RAŚ i MN inwestują w spis powszechny, Polska jak zwykle śpi

Niezależna Gazeta Obywatelska43

Na tablicach ogłoszeń w gminach w woj. śląskim wiszą plakaty zachęcające do deklarowania podczas spisu powszechnego narodowości śląskiej. RAŚ musiał zainwestować spore środki finansowe w tę antypolską akcję propagandową.

Mniejszość Niemiecka i Ruch Autonomii Śląska rozpoczęły intensywną kampanię nawołującą do deklarowania narodowości niemieckiej bądź śląskiej, której de facto nie ma. Na ten temat pisaliśmy już kilkakrotnie. Dla organizacji tych wyniki spisu są niezwykle istotne. Na historycznym Górnym Śląsku Ruch Autonomii Śląska rozpoczął akcję zachęcającą wszystkich mieszkańców regionu do wskazywania narodowości i języka śląskiego podczas spisu powszechnego. W ramach tej akcji do mieszkańców ma trafić 100 tysięcy ulotek, a na ulicach ma zawisnąć 10 tysięcy plakatów. Widać je już w woj. śląskim, nawet w niewielkich gminach wiejskich. Za całość akcji w terenie mają odpowiadać wolontariusze związani z Ruchem Autonomii Śląska. Dodatkowo w związku ze spisem, RAŚ wydaje nowy miesięcznik o tematyce górnośląskiej pt. „Nowa Gazeta Śląska”. W kwietniowym numerze tej gazety działacze RAŚu piszą m.in. planach autonomii w 2020 r. i zmianie konstytucji RP, o „kontrowersyjnych” momentach w dziejach Rzeczypospolitej takich jak: III Powstanie Śląskie (które uznają za wojnę domową), obrona Westerplatte, czy wieży spadochronowej w Katowicach. Splagiatowali też  akcję „czytamy obciachowe gazety”, z tą różnicą, że udało im się podobno zwołać ponad 200 osób.

Przypomnijmy, że od kwietnia 2011 r. RAŚ otworzył swoje biuro w Opolu przy ul. Szpitalnej 7a, w budynku Biblioteki Caritas im. Eichendorffa (wejście od strony Radia Plus), na II piętrze. Z inicjatywy mysłowickiego koła RAŚ w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny 22. dnia każdego miesiąca o godzinie 17.00. ks. Arkadiusz Sitko wygłasza kazania w języku śląskim. Szacunkowy, oficjalny koszt akcji promującej spis to 12 tysięcy złotych w co oczywiście trudno uwierzyć. Wsparcie dla akcji RAŚu zapowiedział związany z Rybnikiem i Katowicami poseł Platformy Obywatelskiej, Marek Plura, który z własnej kieszeni wyłoży pieniądze na nakręcenie spotów reklamowych zachęcających do deklarowania w spisie powszechnym narodowości śląskiej. W poprzednim spisie wyborczym, który odbył się w 2002 roku, narodowość Śląską zadeklarowało 173 tysiące ludzi. RAŚ liczy, że przy dobrej akcji promocyjnej, liczba deklarujących narodowość śląską może wynieść nawet 300 tysięcy.

