Kto jest zainteresowany zniekształceniem sylwety Wieży Piastowskiej w Opolu?

Niezależna Gazeta Obywatelska13

W Opolu w formie zamówienia „zaprojektuj i wybuduj” zamierza się przebudować Wieżę Piastowską, która jest najbardziej rozpoznawalnym w Polsce symbolem miasta. Założenia przebudowy – moim zdaniem – bardzo kontrowersyjne, przewidują podwyższenie wieży o taras widokowy wraz z wykonaniem „arkadowania”.

W Opolu nie mamy zbyt wielu zachowanych obiektów zabytkowych. Jeden z nich, właśnie Wieża Piastowska jest wizytówką miasta. Niezależnie od wcześniejszych – nieznanych losów wieży, jej przebudów w wiekach minionych, obecny kształt stał się symbolem miasta. Jest również, co uważam za bardzo istotne – symbolem Opola Piastów. Istotna ingerencja w bryłę obiektu zmieni jej wizerunek. Znamienne, że w materiałach przetargowych nie pokazano nowej elewacji Wieży w porównaniu do stanu istniejącego. Zamieszczono tylko, na dwóch odrębnych rysunkach, przekroje zwieńczenia Wieży, które nie obrazują w sposób dostateczny planowanej przebudowy.

Kto jest zainteresowany zniekształceniem sylwety Wieży Piastowskiej? W jakim celu?

Zleceniodawca – Opolski Urząd Wojewódzki – zamierza podpisać umowę na przebudowę obiektu nie znając zakresu koniecznych do wykonania prac. W dokumentach przetargowych nie są zamieszczone wyniki badań zaleconych przez Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (zał. nr 5 do SIWZ). Czyli tak naprawdę jeszcze nie jest znany zakres rzeczowy umowy na roboty budowlane. Jest oczywistym, że wybrany w przetargu wykonawca, kierujący się rachunkiem ekonomicznym będzie zainteresowany wykonaniem jak najmniejszego zakresu prac jak najmniejszym kosztem lub – alternatywnie –uzyskiwaniem kolejnych zleceń na następne, niezbędne roboty dodatkowe.

Tym, którzy podjęli decyzję o konieczności zapewnienia komfortu zwiedzającym Wieżę – a takie do mnie dotarły informacje – polecam zwiedzenie na przykład twierdzy Kłodzko z tunelami minerskimi, które mają miejscowo wysokość około 1 metra. Chętnych do zwiedzania nie brakuje. Nie wspominając o zabytkowych kopalniach udostępnianych zwiedzającym. Komfort w tym znaczeniu, w odniesieniu do obiektu zabytkowego, będącego dodatkowo symbolem Opola, to zupełnie chybiony pomysł.

Tak istotne dla wizerunku miasta przedsięwzięcie powinno być poprzedzone dogłębną, merytoryczną analizą potrzeb i możliwości. W oparciu o rzetelną analizę powinien być określony program inwestycji a następnie ogłoszony konkurs architektoniczny, którego wyniki – wraz z oceną prac konkursowych powinny być udostępnione publicznie.

Autor: Henryk Witowski, architekt

 1. BJ.
  | ID: a79d0a0e | #1

  Jeśli możecie cokolwiek zrobić, protestujcie ile się da. Może nie dojdzie do realizacji tego chorego pomysłu. Ten wątpliwy projekt w jeszcze bardziej nieprzewidywalnym wykonaniu będzie katastrofą i totalnym kiczem. Ręce precz od Wieży!

 2. 7 marca 2011, 01:17 | #1
 3. J.S.
  | ID: 0943cf92 | #2

  W Olsztynie za sprawą realizowanej w formule „zaprojektuj i wybuduj” kontrowersyjnej inwestycji placu przed ratuszem nastąpiło silne zjednoczenie mieszkańców i zorganizowanie się przeciwko narzucanym pomysłom, polecam nast. artykuł i pokrewne: http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,8873515,Zmarnowali_nam_reprezentacyjny_plac_pod_ratuszem.html
  oraz
  http://www.debata.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1606:czekamy-na-przewrot-kopernikaski&catid=39:olsztyn&Itemid=108

 4. 7 marca 2011, 04:14 | #2
 5. Anonim
  | ID: 9dd15e79 | #3

  Oto negatywny przykład efektu tego typu ingerencji, realizowanych w celu poprawy komfortu zwiedzania i „uatrakcyjnienia”: http://mapa.nocowanie.pl/alojzow/zdjecia/25083139/.

 6. gość
  | ID: 9dd15e79 | #4

  środowisko architektów i zabytkoznawców powinno głośno i zdecydowanie zaprotestować. Należy też zerknąć na listę doradców WKZ ds. ochrony zabytków

  1. | ID: 0be85df5 | #5

   Środowiska protestują, ale wojewoda nic sobie z tego nie robi. Ale będziemy protestować coraz głośniej.

 7. Karol
  | ID: d5eff1ca | #6

  A jak ta nowa, wyższa wieża będzie komponowała się z otoczeniem, z budynkiem urzędu wojewódkiego? Czy ktoś to analizował? Planiści i urbaniści też powinni się wypowiedzieć w tej sprawie

 8. MS
  | ID: d5eff1ca | #7

  To jest zabytek wpisany do rejestru zabytków, bardzo ważny dla miasta, jego wizerunku i historii, więc pomijanie w tym wypadku „zdania” wojewódzkiego konserwatora zabytków jest w świetle przepisów Ustawa o ochronie i opiece nad zabytkami to łamanie prawa. Wskazane przez konserwatora badania, obowiązkowe w takich okolicznościach, to również okazja do poznania historii miasta … nie wspominając o promocji. Mam nadzieję, że przedtwione zamiary nadbudowy będą jednak zaniechane, w innym przypadku liczę na zdrowy rozsądek mieszkańców -PROTESTUJCIE i oczewiście interwencję WKZ.

 9. abc
  | ID: 56fac4ef | #8

  Być może wcale nie chodzi o poprawę komfortu zwiedzającym (to tylko pretekst), a o zniszczenie symbolu piastowskich (nie niemieckich) korzeni Opola. Takie akcje są widoczne też w innych miastach na Ziemiach Odzyskanych – w Gdańsku, na ratuszu, codzienne odgrywanie „Roty” w południe, zamieniono na odgrywanie „Ody do radości”. W Malborku na zamku, freski polskie (starsze) zamazano i odmalowano prusackie. Moim zdaniem to jest planowa akcja lobby niemieckiego (oczywiście wszystko pod płaszczykiem „europeizacji” i „dbałości o wielokulturowe tradycje regionów” itp. hasełek dla pożytecznych idiotów).

 10. BJ.
  | ID: a79d0a0e | #9

  bzdury gadasz człowieku z tą „europeizacją”. Nie dorabiał bym ideologii do zwykłej głupoty i ciemnoty, bo o tym świadczy ten chory pomysł z przeróbką zabytku. Trzeba zdecydowanie bronić wieży w takim kształcie w jakim jest. Próby jej „ulepszania” wybić z głów idiotom i tyle. Proszę o jedno oddzielmy ideologię i politykę od architektury!!! Trzeba chronić tak samo dorobek piastowski jak pruski, to dzieło rąk ludzkich, znak czasów, nie nam oceniać czy były dobre czy złe. Ale budynki nie są niczemu winne. Dlatego też stanowczo sprzeciwiam się barbarzyńskiemu niszczeniu wartościowych obiektów powstałych w PRL-u.

 11. 14 czerwca 2011, 23:11 | #3
 12. 8 sierpnia 2011, 00:53 | #4
Komentarze są zamknięte