RAŚ testowało poparcie w Świerklanach, gdzie poszło 9% uprawnionych do głosowania

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W niedzielę 4 września br. Ruch Autonomii Śląska testował poparcie w gminie Świerklany w powiecie rybnickim (woj. śląskie). To prareferendum jak zapowiedzieli autonomiści na swojej stronie internetowej, ma być ostatnim tegorocznym sprawdzianem poparcia dla idei autonomii. Poprzednie odbyły się przy niskiej frekwencji w Imielinie, Lędzinach i Pszczynie. W ostatnim sondażowym prareferendum zorganizowanym 21 sierpnia w Pszczynie udział wzięło prawie 1,7 tys. osób. Ideę autonomii poparło 96,4 proc. głosujących. W pierwszym głosowaniu z 3 lipca, które odbyło się jednocześnie w Imielinie i Lędzinach, za autonomią opowiedziało się 98 proc. z ponad 1,3 tys. głosujących.

W gminie Świerklany mieszka ponad 11 tys. osób, w tym uprawnionych do głosowania jest ponad 9,1 tys. mieszkańców. RAŚ osobno liczył głosy mieszkańców gminy i pozostałych obywateli. Głównym miejscem prareferendum był teren dożynek gminnych. W gminie mieszka 11 tys. osób. w tym uprawnionych do głosowania jest ponad 9,1 tys. mieszkańców.

Jak podaje oficjalna strona RAŚ w głosowaniu wzięło udział 811 mieszkańców gminy, co stanowi ponad 8,9% wszystkich uprawnionych. Za głosowało 799 osób (ponad 99% głosów ważnych), przeciw 7, padło też 5 głosów nieważnych. W prareferendum uczestniczyło także 185 osób spoza gminy. 179 zagłosowało za, 5 przeciw, jedna oddała głos nieważny.

Pytanie jak zwykle będzie brzmiało: „Czy jesteś za przywróceniem Górnemu Śląskowi autonomii, którą posiadał w Polsce w okresie międzywojennym?„. Na karteczkach wypowiadający się w tej sprawie mieszkańcy będą mieli do wyboru odpowiedzi: „tak” lub „nie”. Głosowanie odbyło się w czterech punktach i trzech miejscowościach: Jankowicach Świerklanach Dolnych i Świerklanach Górnych. Niepokojące jest to, że mieszkańcy mogli również głosować w kościołach: w Jankowicach (w godz. od 8.00 do 12.00) i w kościele w Świerklanach Górnych (w godz. od 8.00 do 18.00).

Ruch Autonomii Śląskiej jest ruchem jednego celu – uzyskania autonomii dla Górnego Śląska. Według planów RAŚ ma to nastąpić w 2020 r. Częścią planu jest też zmiana konstytucji RP.

Autor: Tomasz Kwiatek, źródło: autonomia.pl

  1. svatopluk
    | ID: f6a03501 | #1

    moze kolej na opolska czesc Gornego Slaska?

Komentarze są zamknięte