Kartka z kalendarza: dziś mija 106. rocznica śmierci Floriana Trawińskiego, zbawcy Luwru w Paryżu

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Florian Trawiński urodził się 17 października 1850 r. w Wyrajowie k. Częstochowy. Był historykiem sztuki, uczestnikiem Komuny Paryskiej, zbawcą najsłynniejszego muzeum w Paryżu.

Po ukończeniu Szkoły Polskiej i Liceum Bonapartego w Paryżu Trawiński pracował w Departamencie Sztuk Pięknych Ministerstwa Oświaty. W okresie Komuny Paryskiej wszedł w jej skład jako kierownik resortu kultury i sztuki. Wbrew planom swoich współtowarzyszy pod koniec maja 1871 r. uratował Luwr od planowanego spalenia, wymieniając potajemnie wtoczone do sal muzealnych przez komunardów beczki z naftą na beczki z wodą. Za ocalenie Luwru uniknął wyroku śmierci, którym wersalczycy karali komunardów oraz został powołany na jednego z dyrektorów tego muzeum – funkcję pełnił przez 35 lat. Zmarł 7 lutego 1906 r. w Paryżu. Był sekretarzem generalny muzeów francuskich, współredaktorem „Polskiego Biuletynu Literackiego, Naukowego i Artystycznego”, autorem artykułów i rozpraw z historii sztuki oraz przekładów utworów pisarzy polskich na język francuski, a także laureat nagrody Akademii Francuskiej.

19 grudnia 2004 r. w Domu Kombatanta w Paryżu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Florianowi Trawińskiemu. Ufundowało ją polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

http://archiwum.wspolnotapolska.org.pl/?id=kr41219

Oprac. TK

  1. Piotr Rubas
    | ID: 709ab05e | #1

    czerwone bydlo potrafi tylko niszczyc co cenniejsze. Dobry lewak to martwy lewak! I zrobiono wspaniale po zdlawieniu komuny paryskiej rozstrzeliwujac w sumie ok 40 tys holoty ktory zajmowala sie morderstwami ksiezy, zakonnic i grabieza. Wielu niestety udalo sie ujsc z zyciem i dlatego tyle tego swinstwa jest we Francji i jest ateistyczna i lewacka

  2. 11 lutego 2012, 12:13 | #1
Komentarze są zamknięte