Inauguracja Collegium Nobilium Opoliensis

Autor Obywatelski15

W sobotę 2 czerwca rozpoczął się nowy etap w opolskiej kulturze politycznej. Tego dnia swoją inaugurację miała Collegium Nobilium Opoliensis – szkoła i centrum myśli republikańskiej. Czytelnicy zapewne zastanawiają się cóż kryje się za tymi tajemniczymi słowami. Zainteresowanych odsyłam do krótkiej prezentacji założeń szkoły oraz rozmowy z Marcinem Ociepą, dyrektorem CNO.

 

Jako członek środowiska Niezależnej Gazety Obywatelskiej dostałem możliwość uczestnictwa w pierwszym kursie przeprowadzonym przez Stowarzyszenie „Horyzonty”. Chciałbym, by ten tekst był narodzinami nowego cyklu reportaży mającego na celu przybliżyć czytelnikom program realizowany przez szkołę. Nie będę oceniał i moralizował – czytelnikom pozostawiam okazję do wyrażenia swojej opinii. Niech ten debiutancki artykuł oraz komentarze do niego będą pierwszym społecznym oddźwiękiem na głoszony przez Collegium Nobilium cel, jakim jest stworzenie opolskiego „think tanku„.

Studenci CNO zaproszeni zostali na godzinę 9.00 do znajdującego się w przepięknej części Opola, w niedalekiej odległości od wyspy Bolko oraz rzeki Odry, budynku Villa Academica należącego do Uniwersytetu Opolskiego.

Krótka rejestracja, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy krawat z herbem CNO, szybkie omówienie panujących zasad i można było rozpocząć ceremonię otwarcia pierwszego kursu tej tajemniczej uczelni. Swoje przemówienia wygłosili Marcin Ociepa, rektor Uniwersytetu Opolskiego Stanisław Nicieja oraz starosta grupy Krzysztof Salatycki.

Do zebranych zwrócił się dyrektor CNO – Musimy chcieć czegoś WIĘCEJ, niż kapitulanctwa przed politycznym zaangażowaniem, bo w demokracji zawsze źli zyskują na bierności dobrych. Musimy chcieć czegoś WIĘCEJ, ale na pierwszym miejscu musimy obudzić się ze snu, który śnią miliony Polaków, a w którym to śnie, wszelkie problemy załatwia za nas nieustannie ktoś inny. – mówił Marcin Ociepa podczas swojego wystąpienia. – Chcemy realizując tę strategię podjąć wyzwanie tworzenia pierwszego na Opolszczyźnie think tanku w dziedzinie nauk społecznych. Centrum myśli i inicjatyw republikańskich, opartego na pracy zespołów pierwszych trzech interdyscyplinarnych Katedr: Historii, Filozofii i Filologii oraz Politologii, Dziennikarstwa i Rozwoju Regionalnego, a także Kształcenia Biznesowego i Ustawicznego, które oddolnie wspierając proces kształcenia wyższych uczelni Opola, przyczyniają się do zwiększania ich konkurencyjności, a poprzez inicjatywy o charakterze naukowym, edukacyjnym i kulturalnym pomnażają kapitał intelektualny regionu. Czas i w tej dziadzienie rzucić wyzwanie innym ośrodkom akademickim w kraju. – opisał założenia dyrektor CNO.

Wyjaśniona została także symbolika nazwy oraz herbu CNO. Następnie uczestnicy złożyli ślubowanie oraz symbolicznie zostali przywitani przez Marcina Ociepę.

Po krótkiej przerwie odbyły się pierwsze zajęcia prowadzone przez Krystynę Cieszyńską. Omawianym zagadnieniem była umiejętność prawidłowego posługiwania się językiem ojczystym. Wydawałoby się, że temat bardzo prosty. Jednakże po przejrzeniu cytatów z wypowiedzi dziennikarzy mainstream’owych mediów okazało się, że nie do końca. Nawet osoby mające informować nas o najważniejszych wydarzeniach z kraju i świata miewają problemy ze stworzeniem sensownego tekstu.

Następnie pani Agnieszka Franczyk mówiła o motywacji, stawianych sobie w życiu celach i realizacji ich.

Po krótkiej summie, czyli podsumowaniu zajęć, uczestnicy pojechali w dwóch grupach na zajęcia sportowe. Grupa A wybrała się do stadniny koni, natomiast grupa B zmierzyła się z szermierką.

Kolejny zjazd już 30 czerwca.

Autor: Krzysztof Marcinkiewicz

 1. temumisiu
  | ID: 608983c8 | #1

  Prawicowa szkoła pod auspicjami rektora Niciei, byłego lektora KW PZPR i senatora SLD? Na serio czy może żarty jakieś?