Mniejszość niemiecka na Opolszczyźnie przekonuje natomiast swoich członków, by w czasie spisu powszechnego deklarowali się jako Niemcy. TSKN przygotował ok. 180 tys. ulotek, które będą rozdawane podczas powiatowych spotkań wyborczych TSKN na Śląsku Opolskim, a potem roznoszone przez członków mniejszości od drzwi do drzwi. Ok. 80 tys. ulotek ma trafić do innych województw. W ulotce tej czytamy m.in.: „Odważnie wpisujmy w ankiecie spisowej narodowość niemiecką. Bądźmy wierni naszym korzeniom. Poprzez ten wpis możemy wyraźnie pokazać, że jesteśmy dużą i ważną wspólnotą, związaną kulturą, tradycjami oraz wspólną historią. Jesteś pochodzenia niemieckiego? Czujesz się Niemcem? Twoi rodzice i dziadkowie czuli lub czują się Niemcami? Czujesz się związany z niemiecką tradycją, kulturą i historią, mimo że nie znasz dobrze języka niemieckiego? Tak jesteś Niemcem!”. Czyli jak widać nie trzeba mówić po niemiecku, aby być Niemcem. Poza tym Niemcy podkreślają, że narodowość to nie obywatelstwo i mimo, że są obywatelami polskimi (przeważnie już urodzonymi w Polsce) to mają narodowość niemiecką. W ulotkach tych członkowie TSKNu jasno i wyraźnie przedstawili powody, dlaczego wskazanie narodowości niemieckiej jest dla nich takie istotne, otóż: „Wynik spisu ma istotny wpływ na funkcjonowanie każdej mniejszości. Na jego podstawie rząd polski realizuje ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która obejmuje: – w finansowanie działalności kulturalnej mniejszości niemieckiej (dofinansowanie zespołów muzycznych, imprez kulturalnych itp.); – w wsparcie nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości na terenach zamieszkanych przez mniejszość niemiecką; – w realizację zapisów prawa dotyczących używania języka niemieckiego w przestrzeni publicznej (np. dwujęzyczne tablice miejscowości, język pomocniczy w gminach). Z tych powodów ważne jest dla nas, jako społeczności mniejszości niemieckiej, aby jak najwięcej osób otwarcie przyznało się do swoich korzeni”. Mniejszość niemiecka liczy, że przy dobrej akcji promocyjnej, liczba deklarujących narodowość niemiecką może wynieść nawet 250 tys. osób.

Jeszcze tzw. większość polska jak zwykle śpi. Czy nikogo nie martwi fakt, że z roku na rok pod Opolem w majowe świąteczne dni coraz mniej jest wywieszonych biało-czerwonych flag? Czy nikogo nie martwi fakt, że nie będzie pieniędzy na dofinansowanie imprez patriotycznych, o czym pisał już Tomasz Strzałkowski?

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. | ID: a3ee6367 | #1

  Zgadzam się. Polska niestety śpi. Może niecała ale nie realizujemy w 100 procentach potencjału polskiego Śląska. :(:(:(

  Chwała zatem tym z nas, którzy cokolwiek robią.

 2. | ID: a3ee6367 | #2

  Brzydzi mnie to co raś robi naszej ojczyźnie. Ludzi uczy się niebycia Polakami. :(

 3. silus
  | ID: 032993a5 | #3

  Co za bzdura,Polaków nie można nauczyć nie być Polakiem, Ślazacy po prostu nimi nie są i nigdy w 100% nie byli.

 4. Prawy
  | ID: 55b2c1fd | #4

  Ślązak to Polak

  Ślązacy w III Powstaniu Śląskim walczyli o przyłaczenie Śląska do Polski.

  Prawdziwy Ślązak nie gardzi Polską – jest wierny ojczyźnie…

  … ale POjawił się niejaki gorzelik z grupką świrów i zaczyna coś dziobać

  Dobrze że jego dni są policzone :)

  Z drugiej strony to są pikusie i tak nic nie zrobią – tylko mogą sobie pogadać.

  RAŚ – Ruch Abstrakcyjnych Świrów.

 5. Anonim
  | ID: f75f9eea | #5

  „Mniejszość Niemiecka i Ruch Autonomii Śląska rozpoczęły intensywną kampanię nawołującą do deklarowania narodowości niemieckiej bądź śląskiej” – to się autor obudził. Kampania trwa od dwóch miesięcy, przynajmniej ta RAŚ.

  A co do hasła w komentarzach Ślązak to Polak: tak, ale tylko część. Inni uważając się za Ślązaków są równocześnie bądź Niemcami, bądź Czechami, bądź byli Żydami, lub są wyłącznie Ślązakami.

