Test historyczny w Katowicach a w Opolu I Obywatelska Konferencja nt. powstań śląskich

Niezależna Gazeta Obywatelska1

16 kwietnia 2011 r. o godz. 17.00 w Sali Sejmu Śląskiego w gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego w Katowicach odbędzie się konkurs „3 powstania – droga Śląska do Polski. Wielki test historyczny”. Organizatorem testu jest biuro posła do PE dra Marka Migalskiego oraz związane z nim katowickie stowarzyszenie „Projekt Śląsk”. Konkurs skierowany jest do mieszkańców całej Polski. Jak zapewniają organizatorzy, celem przedsięwzięcia jest przypomnienie tej ważnej karty w historii i popularyzowanie wiedzy poprzez ciekawe ujęcie tematu. Będzie to zarazem forma uczczenia wielkich bohaterów powstań, których niezłomność i odwaga doprowadziły do tego, że Śląsk na powrót stał się polski. Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie zainteresowane osoby (jedynym warunkiem jest skończenie 14 roku życia). W jury zasiądą naukowcy: dr hab. prof. UŚ Zygmunt Woźniczka, dr hab. prof. UO Bogdan Cimała z Katedry Historii Oświaty i Wychowania oraz Pedagogiki Porównawczej z Uniwersytetu Opolskiego, i dr Marian Małecki adiunkt w katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Test stworzony przez członków jury, będzie zawierał zagadnienia dotyczące kolejnych powstań śląskich i plebiscytu. Będzie się składał z pytań o stopniu trudności. Nagrodą są wycieczki do Brukseli. Literatura i materiały do testu zostały zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej www.slaskitest.pl. Za pośrednictwem tej strony można zgłosić się do konkursu. Można to również uczynić drogą elektroniczną pisząć na adres e-mail: [email protected].

Zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie. Jednocześnie informujemy, że w ramach przygotowań do 90. Rocznicy III Powstania Śląskiego, NGO wspólnie z Rodziną Radia Maryja przygotowują I Obywatelską Konferencję Naukową. Wśród zaproszonych gości będą wybitni naukowcy z Wrocławia, Opola i Katowic. Pomysłodawcami są pani Anna Grega i reżyser Grzegorz Braun. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Autor: Tomasz Kwiatek

  1. svatopluk
    | ID: cf2455e6 | #1

    „że Śląsk na powrót stał się polski.”

    jak juz to tylko maly kawalek.

    http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110319/REPORTAZ/491241708

Komentarze są zamknięte