Zmiana ordynacji wyborczej do PE?

Redaktor Obywatelski1

Jerzy Buzek, Danuta Huebner, Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz Wolski – to nazwiska, która mają znaleźć się na czele jednej, krajowej listy Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego- informuje ” Polska The Times”.

Jak powiedział ważny polityk z otoczenia premiera Donalda Tuska, PO chce zmienić ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Pomysł polega na tym, aby każda partia wystawiła jedną krajową listę swoich kandydatów. Zlecono już nawet badania firmą analitycznym, czy takie rozwiązanie ma sens. Dodatkowo jeszcze w lipcu ma zostać reaktywowana komisja do rozpatrywania zmian w prawie wyborczym.

Komentarz NGO – Pomysł PO ma pewien sens, jeżeli idzie o frekwencję wyborczą. Do tej pory region w którym zagłosowała mała liczba wyborców, tracił mandat na rzecz innego regionu. Z drugiej zaś strony, przy rozwiązaniu jednej listy, do PE będą dostawać się tylko czołowi politycy partii, więc czy taka opcja wzmocni proces demokracji? Jeżeli jednak spojrzymy na kwestię samego przekroczenia progu wyborczego, to daje to szansę małym ugrupowaniom na zdobycie mandatu.

oprac: Łukaż Żygadło

  1. Irena
    | ID: b39fa2cd | #1

    Zgaduj, zgadula, o co tu chodzi,POdowodzi,myśliciele wytężcie ducha co to za podpucha?

Komentarze są zamknięte