 6. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #6

  Teraz to już zaczynają przeginać.Powinny się nimi zająć odpowiednie służby.Tak niewinnie zaczynają się wszystkie rozróby,ale widocznie komuś na nich zależy.W takim działaniu RAŚ rzeczywiście okazuje się V-kolumną,a na takie wyskoki trzeb a natychmiast reagować?Jak?Po prostu delegalizować.Taka agitacja jest szkodliwa i mąci Ślązakom w głowach.Z tymi pseudohistorycznymi i socjoglogicznymi wywodami to RAŚ niech sobie dyskutuje z „HELMUTAMI”,a prawdziwych Ślązaków -Polaków zostawi w spokoju.Śląsk zawsze przy Polsce,czy to się RASiowi i Gorzelikowi podoba czy nie.

 7. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #7

  W poprzednim spisie powszechnym podałem o sobie i cała moja rodzina:narodowość śląska, teraz jednak zadeklaruję:ślązak narodowości polskiej,bo widzę co robi RAS,że idzie to w złym kierunku.A to,że jednym z organizatorów uroczystości rocznicowych powstania jest RAS, zakrawa na cynizm i prowokację.

 8. Marcin
  | ID: 55b2c1fd | #8

  BAMBROKI zrobili z siebie pośmewisko

  http://opolskie.naszemiasto.pl/artykul/907105,parlamentarzysci-pis-na-opolszczyznie-przywital-ich-ras,id,t.html

  Brawo POSEŁ KŁOSOWSKI -czapki z głów

 9. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #9

  W ostatnim „Gościu Niedzielnym”(katowickim)jest informacja o wspolnej sesji sejmików -śląskiego i opolskiego poświęconej rocznicy III Powstania Śl.,w której udział wzięli między innymi Jerzy Buzek i abp Damian Zimoń.Nie ma jednego słowa ich wypowiedzi(jeżeli wogóle się wypowiadali),ale za to jest przytoczony komentarz p.Gorzelika.Czy rzeczywiście czytelnicy” Gościa”są tak spragnieni słów P.Gorzelika,czy w każdym numerze musi być o nim i o RASiu jakiś materiał.W ten sposób robi się tej szkodliwej organizacji darmową reklamę.Dajmy sobie wreszcie z nimi spokój,to dla Śląska będzie najlepsze,a oni sami między sobą się pożrą i wyginą ja dinozaury-jak kiedyś wyraził się ich sympatyk z PO.

 10. silus
  | ID: 9802149a | #10

  No to chyba jasne że goście na Ślasku są Polakami i nie rozumiem dlaczego zdeklarowałeś narodowość śląską, kłamiesz jak z nut gościu)))))))

 11. Alicja
  | ID: 1a29a41e | #11

  a ja podam narodowość portugalsko-norwesko-chińską, ciekawe kto mnie z tego rozliczy

 12. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #12

  Do silusa:bo wtedy nie było RASiu,tylko Związek Gornoślązaków który nie miał na celu oderwania Śląska od Polski do czego w zakamuflowany sposób dąży RAŚ.I tak nachalnie jak obecnie do tego nie namawiano.Wtady szło to nawet pogodzić i nie budziło takich kontrowersji.Więc co tu ma do tego zarzut kłamstwa?Trzeba dwa razy pomyśleć,a potem wykazać kłamstwo.Atak po prawdzie to na nutach się wogóle nie znam.

 13. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #13

  Do silusa:bo wtedy nie było RASiu,tylko Związek Gornoślązaków który nie miał na celu oderwania Śląska od Polski do czego w zakamuflowany sposób dąży RAŚ.I tak nachalnie jak obecnie do tego nie namawiano.Wtedy szło to nawet pogodzić i nie budziło takich kontrowersji.Więc co tu ma do tego zarzut kłamstwa?Trzeba dwa razy pomyśleć,a potem wykazać kłamstwo.A tak po prawdzie to na nutach się wogóle nie znam.

