Minął dzień na sygnale: 23 kwietnia, poniedziałek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Skarbiszów: poranny wypadek

Dziś tj 23 kwietnia o godz.6:52 zgłoszono wypadek drogowy w Skarbiszowie (gm. Dąbrowa pow. opolski) na Drodze Krajowej nr 94, po dojeździe dwóch zastępów straży, na miejscu zastano dwa samochody osobowe uczestniczące w wypadku i zablokowany jeden pas jezdni; ruch odbywał się wahadłowo; strażacy przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego udzielili poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy; poszkodowany z obrażeniami nóg i kręgosłupa został przewieziony do szpitala; działania straży zakończono przed godz.8

Zawadzkie: strażacy poszukują zaginionego

O godz. 18:56 przyjęto zgłoszenie z policji o poszukiwaniu zaginionego mężczyzny w Zawadzkiem pow. strzelecki; na prośbę policji strażacy w liczbie pięciu zastępów przeszukują pobliski teren

Kluczbork: Nietrzeźwi kierowcy

Mimo licznych akcji społecznych i działań Policji kierowcy wciąż łamią zakaz prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Tylko w sobotę i niedzielę kluczborscy policjanci zatrzymali, aż czterech nietrzeźwych kierujących „na podwójnym gazie”. Teraz każdy z nich musi się liczyć z utratą prawa jazdy oraz karą pozbawienia wolności do lat 2.

Rekordzistką okazała się 22-letnia mieszkanka powiatu kluczborskiego zatrzymana przez kluczborskich funkcjonariuszy. Policjanci zatrzymali opla kadeta w miejscowości Krasków w niedzielę (22 kwietnia br.), tuż po godzinie 02:00 do rutynowej kontroli. Od kobiety była wyczuwalna woń alkoholu, badanie na zawartość alkoholu wykazało ponad 2 promile w wydychanym powietrzu.

Godzinę później tej samej nocy w Unieszowie 19-letni mieszkaniec gminy Kluczbork spowodował kolizję drogową. Jak się okazało mężczyzna prowadził Oplal Vectrę pod wpływem alkoholu. Jego badanie wykazało 1,3 promila alkoholu w organizmie.

Poprzedniego dnia (21 kwietnia br.,) kluczborscy policjanci o godzinie 23:30 zatrzymali do kontroli 20-letniego kierowcę fiata 126p. Jak się okazało on również prowadził swój pojazd pod wpływem alkoholu. Wynik badania na zawartość alkoholu wskazał 0,58 promila.

Kolejny nietrzeźwy kierowca to 46-latek jadący volkswagenem polo. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę (22 kwietnia) w Byczynie. W organizmie miał 0,8 promila alkoholu.

Nietrzeźwemu sprawcy wypadku drogowego, którego skutkiem jest śmierć osoby grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Natomiast za prowadzenie pojazdu mechanicznego oprócz utraty prawa jazdy grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a nietrzeźwi kierowcy pojazdów innych niż mechaniczny zagrożeni są karą do 1 roku pozbawienia wolności. Alkohol powoduje osłabienie koncentracji i gorszy refleks, co dla kierującego może okazać się zgubne. Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu, jest przyczyną wielu tragedii na drogach.

Brzeg: Zatrzymani w trakcie kradzieży

Brzescy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn w trakcie kradzieży stalowych i miedzianych elementów z terenu byłej hurtowni. W toku prowadzonego postępowania ustalono kolejnych dwóch mężczyzn, którzy również kradli wyposażenie z tego obiektu. Mężczyźni przyznali się do zarzucanego im czynu. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

17 kwietnia br. dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzegu otrzymał zgłoszenie, że na terenie jednego z nieczynnych zakładów pracy w Brzegu przebywają osoby postronne. Zgłoszenie zostało przyjęte od właściciela dawnej hurtowni. Policjanci, którzy przybyli na miejsce zauważyli dwie osoby oddalające się z ogrodzonego terenu. W jednym z magazynów funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy trzymali w rękach metalowe drzwi. Jeden z mężczyzn miał plecak z narzędziami, które prawdopodobnie posłużyły do demontażu elementów wyposażenia budynków.

 Mężczyźni w trakcie wykonywanych czynności przyznali się do usiłowania kradzieży drzwi oraz wcześniej skradzionych elementów stalowych, kabli elektrycznych oraz rur miedzianych. Dwa dni później policjanci zatrzymali mężczyzn, którzy byli widziani jak oddalali się z terenu hurtowni. Cała czwórka przyznała się do kilkukrotnej kradzieży elementów stalowych i miedzianych.

Właściciel wycenił straty na około 67 000 zł. Za kradzież zatrzymanym mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Krapkowice: Kradzież peugeota

22 – latek ukradł pozostawiony pod jednym z domów w Gogolinie samochód.  Po kilkuminutowej przejażdżce dachował i porzucił pojazd. Został zatrzymany po 5 dniach od zdarzenia i usłyszał już zarzut krótkotrwałego użycia pojazdu. Teraz grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

11 kwietnia br. około 21:40 policjanci z Gogolina zostali poinformowani o kradzieży peugota z ulicy Wyzwolenia. Jak się okazało złodziej wykorzystał to, że jego właściciel na krótko zostawił niezamknięty samochód z kluczykami w stacyjce.

Po krótkiej przejażdżce dachował samochodem w okolicach ulicy Kościelnej w Gogolinie. Na podstawie zebranych na miejscu  śladów i przeprowadzonymi rozmowami z okolicznymi mieszkańcami policjanci wytypowali podejrzewanego o tą kradzież mężczyznę. 16 kwietnia policjanci z Gogolina postawili zarzut krótkotrwałego użycia pojazdu mieszkańcowi Leśnicy. 22 – letni Adam G. przyznał się do zarzucanego mu czynu, teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte