pl/2012/09/23/akcja-obywatelska-szukamy-sladow-powstania-styczniowego/

http://www.facebook.com/NGO.Opole#!/events/199565820176411/

 1. | ID: e8e0da5f | #1

  Co to za Amory uprawiają politycy i z kim ? Wierzyć się nie chce. To patrioci ?

  To p a t r y j o t y ?

  Serce może nie wytrzymać
  tej miłości ponad miarę
  Nie wiem,
  czy to jest w nagrodę
  Czy też
  może jest za karę !?

  Czym zasłużyli Powstańcy na taką pogardę?

 2. Piotr Rubas
  | ID: 02600a74 | #2

  Skończą wszyscy jak Patkul!

  Oby jak najszybciej

 3. | ID: 1949c830 | #3

  @Irena
  Cieszyłbym się,gdyby 150 rocznica wybuchu powstania była w jakiś kulturalny i widoczny sposób uhonorowana!
  Jako były nauczyciel cieszyłbym się,gdyby w klasach np.liceów przeprowadzono jakieś wartościowe lekcje poświęcone tej rocznicy!
  przydałaby się dobra książka naukowa o powstaniu styczniowym!-Mógłby być rozpisany konkurs na najbliższe lata!Nie można przecież stworzyć książki naukowej ad hoc !Potrzeba trochę czasu!
  W Świętokrzyskiem szczególnie w miejscach walk powstańców można by przeprowadzić apele,pogadanki , itp!-A twórcami powinni być młodzi ludzie ze szkół a nie nauczyciele!
  Za najlepsze pogadanki,apele ,referaty …lokalne władze mogłyby ufundować nagrody pieniężne!
  Wśród najbogatszych ludzi w Polsce są z pewnością ludzie zainteresowani historią i oni też mogliby wyróżniającym się młodzieżowym aktywistom ufundować jakieś nagrody ,np.2 tygodniowy pobyt w Wenecji,w Hiszpanii…No i jakieś ze trzy nagrody pieniężne!
  Pomysłów mogą być setki ,ale zaangażowanie w tę sprawę powinno być rzetelne a nie udawane!

 4. Kajtek
  | ID: 938aec14 | #4

  Nic nie dzieje się przypadkowo. Jest to skutek II „Jałty”, podpisanej na wiosnę zeszłego roku w kraiku pomarańczy. Widzimy nasilenie działań przeciw polskich przez nowego okupanta, który zhardział i popełnia błędy, nie mogąc sie doczekać wyhodowania Neo obywatela, jako biologiczne narzędzia do prac prostych w fabrykach od 15 roku życia…

  A wtedy istnienie POLSKIEJ ŚWIADOMOŚCI Narodowej, stanowi dla Neo gospodarzy niebezpieczeństwo buntu ogólnopolskiego. Sejm jest taki, jaka średnia wartość duchowa narodu. Przez cale lata powojenne, preparowano mózgi społeczeństwu, zabierając, wszystko, co dla nas stanowi Zawsze Godność i Wiarę. W skali kraju Neo właściciele zlikwidowali strukturę Opieki nad Miejscami pamięci Narodowej. W skali kraju nie Komitetów Pamięci ..wojewódzkich, miejskich itd. Opiekunów rozproszono. Nadal czeka na dogodniejszy dla NeoGospodarzy moment, Ustawa o Nowej Radzie Pamięci Walk i Męczeństwa…Zgodnie z nią, samorządy będą miały prawo LIKWIDOWAĆ miejscowe MPNarodowej a Opiekunowie ..będą mieli Prawo ..omiatać te groby, które przetrwają. Prowadzona jest Zmasowana walka z KK. Tak działają lokalne mniejszości narodowe. Wiem, co piszę. Za MPN jestem prześladowany 7 rok. Wyższe władze, Sejm, Rzecznik, Prokurator Generalny itd. ukręcają sprawę i ciągle umarzają. Nastał czas najgorszy dla przetrwania Narodu polskiego a to , co uczynił Sejm, jest tylko upadkiem Honoru i braku potrzeb narodowych. Potępiam ich za niszczenie polskości.

  Opiekun MPN. Złoty Medal Opiekuna.

