Przed Pierwszym Opolskim Maratonem

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Jutro odbędzie się największa impreza biegowa na Opolszczyźnie – Pierwszy Maraton Opolski. Centrum miasta będzie wyłączone z ruchu, gdyż głównym ulicami pobiegnie 400 zawodników, którzy zgłosili się do startu  w maratonie. Po starcie na ul. Piastowskiej maratończycy pobiegną przez most Piastowski na Odrze i dalej ulicami: Spychalskiego, Parkową, Krapkowicką, przez most na kanale Ulgi, Spychalskiego, most Piastowski, Katedralną, Kora­szewskiego (obok Ratusza), Książąt Opolskich, Kominka, Łangow­skiego, Staromiejską, Osmań­czyka, Plac Kopernika, Sempołowskiej, Plac Wolności, Mozarta, Żwirki i Wi­gury, Korfantego i powrót na ul. Piastowską.  Uwaga, dla osób mniej wytrzymałych organizatorzy zaplanowali  tzw. półmaraton – jedyne 21 097 metrów:).

Trzeba przyznać, że przeprowadzenie takich zawodów, to niewątpliwie ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Organizatorzy wspólne z Policją musieli zaplanować trasę, którą zatwierdził atestem Polski Związek Lekkiej Atletyki. Opinia ta jest ważna przez 5 lat. Wymienione wcześniej ulice,  przez niedzielę będą  zamknięte dla ruchu samochodowego w godz. od  9.00 do 16.00.

Dyrektorem zawodów jest Mariusz Godoś a jego zastępcą Wojciecha Radziewicz. Panowie reprezentują Opolskie Towarzystwo Krzewienie Kultury Fizycznej. W zeszłym roku organizowali Pierwszy Półmaraton Opolski. To, że są to ambitni ludzie niektórzy opolanie wiedzą nie od dziś. Na co dzień są bowiem instruktorami Karate Kyokushinkai. Obydwaj nie dość, że mają czarne pasy, ten pierwszy ma 4 dan a drugi 3 dan. O tym jak trudno dojść do takich stopni wiedzą ci, którzy ćwiczyli tę sztukę walki. Wojciech Radziewicz to również pracownik naukowy Politechniki Opolskiej z tytułem doktora, dwukrotny Mistrz Europy w kata (pokazie układów)  i najbardziej utytułowany zawodnik Opolskiego Klubu Karate Kyokushinkai.

Jutro po sukcesie Maratonu, Opole dołączy do najpoważniejszych biegów w Polsce i w przyszłości może dorównać tym w Poznaniu czy Warszawie. Miejmy nadzieję, że będzie to sportowa wizytówka regionu.

Start maratonu rozpocznie się o godz. 10 na ul. Piastowskiej natomiast meta znajdować się będzie koło lodowiska Toropol przy ul. Barlickiego. Przewiduje się, że najlepsi zawodnicy zjawią się na mecie ok.  godz. 12.25-12.30. Kibice rywalizację na trasie będą mogli obserwować w wielu miejscach, choćby wzdłuż zamkniętych ulic.

Na godz. 18.00 ponad 200 zawodników zgłosiło się do Biura Zawodów przy MOSiR na ul. Barlickiego. Chęć startu wyraziło ponad 400 osób. Jeden z organizatorów, Bogdan Wiśniewski, również instruktor karate,  informuje że Biuro czynne jest dziś do 21.00, a jutro w dniu startu od 7.00 rano. Organizatorzy proszą, by nie robić na ostatnią chwilę zgłoszeń. Dużo młodych wolontariuszy czeka na zawodników by zapłacili startowe i odebrali niezbędne pakiet w tym specjalny chip, który będzie namierzał każdego zawodnika. Niewątpliwym sukcesem organizacyjnym jest zaangażowanie w Opolu 300 wolontariuszy, głównie młodych ludzi.

Uwaga! Między godz. 10.00 a 14.00 będzie można oddać krew. Ambulans Opolskiej Stacji Krwiodawstwa będzie ustawiony na Placu Wolności.

Autor: Tomasz Kwiatek

  1. mariano
    | ID: c8055364 | #1

    Serdeczne gratulacje..dobra robota…

Komentarze są zamknięte