Rower zamiast samochodu w Opolu?

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Klub Radnych PiS w Radzie Miasta Opola proponuje utworzenie w mieście systemu wypożyczalni rowerów, któremu wsparcie finansowe ma dać Urząd Miasta Opola. System ten zwany w krajach Europy zachodniej pod nazwą „take bike and ride” funkcjonuje już z powodzeniem w dwóch polskich miastach Wrocławiu i Krakowie.

System miałby się składać z czterech głównych stacji na obrzeżach miasta oraz 3 stacji przesiadkowych. Koszty systemu radni PiS oceniają na 500 tys. zł.

Zaletą tego rozwiązania byłyby niskie koszty, które poniosłoby miasto, a inwestycja szybko by się zwróciła z powodu umieszczania na rowerach i na stacjach reklam. Całość miałby nadzorować elektroniczny system monitorujący pracę wypożyczalni. Według projektu dwie pierwsze godziny użytkowania planuje się udostępnić darmowo. Natomiast kolejne godziny kosztowałyby 5 zł.

Dzięki temu systemowi Opole i jego mieszkańcy zyskają odkorkowanie miasta, zwiększenie miejsc parkingowych, zmniejszenie zanieczyszczenia i promocja zdrowego stylu życia.  Szczegóły w załączonym projekcie uchwały.

Autor: Grzegorz Bieniarz

 1. gość
  | ID: af606375 | #1

  Świetna inicjatywa, brawo, szkoda tylko, że w tej notce aż tyle błędów.

 2. Jota10
  | ID: def2a4dd | #2

  Super pomysł, ale jak zwykle problemem mogą być pieniądze …

 3. 30 września 2011, 01:50 | #1
Komentarze są zamknięte