 14. silus
  | ID: 9802149a | #14

  Ha ha,nie było Rasiu?
  Teraz jak i wtedy naklejano plakaty tylko teraz jakoś wam to przeszkadza ponieważ jest to bardzo nagłaśniane a Ślązacy dowiadują sie prawdy jak to było z tymi powstaniami, co nam obiecywano, jak Kurzydło likwidował autonomie,jak Korfanty jej bronił i za to zapłacił życiem, jak z Niemcami w koalicję wchodził itd itd……

  VIVAT SILESIA!!!.

 15. silus
  | ID: 9802149a | #15

  Jesteś Alicjo ciemnowłosą blondynką z skośnymi oczami?
  MY nie posiadamy narodowości polsko-niemiecko-śląskiej, wybieramy tylko jedno z trzech…..

 16. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #16

  Do silusa:Dziękuję za taką prawdę .z twoich wypowiedzi wynika,żeś bardzo młody i zafascynowany.Najgorsi są bezkrytyczni fanatycy,Do nich nic nie przemawia,a to już przerabialiśmy.

 17. | ID: 17be3afc | #17

  Przecież RAŚ działa od ponad 20 lat i podczas ostatniego spisu był jedyną organizacją (teraz tych środowisk jest trochę więcej), która mówiła o MOŻLIWOŚCI deklarowania narodowości śląskiej, więc o co Ci chodzi Gościu ze Śląska?

  A do p. Kwiatka: trochę spóźniona ta informacja. 100 tys. ulotek rozeszło się w ostatnim tygodniu marca – akcja cieszyła się takim zainteresowaniem, że dla wielu zgłaszających się (także spoza RAŚ) zabrakło ulotek. Plakaty też rozeszły się bardzo szybko: 9 tys. w woj. śląskim, 1 tys. w opolskim. Koszt druku całości wyniósł 6tys.

  1. balcerek
   | ID: 1a678ac2 | #18

   skąd macie tyle pieniędzy na takie kampanie?

   1. united_future
    | ID: d8cd16e0 | #19

    Działacze RAŚ płacą składki i w ramach wolontariatu poświęcają swój wolny czas, potrafią coś znacznie więcej niż napinać się w internecie.

 18. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #20

  Data rejestracji27.06.2001,do tego czasu od 1990r. siedzieli dość cicho.Widocznie potem znależli odpowiednich sponsorów.Działalność:edukacja,kultura,polityka,regionalizm- w której z tych dziedzin jest: nienawiść do wszystkiego co polskie,przeinaczanie historii,mącenie ludziom w głowach w sprawie narodowości, działanie na rzecz oderwania Śląska od Polski.Świetlane zamysły,ale diabelska taktyka.

 19. | ID: 17be3afc | #21

  2001 to wpis do KRS a nie data rejestracji – wcześniej nie było KRS: http://pl.wikipedia.org/wiki/Krajowy_Rejestr_S%C4%85dowy

  A proszę pokazać które nasze działania charakteryzują się nienawiścią do wszystkiego co polskie? Bo ja takowych nie zauważam. Ale proszę tradycyjnie o konkrety.

  6 tysięcy złotych to dużo na organizację liczącą 7 tys. członków? Składka członkowska rocznie to 60 złotych. Proszę policzyć ile ze składek powinno być. Poza tym dochodzą darowizny. Co roku na stronach publikujemy sprawozdanie finansowe – zapraszam. Poza tym plakaty i ulotki były wspólną akcją 2 organizacji, więc RAŚ nie ponosił sam tych kosztów.

  1. balcerak
   | ID: 1a678ac2 | #22

   Jakich organizacji? I skąd mają fundusze, co to za darowizny, od kogo? I ile kosztuje wydrukowanie 100 tyś ulotek i 10 tyś plakatów? Bo raczej niemało.