 2. T
  | ID: 44f56ad6 | #2

  Dla władzy i promocji własnej osoby dyrektor CNO jest skłonny wiele zrobić. Koalicja z PO, teraz „konserwatywna” szkoła pod patronatem byłych działaczy PZPR. Czekamy na kolejne „konserwatywne” i „prawicowe” inicjatywy.

 3. Piotr Rubas
  | ID: 4d3d26aa | #3

  Ale mi prawica – idee republikańskie ….

  Prawdziwa prawica to monarchiści!!

 4. antidotum
  | ID: 3d7e9220 | #4

  Żałosne jak można się skundlić panie Ocipa!!!
  POmyjska spólka, PJN-owska komuna.Żenada

 5. Sosen
  | ID: e24c0074 | #5

  Zauważyliście może, że chodzi o patronat rektorów dwóch największych uczelni w Opolu ? I nie chodzi o poglądy tylko o oficjalne poparcie ( a jak wiadomo Czerwona Sorbona nie wzięło się z rękawa ). Robicie już problemy z niczego. Jako słuchacz CNO mogę powiedzieć, że zajęcia są merytoryczne a wykładowcy bardzo sensowni. Szkoda tylko, że niektórzy patrzą szablonowo i szukają dziury w całym.

  z narodowym pozdrowieniem!

 6. do Sosen etc.
  | ID: cd8086cb | #6

  O tym, czy zajecia są merytoryczne nie mozesz nawet miec bladego pojęcia, nie mozesz wiedzieć, ponieważ na razie tylko powtarzasz, powielasz, jestes tylko gąbką, która wchłania wodą. Właśnie wodę. Jeszcze niczego nie odkryłes, niczego nie stworzyłeś. Patrzysz szablonowo, dlatego Ci się to podoba. Młodzi też poparli Kwacha, jego konstytucję, wejście do UE, wolny rynek, kapitalizm (od 2008 jest krach tego systemu, z wyjątkiem ChRL) – a potem ci sami z rozpaczy zapijali sie, skakali z dziećmi przez okna albo popełniali samobójstwa. Myślisz, że to przypadek? Czy słyszałeś o dojrzewaniu mózgu? Patronat rektorów dwóch największych uczelni w Opolu niczego nie zmioeni, nawet odwrotnie. Oficjalne poparcie? – a cóz ono daje. Czerwona Sorbona wzięła się z kasy, a nie z tego, że czerwony spryt jest dźwignią rozwoju. „Robicie już problemy z niczego.” – to pokazuje jak bardzo jesteś zniewolony. „Jako słuchacz CNO mogę powiedzieć, że zajęcia są merytoryczne” – nie bądź słuchaczem, bądź w kapitalizmie milionerem, bądź odkrywcą, a nie słuchaczem. „a wykładowcy bardzo sensowni” – czy sprawdziłes gdzie byli? Co stworzyli? A moze to staro-nowa nomenklatura, ci dostosowani w zwykłej walce o byt? „Szkoda tylko, że niektórzy patrzą szablonowo i szukają dziury w całym.” – sam patrzysz szablonowo i dlatego jestes niekrytyczny. Okrzyki „z narodowym pozdrowieniem!” niczego tu chłopczyku nie zmienią. W Twoijej wypowiedzi jest co mm błąd, a zobaczysz to gdy będzie za późno.

 7. nihil novi
  | ID: 351e5c0b | #7

  „Prawicowy” WUML na Czerwonej Sorbonie? Żałosne, zwłaszcza ten Nicieja na otwarciu. Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni.

 8. patriota
  | ID: 8cb9afc3 | #8

  Widzę malkontentów to w Polsce mamy pod dostatkiem :)

 9. daga
  | ID: 22639900 | #9

  Omawianym zagadnieniem była umiejętność prawidłowego posługiwania się językiem ojczystym. (…) Jednakże po przejrzeniu cytatów z wypowiedzi dziennikarzy mainstream’owych (…) – Coż za piękne użycie języka ojczystego w formie słowa – MAINSTREAM. Autor tekstu posługuje się czystą polszczyzną.

 10. do patrioty do sosen
  | ID: cd8086cb | #10

  Światło? Zamilcz Pan, zamiast głosic ten uwodzicielski gniot. „Patrioto”! to nie chodzi o malkontentów.
  Światło jest cechą układów samodzielnych, jasne? A Pan do takich nie należysz! Sedlak przejął tę „motorykę” o świetle, ale nie robił takich gniotów jak to powyższe wstretne lakierowane przemówienie o świetle. Co Pan wiesz o świetle! Jakież masz Pan w świetle osiągniecia, że wycierasz Pan sie światłem? Naiwność mieszkańców akademików jest taka jak slamsów. I na tym Pan żerujesz. Pan nawet krytyki nie rozumie, a co dopiero światło!
  To nie jest żadna polszczyzna, tylko komedianctwo koktajlowe. Zlepek hasełek podanych bez zrozumienia.