 5. | ID: e8e0da5f | #5

  @P.Lago ! Mam podobne zdanie jak Ty.Też miałam to szczęście cudze dzieci uczyć.
  Wprawdzie był to epizod w moim życiu, niemniej poznałam dusze naszych polskich dzieci.
  One chłoną wszystko tylko trzeba im poświęcić mnóstwo czasu i oddać siebie.
  Konkursy literacki, plastyczny, z nagrodami zapewne wyzwoliły by w nich poczucie patriotyzmu,
  wręcz zmusiły do szukania śladów Powstania Styczniowego.
  Może uda się znależć sponsora? Spróbuje.
  Ale muszę podkreślić,że akcja Pana Tomasza Kwiatek NGO jest piękna, i zasługuje na uznanie
  Szkoda,że posłowie niby Polacy nie widzą naszej pięknej acz trudnej przeszłości,która utorowała nam drogę do niepodległości !!???
  Trudno szukać sprawiedliwości w instytucjach polskich,które opierają się na przepisach unijnych, które utajniono przed polskim społeczeństwem.
  .Pozdrawiam.

 6. Anonim
  | ID: 2f2e562b | #6

  A gdzie jest reszta dużurnych dyskutantów, co to potępiają powstania narodowe, jako wybryk polskiej fanntazji ułanskiej i potępienia godnej głupoty politycznej, która szafowala polską krwią i „substancją narodową”, zaslugując na pośmiertny historyczny szafot, nie mówiąc o zadrażniu tak pieczolowicie odbudowywanych stosunków polsko-rosyjskich?

 7. z Niemodlina
  | ID: d26dbd53 | #7

  Człowiek kipi ze złości i bezradności kiedy czyta takie „newsy”!!!!!! Nie mogę uwierzyć w jakim kraju ja żyję!!! Na 100% dokonano zamachu w Smoleńsku , osoby współodpowiedzialne za to, nadal piastują najwyższe stanowiska, wielu z nich awansowało, dokonuje się POwolnego, ale systematycznego niszczenia Polski i jej rozbioru, co się wyprawia z edukacją i kulturą za rządów PO ???? Tragedia, obserwuje POczynania tego rządu od 2007r i już dawno stwierdziłem,że właśnie tak zachowywali się zaborcy przez 123 lata, tak niszczyli Patriotów, nasz język, historię i naszą tożsamość narodową!!!! Kiedy przyjdzie opamiętanie w tym narodzie ???? Jak to możliwe,że Polacy zatracili zdolność obiektywnej oceny rzeczywistości, dlaczego tak bezgranicznie dają się nabierać na kłamliwy przekaz prorządowych mediów ????
  Przy okazji przypominam,że 23 października minęła 56 rocznica wybuchu Powstania węgierskiego, znalazłem świetną piosenkę węgierskiego zespołu Karpatia i słucham od 2 dni i nie mogę przestać…..

  http://www.youtube.com/watch?v=QGk1FC-d6is

 8. | ID: e8e0da5f | #8

  @ P.z Niemodlina ! Dzięki za link.Wstrząsająca,piękna.Oby się nie powtórzyło!

 9. Kazimierz
  | ID: 975276b7 | #9

  A to już zapomnieliśmy genezy powstania styczniowego? Przecież to była sztucznie wywołana „branką” prowokacja. I o co tyle hałasu? Co innego heroizm ludzi. Przed wojną weterani powstania byli czczeni. Nobliwi „Starcy”, swoją szlachetną postawą wzbudzali podziw ówczesnych nastolatków (lata 30-e) tych, którzy zginęli w innej antypolskiej prowokacji – powstaniu warszawskim. To nie były dobre powstania. Co innego listopadowe, wielkopolskie i śląskie. Te były przemyślane.

 10. | ID: 1949c830 | #10

  Branka zarządzona przez władze carskie miała na celu zabranie do wojska młodych chłopców ,by nie uczestniczyli w powstaniu!
  Słowo „prowokacja” ma inne znaczenie i tu w ogóle nie pasuje!
  I w powstaniu warszawskim też widzisz Przyjacielu jakąś prowokację?
  No to napisz ,kto był prowokatorem?

Komentarze są zamknięte