 20. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #23

  Do Pyjtra;Czytaj wypowiedzi internautów sympatyzujących z RASiem(nie tylko na tym portalu)i Twoich przywódców:Gorzelika, Kadłubka, Marasa i innych.Chociaż z Tobą się całkiem dobrze dyskutuje.A przy okazji,proszę odpowiedz mi na pytanie:jaką narodowość wpisze Bawarczyk w ankiecie spisu ludności Niemiec?Bo ja wiem.A Ty wiesz?Ślązaków namawiacie, by wpisywali narodowość śląską.A Bawarczycy.Też mają pewną autonomię,swoją kulturę,obyczaje,dialekt,wyznanie(katolicyzm na południu Niemiec)-czy wpiszą narodowość bawarska-nie bo są patriotami.A patriota kocha swój Heimat(Bawaria- patrz Śląsk)i kocha swoją ojczyznę Vaterland(Niemcy-patrz Polska).To by było na tyle.Pozdrawiam.

 21. | ID: 17be3afc | #24

  balcerak :
  Jakich organizacji? I skąd mają fundusze, co to za darowizny, od kogo? I ile kosztuje wydrukowanie 100 tyś ulotek i 10 tyś plakatów? Bo raczej niemało.

  Ile kosztuje? Pisałem w poście nr 17 – kosztuje 6tys. złotych. Jakich organizacji? Widać na plakacie: RAŚ i Pro Loquela Silesiana. Co za darowizny? Od osób prywatnych, obywateli RP.

 22. silus
  | ID: 8584abfc | #25

  Gościu z Śląska, widać że jestes tylko i wyłacznie gościem nie rozumiejącym Śląska i ludności autochtonicznej, a co bawarczyków może czują się takimi Niemcami ponieważ przekraczając granice łatwo zauważyć tablice z napisem „FREISTATT BAYERN” i myslę że wiesz co to znaczy? Jakoś Prusaków to nie boli jak was Polaków by to bardzo bolało…..

 23. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #26

  Silus z Tobą nie warto dyskutować.Boś fanatyk.Freistatt Bayern? Nie słyszałem o takim wolnym mieście.Co chciałbyś? Wolne Miasto Śląsk? To już przerabialiśmy z Gdańskiem.

 24. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #27

  Jeszcze do Silusa.”Autochton, tubylec, określenie rdzennego mieszkańca jakiegoś terenu, który (w odróżnieniu od ludności napływowej) mieszka na tym terenie od urodzenia, a jego rodzice także byli jego rdzennymi mieszkańcami”.Ślązak-autochton, to wcale nie jest sprzeczne, by być i czuć się Polakiem.

 25. Paulina
  | ID: c0dad305 | #28

  Zgadzam się z Panem. Problem polega na tym, że ci Ślązacy – autochtoni czekali na wolną Polskę, a dostali PRL i niezrozumienie, naśmiewanie się z nich i obrażanie ich (co zresztą widoczne jest i dziś nawet na tym portalu). I dlatego wymyślają sobie jakiś sztuczny naród, albo nagle odkrywają, że są Niemcami i np. zmieniają nawiska z Gąsior na jakieś potworki typu Gonshior – a na nagrobkach ich przodków modlitwa napisana jest po polsku! Może warto coś zrobić, żeby ich przekonać, że Polska (ta prawdziwa nie mylić z PRL-em), to piękny kraj ze wspaniałymi, prawymi obywatelami, dla których takie hasła jak Bóg, Honor i Ojczyzna mają jeszcze znaczenie.

  1. balcerek
   | ID: 1a678ac2 | #29

   Nie tylko Ślązacy dostali PRL – wszyscy dostali ten podły system wbrew własnej woli. Ślązacy nie są tu wyjątkiem i na pewno nie są jedynymi poszkodowanymi na tle innych. A jeżeli znajdzie się ktoś kto tego nie rozumie i ma do Polski i Polaków jakieś żale z tego powodu to znaczy, że jest ograniczony i z takim człowiekiem się nie dyskutuje tylko najpierw go edukuje .

 26. kazik
  | ID: 31380ea3 | #30

  Brzydzi mnie jak za nasze pieniądze chcą uczyć się jak być niemcami, a co później ?

