Czas obudzić potencjał młodych ludzi!

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Chcemy, by świeże i ciekawe idee nie omijały nas łukiem” – z Marcinem Ociepą, dyrektorem Collegium Nobilium Opoliensis – Szkoły & Centrum Myśli Republikańskiej rozmawia Tomasz Kwiatek

Nowa opolska szkoła myśli konserwatywnej i republikańskiej to Twój pomysł?

To projekt „Horyzontów”. Zawsze stawiałem na pracę zespołową, bo nawet jeśli jeden z członków zespołu wpada na jakiś pomysł, to zawsze jest to owocem pewnego zbioru wzajemnych doświadczeń i inspiracji. Pozostańmy więc na tym, że to pomysł Stowarzyszenia „Horyzonty”, jako zespołu.

Skąd taki pomysł? Jaka jest geneza?

Collegium to odpowiedź na kilka zdiagnozowanych przez nas wyzwań. Po pierwsze słabość systemu masowej edukacji. Po drugiej mało efektywny program nauczania historii i decyzja o ograniczeniu jej godzin w szkołach. Po trzecie systemowe wręcz zniechęcanie młodych ludzi do angażowania się w życie publiczne z jednej strony i niskie standardy polityków, także prawicowych, z drugiej. Po czwarte kolejne roczniki młodych ludzi o niewielkich ambicjach i niskiej kulturze osobistej. Po piąte brakuje w Opolu poważnych debat, wymiany świeżych myśli, promocji nowych, ważnych książek i czasopism. Opolanie niewiele też publikują, a więc są nieobecni w głównym nurcie debaty, jaka każdego dnia się toczy w innych ośrodkach akademickich, w Krakowie, czy w Warszawie. Do Opola ciągle przyjeżdża bardzo mało znaczących w świecie nauki postaci. Podsumowując, żyjemy w mieście uczelni wyższych o wielkim potencjale, tylko nie umiemy tego wykorzystać. Czas ten potencjał, tkwiący w młodych ludziach obudzić.

Najważniejsze pytanie, które wszyscy sobie chyba zadają, a mianowicie skąd masz na to pieniądze?

Pieniądze są potrzebne. To jasne. Ale zacząłem najpierw od zgromadzenia kapitału intelektualnego. Wszyscy wykładowcy, a jest ich nie mało i będzie jeszcze więcej, zgodzili się prowadzić zajęcia bez honorariów. Z takim zespołem, a także autorytetem, który sobie wypracowaliśmy rozsądną, wyważoną i pełną szacunku do innych polityką, pozyskaliśmy patronaty rektorów Uniwersytetu i Politechniki Opolskiej, którzy zadeklarowali wsparcie w postaci zaplecza i infrastruktury. Właśnie dlatego zajęcia będą się odbywać w pięknej Villi Academica. Cała reszta pochodzi ze składek uczestników, a także naszych przyjaciół i nas samych. Poza tym jesteśmy blisko uzyskania dotacji ze źródeł zewnętrznych, a to sprawi, że Collegianci będą się kształcić prawie za darmo. Ale nie chcę zapeszać.

Wiem z informacji, które od Ciebie dostałem, że Twoja nowa szkoła ma być kuźnią idei i charakterów w duchu nowoczesnego patriotyzmu. Co dokładnie masz na myśli?

Collegium Nobilium Opoliensis to bowiem nie tylko szkoła, ale i zalążek pierwszego opolskiego think tanku w dziedzinie nauk społecznych, które my nazwaliśmy Centrum Myśli Republikańskiej. Szkoła ma uzupełniać wiedzę i kształtować charaktery Collegiantów. Centrum ma zaś dawać najlepszym z nich szansę do dalszego rozwoju poprzez pracę w interdyscyplinarnych zespołach – katedrach, udział w realizacji projektów o charakterze naukowym i edukacyjnym, możliwość publikacji w punktowanych czasopismach, udział w konferencjach, stażach i debatach z ludźmi z innych dużych ośrodków. Chcemy także by Centrum było inicjatorem różnego rodzaju wydarzeń także tu, na Opolszczyźnie. By świeże i ciekawe idee nie omijały nas łukiem. Gdybyśmy żyli w Warszawie, Krakowie, czy nawet we Wrocławiu, nie mielibyśmy z tym problemu. Skoro żyjemy w niewielkim Opolu musimy się nieco bardziej wysilić.

Ilu jest chętnych i jak przebiegała rekrutacja?

W związku z tym, że to pierwszy rok, rekrutacja miała charakter półotwarty. Tzn. rozesłaliśmy do kilkudziesięcioosobowej grupy aktywnych, interesujących, czyli budzących nadzieję osób z różnych środowisk zaproszenia do udziału w rekrutacji. Część z nich odpowiedziała i tak na pierwszy rok przyjęliśmy 20 osób. To sporo, bo sam byłem nastawiony na o połowę mniejszą grupę. Od przyszłego roku rekrutacja będzie miała charakter w pełni otwarty.

Każdy może zostać uczniem Collegium Nobilium Opoliensis?

