Wach a nie Jarmuziewicz kandydatem PO do Senatu RP?

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Tadeusz Jarmuziewicz lider Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie nie będzie kandydował do Senatu RP w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Kandydatem PO do Senatu w okręgu opolskim będzie prof. dr hab. Piotr Wach. Były Rektor Politechniki Opolskiej i obecny Senator RP zmierzy się prawdopodobnie w tym okręgu z prof. dr hab. Stanisławem S. Nicieją, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego, który będzie startował z list SLD. Na zarządzie struktur od jakiegoś czasu jako kandydatów do Senatu wymienia się nazwiska Jarmuziewicza i Wacha. W kwietniu sprawę omawiano na posiedzeniach struktur regionalnych PO. Warto dodać, ż kandydatura Jarmuziewicza była zgłoszona zanim jeszcze Nicieja ogłosił swój start w wyborach. Tak więc, po zamianie kandydatów byłoby to starcie dwóch profesorów i byłych rektorów. Widać, że poważnie PO podchodzi do Nicieji. Mocno forowany przez „Gazetę Wyborczą” i „NTO” lewicowy profesor mógłby poważnie zagrozić Jarmuziewiczowi, którego ostatnio aktywność polityczna pozostawia dużo do życzenia.

Przypomnijmy, że mamy do czynienia po raz pierwszy z wyborami w okręgach jednomandatowych o czym szerzej pisał już Leszek Skiba. Oznacza to, że jeden tylko kandydat z okręgu obejmującego Opole i powiat opolskich zostanie senatorem. To nowość wprowadzona przez PO, która zapewne lokalne struktury mogła wprowadzić w zakłopotanie. Problemem dla działaczy mogła być deklaracja prof. Wacha ubiegania się ponownie o mandat senatora – start na posła oznaczałby walkę  kolegami partyjnymi o miejsce na liście. Przypomnijmy, że Wach nigdy nie był posłem, a na listach muszą być też kobiety (absurdalny parytet 35% na listach), co powoduje, że na wysokie miejsce nie mógł liczyć. Tak więc Wach wydaje się logicznym kandydatem PO do Senatu RP. Czy nim zostanie?

Przypuszczalnie wszystko zależy od kandydata PiS, którego w tym okręgu jeszcze nie znamy, chociaż media wymieniały już dr inż. Ryszarda Ciecierskiego, Senatora RP w latach 2005-2007. Z naszych informacji wynika, że start dra Ciecierskiego jest wątpliwy. A szkoda, bo byłby to najodpowiedniejszy kandydat PiS-u do Senatu. PiS ma jeszcze w odwrocie kandydaturę prof. dr hab. Franciszka Marka, który w wywiadzie dla NGO nie wykluczył startu w jesiennych wyborach do Senatu RP. Poglądy Marka są zbieżne z Senatorem Ciecierskim jeśli chodzi stosunek do MN i RAŚ – obaj są zwolennikami koncepcji polskiego Śląska. Poza tym, start prof. Marka z listy PiS-u spowodowałby, że mieszkańcy Opolszczyzny musieliby dokonać wyboru między trzema byłymi rektorami uczelni wyższych w Opolu!

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. ORZEŁ
  | ID: 24cd196a | #1

  SUPER MOCNI LUDZIE

  ZWYCIĘŻYMY

 2. Eleonora
  | ID: d8490791 | #2

  Co do Jarmuziewicza:
  Wymyślił nasz opolski gejzer intelektu, żeby zmienić Prawo Lotnicze, gdzie w zamian za bepieczeństwo lotnisk mają od dzis odpowiadać Firmy Ochraniarskie, zamiast Straży Granicznej! Lotniska są granicą państwa, a ten szajbus proponuje wynajęcie prywatnych firm! Może zamiast wojska wynajmiemy jakiś pejbolowców?! Z naboikami z farbą?! A policję wymienimy na aktywnych członków PO, wszak przeszli już łódzkie, Rosiakowe przeszkolenie…!?!
  UWAGA, UWAGA czcigodni wyborcy PO
  NADCHODZI
  SZAJBA BLUE!!!!

Komentarze są zamknięte