Dwa kraje wstrzymują sprzedaż szczepionek przeciw grypie. „Stwierdzono obecność białych drobin…”

Redaktor Obywatelski1

Szwajcarski koncern farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż części produkowanych przez siebie szczepionek przeciwko grypie w Szwajcarii i Austrii. Wcześniej decyzję o zakazie stosowania niektórych szczepionek Novartisu podjęły władze we Włoszech. W reakcji na działania podjęte we Włoszech także w Szwajcarii zarządzono wstrzymanie sprzedaży części szczepionek – potwierdził w czwartek szwajcarski urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic w Bernie. Według Swissmedic chodzi łącznie o 160 tys. dawek szczepionek o nazwie Agrippal i Fluad.

„Pierwsze wyjaśnienia wskazują, że blokadę stosowania szczepionek we Włoszech wprowadzono, ponieważ w strzykawkach stwierdzono obecność białych drobin. Mogły one wytworzyć się w procesie aglutynacji (połączenia się) normalnych składników szczepionki” – podał Swissmedic w środę wieczorem.
Powołując się na wyniki dotychczasowych badań, urząd podkreślił, że „zdrowie osób, które zaszczepiły się w Szwajcarii, nie jest zagrożone”. Wstrzymanie sprzedaży części szczepionek Novartisu zarządziła także w Austrii tamtejsza rządowa agencja ds. kontroli leków AGES PharmMed, również powołując się na wcześniejszą decyzję Włoch.Zakazem sprzedaży objęto szczepionki Optaflu, Fluad oraz Sandovac – poinformował w czwartek szef agencji Marcus Muellner. Osobom chcącym się zaszczepić zalecił na razie korzystanie z preparatów innych producentów.”W Austrii nie skierowano do sprzedaży (do hurtowni i aptek) szczepionek Optaflu i Fluad” – powiedział Mueller. W sprzedaży znajduje się ponadto obecnie ok. 45. tys. dawek preparatu Sandovac, które są namierzane, by poddać je badaniom – dodał.Według Novartisu dotychczas w Austrii nie pojawiło się dużo doniesień o niepożądanych skutkach ubocznych.

„Podczas procesu produkcyjnego może dochodzić do wytrącania się niewielkich drobin, ale nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia ani nie obniżają skuteczności” preparatu – podkreśliła rzeczniczka austriackiego Novartisu w czwartek. Jak zaznaczyła, firma „w dotychczasowych badaniach klinicznych i w trakcie dotychczasowego stosowania (szczepionek) nie odnotowała nieoczekiwanych skutków ubocznych”.

W środę ministerstwo zdrowia Włoch wydało zakaz stosowania dużej partii wyprodukowanych przez Novartis szczepionek Agrippal, Influpozzi i Fluad. Według nieoficjalnych informacji mediów zakaz dotyczy 500 tysięcy dawek. Resort poinformował, że decyzję podjął po oświadczeniu Novartisu, iż konieczne są dalsze badania nad tymi preparatami, ponieważ że mogą one dawać niepożądane skutki uboczne.

W wydanym w czwartek oświadczeniu koncern Novartis podkreślił, że „jest przekonany o bezpieczeństwie stosowania i skuteczności sezonowych szczepionek przeciw grypie Agrippal i Fluad, wyprodukowanych we Włoszech”.

17 października Włochy wstrzymały dystrybucję 2,3 miliona dawek szczepionki przeciwko grypie o nazwie Inflexal V, wyprodukowanej przez firmę Crucell. Producent przyznał bowiem, że szczegółowe badania przyniosły „nieoczekiwane rezultaty”.

oprac: ŁŻ
za: polskatimes.pl 
  1. | ID: 9734b68f | #1

    Rodacy skarżą się,że po szczepionkach chorują a szczególnie dzieci.
    Lekarze uczciwi, odradzają szczepień.

Komentarze są zamknięte