Myślę, że nie każdy. Chcemy wybierać tylko tych najlepszych, najbardziej aktywnych i ambitnych. W końcu w misji naszej szkoły jest mowa o kształtowaniu elit.

Zajęcia z szermierki i jazdy konnej będą chyba płatne?

Częściowo tak, ale przykładowo za godzinę zajęć z jazdy konnej uczestnicy zapłacą…6,70 zł. Szermierka też będzie za pół darmo. To wszystko kwestia dobrych kontaktów i zrozumienia partnerów.

Wśród wykładowców same ciekawe nazwiska, miałeś problem z przekonaniem ich do tego pomysłu?

Ani trochę. Powiem więcej. To dopiero początek. Lista tutorów będzie się ciągle powiększać, co przyczyni się do ubogacania naszego programu i w konsekwencji nas samych.

W takim razie gratuluję świetnego pomysłu i życzę powodzenia!

 1. Eleonora
  | ID: 91023740 | #1

  Nareszcie Opole posiadać będzie najprawdziwszych Republikanów na miarę swoich ” mistrzów”. W większości polityków dawnej PJN(?!)
  Rozumiem, iż mistrzowie młodych republikan wdrożą podstawy mysli republikańskiej?
  wiadomo rasowy republikanin popiera:
  wolny rynek
  minarchizm
  niskie podatki
  walkę z monopolami
  mniej ograniczeń dla wielkich korporacji
  walkę z przestępczością
  prawo do posiadania broni palnej dla każdego
  ograniczenie wydatków na pomoc socjalną
  rozwój armii
  walkę z terroryzmem

  No wypisz, wymaluj program PISu czy późniejszego PJNu :)
  Pan Poncyliusz czy Kowal przez lata dzielnie walczyli o zminimalizowanie podatków, czy pan Cichocki ( negocjator naszego wejścia do UE) na międzynarodowym forum walczył z monopolami i wielkimi korporacjami…
  Nie mówiąc już o ich zamiłowaniu do minarchizmu :)
  „Naszymi podstawowymi wnioskami dotyczącymi państwa są te, że uzasadniony jest rząd minimalny, ograniczony do wąskiego zakresu obowiązków ochrony przed przemocą, kradzieżą, oszustwem, nadzoru nad przestrzeganiem umów” ( R. Nozik”Anarchia, państwo i utopia”)
  Wszelkie obowiązkowe i złodziejskie ZUSy, PITy, CITy, KRUSy itp – to pewno pomysły Marsjan?
  Nie mówiąc już o tym, że każdy Polak nareszcie będzie mógł schować swoją spluwę pod poduszkę :)
  Nie mówiąc o przywiązaniu Republikan do wartości chrześciajnskich.
  Ciekawe jak głosowali owi ” mistrzowie” podczas Ustawy broniącej życie.
  Bo stanowisko szefowej PJN- pani Rostkowskiej było dość szeroko komentowane
  Nie będe znęcać się nad panem Poncyliuszem, bo kto wie?
  Może potrafi jeździć konno?
  zapraszam do wgłębienia się w poglądy pana ” mistrza”

  http://lazacylazarz.nowyekran.pl/post/3256,poncyljusz-prosi-upr-o-koalicje

  A jak powiada założyciel Centrum Myśli Republikanskiej

  „Wśród wykładowców same ciekawe nazwiska, miałeś problem z przekonaniem ich do tego pomysłu?

  Ani trochę. Powiem więcej. To dopiero początek. Lista tutorów będzie się ciągle powiększać, co przyczyni się do ubogacania naszego programu i w konsekwencji nas samych.”

  Poczekajmy więc, może lista tutorów będzie jeszcze ciekawsza?

 2. Łubudubu
  | ID: 9f5c8087 | #3

  Spec od kreowania fikcji służących za trampolinę do władzy.

 3. temumisiu
  | ID: 7c257951 | #4

  @Łubudubu

  Spec jak spec. Od lat jest pupilkiem Gazety Wyborczej. Z czym by nie wyskoczył, reklama w GW zapewniona. Jak tu nie być „człowiekiem sukcesu”? Dziwne, że podobnie traktuje go NGO.

 4. co jest grane?
  | ID: 71f8d04e | #5

  Na otwarciu szkoły przemówił towarzysz prof. Nicieja z SLD. Przypomnijmy: czołowa postać tzw. Czerwonej Sorbony, wielbiciel Dzierżyńskiego, jako senator głosował za obcięciem budżetu IPN. To naprawdę ma być szkoła opolskiej prawicy? Nic z tego rozumiem. Może ktoś wyjaśni o co tu chodzi? http://opole.gazeta.pl/opole/51,35114,11850443.html?i=2

 5. Łubudubu
  | ID: dddeb093 | #6

  Bo z Ociepy taka właśnie prawica jak z koziej dupy trąba:-) Masoneria i różowa przybudówka czerwonych, ulubieniec salonów, GW i towarzysza rektora:-)

 6. 4 czerwca 2012, 10:30 | #1
Komentarze są zamknięte