W sobotę 14 lipca marsz autonomistów w Katowicach. Będzie kontrmanifestacja LOS

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W sobotę 14 lipca ulicami Katowic przejdą sympatycy i działacze Ruchu Autonomii Śląska. Będzie to już VI Marsz Autonomii, który co roku odbywa się dla upamiętnienia nadania ziemiom górnośląskim autonomii przez Sejm Ustawodawczy w 1920 r. Marsz wystartuje w sobotę, 14 lipca o godz. 12.00 z Placu Wolności w Katowicach.

Uczestnicy pochodu będą się tradycyjnie kierować w stronę placu Sejmu Śląskiego, gdzie o godz. 13.00 rozpocznie się II Dzień Górnośląski.

Jerzy Gorzelik w apelu do autonomistów napisał m.in.: „Nasz marsz nie jest jednak hołdem dla przeszłości, lecz wyrazem wiary we własne siły tu i teraz, a także przekonania, że to mieszkańcy regionów, a nie centralna biurokracja, są w stanie zapewnić im lepszą przyszłość. Przekonanie to staje się coraz bardziej powszechne nie tylko na Górnym Śląsku. Jest to naturalna konsekwencja obywatelskiego dojrzewania, które odmienia oblicze regionów.

W sobotę 14 lipca mamy okazję po raz kolejny wypełnić centrum Katowic naszym entuzjazmem. Pogodna demonstracja regionalnej dumy to najlepsza odpowiedź na uporczywe próby wciągnięcia nas w polityczne awantury, które w ostatnich latach stały się istotą debaty publicznej w Polsce. Agresji, która towarzyszy atakom na zwolenników autonomii regionów, przeciwstawmy rozumną, pozbawioną zacietrzewienia determinację. Niech pogodne święto śląskości i regionalizmu stanie się zaproszeniem do wolnej od uprzedzeń dyskusji”.

Jak się dowiedzieliśmy z Urzędu Miasta Katowice –  Na tą chwilę kontrmanifestację zgłosiła Liga Obrony Suwerenności, która zbierze się w okolicy placu Karola Miarki – powiedział dla NGO kierownik biura prasowego Jakub Jarząbek.

Oprac. TK

 

Komentarze są zamknięte