 27. silus
  | ID: c1f1a07e | #31

  Może gościu z tobą warto dyskutować?
  Raś 9 lat temu nie istniał, „Freistatt Bayern” to wolne miasto……. co ty za bzdury wypisujesz,masz 10 lat lub pijany jesteś?

 28. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #32

  Do silusa:Tym komentarzem pokazałeś,że z tobą nie warto się zadawać.To przetłumacz sobie z niemieckiego ,co znaczy,Statt ,co znaczy frei.A RAŚ 10 lat temu istniał,tylko nie był taki znany i aktywny jak dzisiaj.dzisiaj to już nie jest aktywność,to już jest bezczelność.Zaś twoje uwagi o pijanym gościu zostaw sobie dla twojego fatra albo onkla.

  1. Gość ze Sląska
   | ID: 658b901f | #33

   Do silusa:To Twój cytat:

   ” Tak jest, uczcie się życiorysu Gorzelika, taki Kaczyński nie dorasta mu do kolan(nie tylko wzrost na myśli)….będzie wkrótce wielki.” Ale to dopiero jak skróci wąsik,zmieni uczesanie i napisze „Mein Kampf auf Slesien”.Ty zaś możesz uczyć się na pamięć już od dziś,chyba że już go umiesz.

 29. silus
  | ID: c173bad9 | #34

  No co znaczy „frei” to chyba juz sie nauczyłeś młodziku, zaś „Statt” i „Stadt” to dwie różne rzeczy…… czyli nadal nie wiesz co znaczą tablice „FREISTATT BAYERN”
  Napis „Mein Kampf auf Slesien” to też twoja totalna kompromitacja więc pisz lepiej po polsku gościu.

 30. ola
 31. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #36

  Do silusa: popisujesz się swoją znajomością j. niemieckiego,a nie odnosisz się do tematu.A Kaczyńskiemu to nie dorastasz nawet do pięt.Cały RAŚ i jego wygłupy to jest totalna kompromitacja,że użyję twoich słów.Napisałem ci po polsku,ale na odpowiedż nie oczekuję,bo nie dyskutujesz merytorycznie.Na moje pytania porównujące patriotyzm Niemców i wasz RASiowców wogóle nie odpowiedziałeś.Tu was jednak boli.

 32. | ID: 8cb59072 | #37

  Gości ze Śląska FREISTATT BAYERN w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wolny Kraj Bawaria. Jednak tam są kraje związkowe, i jest to właśnie nawiązanie do niego :). RAŚ chce jak najlepiej do GŚ, Kaczyński zaś uważa nas za Niemców, no cóż wybieraj swoją opcję:)

 33. Gość ze Sląska
  | ID: 658b901f | #38

  Jeszcze do silusa;Postanowiłem zajrzeć do słownika niemiecko -polskiego,otóż nie ma słowa „Statt”jak piszesz,jest natomiast słowo” Staat”-państwo i słowo „Stadt”-miasto,więc nie kpij skoro sam robisz błędy.Ja jako Ślązak-Polak miałem prawo się pomylić,ale Ty?

 34. svatopluk
  | ID: 606c7647 | #39

  @Paulina

  chyba nie wszyscy Gornoslazacy czekali na Polske.
  warto zapoznac sie z wynikami plebiscytu.

 35. Gość zeŚląska
  | ID: 658b901f | #40

  Do autonomisty:Jednak nadal popełniasz błąd.wg słownika ma być „der Freistaat Bayern”,a nie” Freistatt Bayern”.Przez 2xa,a nie 2xt.Sprawdż sobie .Proszę.A co jest najlepsze dla Śląska- to ja już wybrałem.Na pewno nie są to idee i hasła RASiu.Moi Ojcowie czekali na Polskę i doczekali się.RAŚ chce ich ją pozbawić.

 36. svatopluk
  | ID: 9502b0d5 | #41

  w jaki sposób?

 37. Gość zeŚląska
  | ID: 658b901f | #42

  Do svatopluka: Ty doskonale wiesz.

Komentarze są zamknięte