 11. Jerzy Stanisław Rudlicki
  | ID: cd8086cb | #11

  „Patrioto” – haha, nie uzywaj tych głupkowatych znaczków koloru żółtego. Ten kolor oznaczał smierć i prostytucję. Spójrz na obrazy Dali, a zrozumiesz cos narobił tu…
  Zacznij cenić krytycyzm, a nie kopiowanie. Nie mów o krytyce per „Malkontenci”! Kopiowanie jest formą prostytucji. Całe to przemówienie jest formą nagannego złodziejstwa. Oto złodziej słów. Najprawdziwszy złodziej. Kradnie, a wy klaszczecie. Oto prostytutka. To nie rzekomi „malkontenci”, jak krytyków nazywasz, kopiują, lecz sam kopiujesz. Cóz w Twoim powiedzeniu jest odkrywczego? Dlatego głuptasie milcz razem ze swym pryncypałem, autorem tego bezczelnego przemówienia. To nie oni, kt. nazywasz malkontentami, się prostytuują, lecz klakierzy, potakiwacze. Jesteś tylko klakierem. Musisz mieć mało hormonów odpowiedzialnych za twórczość, a duzo za kopiowanie. Masz odwagę być czymś więcej niż słuchaczem Złodzieja?

 12. do Ocipy
  | ID: cd8086cb | #12

  Całe to przemówienie to zwykła grafomania. Pycha kogos kto jest nikim. „Nawet osoby mające informować nas o najważniejszych wydarzeniach z kraju i świata miewają problemy ze stworzeniem sensownego tekstu.” – haha – przecież cała klasa dziennikarzy – vide to przemówienie – i redaktorów to są dyletanci, którzy niczego nie dokonali w życiu. A po co tworzyc teksty??? – skoro nie maja oni nic do powiedzenia!! Co ma do powiedzenia ten Pan Nikt w tym przemówieniu? Jaką prawdę wygłosił, odkrył? Tacy jak on, w tym dziennikarze, mylą wiadomości z kroniką policyjną, a o dobru nie mają zielonego pojecia.

 13. do Ocipy
  | ID: cd8086cb | #13

  to całe bezczelne polakierowane przemówienie, to tylko rozmyślne działanie mające na celu spowodowanie takich reakcji, które by w warunkach normalnych, gdyby prawda mogła byc głoszona, nie miałyby miejsca! Chodzi o zniewolenie umysłów. To udział urzędników a la V Komenda WiN w – uwaga – robocie patriotycznej w celu późniejszego przerwania takowej, z największym dla okupanta rezultatem. To całe przemówienie to moralne degradowanie słuchaczy przez bezczelnego obiboka. To technika skrytego skłonienia słuchaczy do zachowań niezgodnych z prawdą, porządkiem moralnym i w celu wyeliminowania prawdy z życia społecznego lub politycznego.

 14. patriota
  | ID: 87bbe819 | #14

  Muszę przyznać się do błędu. To nie malkontenci. To hejterzy :)

 15. czytelnik
  | ID: 23712fe3 | #15

  Patrioto – nie zaśmiecaj głupkowatymi emotykami. Juz ktoś to słusznie zauważył tu. Pomysl jaki to prawicowy WUML na Czerwonej Sorbonie… Ma rację „temumisiu” – Żałosne, zwłaszcza ten Nicieja na otwarciu. Faktycznie, oto ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni! Oto czasy gogusiów, którzy podniecają sie swymi nędznymi przemówieniami.
  Prawicowa szkoła pod auspicjami rektora Niciei, byłego lektora KW PZPR i senatora SLD jest jeszcze jedną komedią. Ma racje „antidotum”.
  Dla władzy i promocji własnej osoby dyrektor CNO jest skłonny wiele zrobić.
  Koalicja z PO, a teraz „konserwatywna” szkoła pod patronatem byłych działaczy PZPR. – Cóz moze byc bardziej idiotycznego i komicznego? Czego tu jeden z czytelników broni? Jaka to inicjatywa? Ma racje „T”.
  Czekamy na kolejne „konserwatywne” i „prawicowe” inicjatywy.Żałosne jak można się skundlić panie Ocipa!” I to jest właśnie prawda – „czytelniku”.

Komentarze są zamknięte