Tomasz Strzałkowski – jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców w powiecie opolskim

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Tomasz urodził się w 1980 r. w Ozimku i z tą miejscowością związany jest do dnia dzisiejszego. W okresie studiów na Uniwersytecie Opolskim, gdzie ukończył administrację, był aktywny w organizacjach studenckich i młodzieżowych. Wtedy się poznaliśmy. Tomasz był organizatorem wielu wykładów, debat i wystaw. Reprezentował studentów w Senacie UO. Startował na funkcję Przewodniczącego Samorządu Studenckiego UO. W październiku 2002 r. razem ze mną domagał się usunięcia z uczelni prof. S. Dolaty, skompromitowanego w tzw. opolskiej aferze ratuszowej. Tomasz miał odwagę stanąć tego pamiętnego dnia na konferencji prasowej i powiedzieć co myśli o korupcji profesora UO. Wtedy zaczęła się nasza przyjaźń, która trwa do dnia dzisiejszego.

W 2002 r. wspólnie z J. Kowalskim, A. Karbowiakiem, za mną i ludźmi ze Stowarzyszenia „Młodzi Konserwatyści” Tomasz zorganizował wystawę poświęconą „żołnierzom wyklętym”. Jak się niedawno okazało, ta wystawa wywarła ogromny wpływ na młodego wówczas Tomasza Greniucha, który zafascynowany żołnierzami niezłomnymi, postanowił zgłębić temat. W latach 2002-2006 Strzałkowski był jednym z orędowników wybudowania pomnika pamięci „żołnierzy wyklętych” na Placu Wolności w Opolu. Pomnik stanął 17 grudnia 2006 r., a Tomasz zaproponował słowa T. Sikory wyryte na nim.

W 2006 r. Tomasz ukończył prawo na UMCS w Lublinie. Obecnie pisze rozprawę doktorską z nauk prawnych w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się z zagadnieniach dotyczących prawa wyborczego, partii politycznych oraz prawie samorządu terytorialnego.

Pojęcie służby Ojczyźnie zawsze traktował bardzo poważnie – chciał coś dać od siebie. W 2002 roku został wybrany radnym Powiatu Opolskiego, jako jeden z najmłodszych radnych powiatowych w kraju. W pierwszej swojej kadencji aktywnie sprzeciwiał się planom likwidacji szpitala w Ozimku. W kadencji 2006-2010 istotnie przyczynił się do fiaska akcji Mniejszości Niemieckiej zmierzającej do wprowadzenia dwujęzycznych nazw miejscowości w gminie Ozimek. Podobne starania podjął w trwającej kadencji, które opisywaliśmy na łamach NGO. Gdy trzeba było dopilnować konsultacje społeczne w sprawie dwujęzycznych tablic – wziął urlop w pracy i pilnował. Przygotował też specjalne ulotki. Trzykrotny z rzędu wybór w skład Rady Powiatu Opolskiego oraz bardzo duża aktywność na jej forum, pozawala uznać go za jednego z bardziej doświadczonych samorządowców w Powiecie Opolskim. W 2010 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat burmistrza w Ozimku.

Stworzony przez niego komitet Nasz Samorząd, stał się jednak jednym z bardziej liczących się podmiotów w wyborach w Powiecie Opolskim, często przełamując istniejący do lat monopol Mniejszości Niemieckiej. Tomasz od kilku lat prezentuje krytyczną postawę wobec istniejącego systemu partyjnego i wyborczego. Stąd w swojej aktywności stroni od partii politycznych i partyjniactwa organizując przed wyborami komitet wyborczy wyborców. Zawodowo Strzałkowski również związany jest z samorządem terytorialnym – pracuje jako sekretarz w jednej z dolnośląskich gmin. Prywatnie – wyznania rzymsko-katolickiego, mąż i szczęśliwy ojciec oraz zapalony kibic reprezentacji Polski w piłce nożnej.

W obronie swojego dobrego imienia, Tomasz czeka na pierwszą rozprawę sądową, którą wniósł z powództwa cywilnego przeciwko osobie – kontrkandydacie w ostatnich wyborach samorządowych, który pomawiał go i obrażał na forach internetowych.

Autor: Tomasz Kwiatek

  1. Marcin z Ozimka
    | ID: 8d6916f2 | #1

    Panie Tomaszu, podziwiam pana. Jestem młody i nie miałem okazji na pana głosować. Podoba mi się to co pan robi dla Ozimka

  2. | ID: ebbed794 | #2

    Wierzę,że nadejdą czasy, gdy uczciwi i pracowici będą rządzili w naszych wszystkich samorządach!Ale, trzeba się modlić, bo ” samo nie przyjdzie”!!!

Komentarze są zamknięte