Nowoczesna gospodarka według Jarosława Kaczyńskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Przed chwilą miałem okazję przeczytać pierwszy i całkiem spory wpis na dopiero co uruchomionym blogu Jarosława Kaczyńskiego. Blog ten w ciągu 30 godzin od publikacji miał ponad 66 tys. odsłon, z czego ponad tysiąc użytkowników Facebook-a kliknęło „Lubię to”. Tyle samo użytkowników skomentowało ten wpis. Jak na debiut, to spory sukces. Ad rem we wpisie Premiera możemy przeczytać nt nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego.

We wstępie małe wprowadzenie autora, czym jest patriotyzm:

Patriotyzm to lojalność wobec własnego narodu. Opiera się na zaufaniu do wspólnoty, której tradycje wpłynęły na to, w jaki sposób żyjemy oraz na instytucje organizujące naszą życiową aktywność.

Z polskich zmagań z nowoczesnością wynikają następujące. Pierwszą z nich Kaczyński tak opisuje:

(…) bogactwo poszczególnych Polaków może być trwałe tylko wtedy, gdy będzie się opierać na bogactwie Polski. Niestety, dziś polskie państwo marnotrawi czas przedsiębiorczych Polaków, okrada ich z szans i tłamsi ich energię, stale podkopując ich zaufanie do instytucji publicznych i siebie nawzajem. W tym kontekście istotne jest to, by wymiar sprawiedliwości, który w Polsce działa niesprawnie, i to od wielu wieków, stał się instytucją zaufania społecznego. Polska ma dziś jeden z najdroższych i najbardziej nieskutecznych systemów sądownictwa w Europie.

Ktoś by zapytał, a co zrobił w tej sprawie PiS?:

Mój rząd przeprowadził proces informatyzacji polskiego sądownictwa gospodarczego, ale dziś należy zainwestować w wiedzę ekonomiczną samych sędziów i prokuratorów oraz w sprawność aparatu wspomagającego ich pracę.

Kolejne przykład marnotrawienia bogactwa narodowego i szkodliwe skutki jakie przynoszą to:

(…) fatalne zagospodarowanie przestrzenne Polski, czego skutkiem są długotrwałe, niebywale korupcjogenne procedury inwestycyjne. Tysiące godzin tracą co roku Polacy w zakorkowanych miastach. Wreszcie, Polacy często nie mogą liczyć na własne państwo, gdy zagrożone jest ich życie i mienie, jak w czasach klęsk żywiołowych (…)

Kaczyński wyjaśnia też, co powinno być drugą podstawą nowoczesnej gospodarki:

Fundamentem takiego państwa są zdrowe finanse publiczne. Dlatego po dojściu do władzy wprowadzimy prawdziwy budżet zadaniowy, który pozwoli na redukcję zbędnej administracji i efektywne wydawanie publicznych pieniędzy.

Jedną z konkretnych recept na uzdrowienie finansów jaką możemy przeczytać jest to, aby:

(…) zatrudnienie w administracji będzie poddane regule „jeden nowo zatrudniony na dwóch odchodzących na emeryturę”, co pozwoli na stopniowe, ale konsekwentne jej ograniczanie.

Zobowiązujemy się objąć wsparciem finansowym zagraniczne inwestycje polskich firm. Nadszedł już bowiem czas, by nie tylko przyciągać zagraniczne inwestycje do Polski (ich szczyt przypadł na okres naszych rządów), ale także wspierać ekspansję polskich firm – takich jak Amica, Atlas, Fakro, Groclin, Maspex, Pesa, Rafako czy Solaris – na zagranicznych rynkach.

Prezes tak uzasadnienia słabe rządy, które nazywa „pseudoliberałami”:

Zadłużywszy w bezprecedensowy sposób polskie państwo i sięgając po przyszłe emerytury Polaków, obecny „liberalny” rząd, wykazał się nieprawdopodobną nieudolnością w wielu działaniach gospodarczych: Nie potrafił doprowadzić do przejścia z powrotem w polskie ręce jednego z największych i najlepszych banków – BZ WBK, gdy nadarzyła się po temu wyjątkowa okazja. Rząd chwalił się „rozwiązaniem” sporu o największego polskiego ubezpieczyciela – PZU, tyle że dokonało się to kosztem 17 mld zł wypłaconych osłabionemu kryzysem holenderskiemu akcjonariuszowi.

Kolejny przykład słabości rządu Donalda Tuska, za który jako Polacy zapłacimy wszyscy rachunek to:

Wreszcie, zgodził się na przyjęcie, w skrajnie dla Polski niekorzystnej postaci, unijnego pakietu klimatycznego, który będzie skutkował w najbliższych latach podniesieniem cen prądu o 60-80 proc. A warto pamiętać, że już obecnie jesteśmy na drugim miejscu w UE jeśli chodzi o wysokość cen za energię elektryczną płaconych przez firmy.

Ostatnim już trzecim punktem który może wyróżnić naszą gospodarkę:

Polska osiągnie długofalowy sukces gospodarczy jedynie wtedy, gdy zbuduje swój narodowy model innowacji.

Sugerowane rozwiązanie przez Jarosława Kaczyńskiego to:

Czas uzyskiwania przewag opartych na niskich kosztach polskiej pracy się kończy. Jednocześnie nakłady na badania w Polsce – zarówno państwowe, jak i komercyjne – są zatrważająco niskie. Dlatego oprócz stałego wzrostu państwowych środków na badania podstawowe i stosowane – do 1,5 proc. PKB

Premier sugeruje również:

(…) wpompowanie do systemu finansowego maksymalnej kwoty oszczędności Polaków. Potrzebne są działania animowane przez państwo, poczynając od zasadniczego zmniejszenia jego potrzeb pożyczkowych. Fundusze emerytalne będą inwestować w obligacje infrastrukturalne państwa i samorządów. Powinien się także rozwijać alternatywny wobec giełdowego rynek kapitałowy obligacji komercyjnych.

Na koniec dotyka jeszcze bolączek naszej edukacji:

W kolejnej perspektywie budżetowej UE, w programie „Kapitał Ludzki” muszą się znaleźć duże środki na zasadniczą reformę polskiego szkolnictwa zawodowego – od szkół zawodowych po wyższe szkoły zawodowe. Aby stale podnosić naszą kulturę techniczną (…)

Z kolei lekcje przedsiębiorczości w polskich szkołach muszą się stać czasem gospodarczego wychowania patriotycznego, uczącego młodych Polaków kupowania polskich produktów i usług. Powinny się też stać okazją do inspirujących spotkań z ludźmi odważnymi, przedsiębiorczymi i twórczymi.

Puentą pierwszego wpisu na blogu Prezesa Prawa i Sprawiedliwości są słowa:

Nieudolne rządy ekipy Donalda Tuska pokazują, że wyczerpał się dotychczasowy model rozwoju Polski. W tym modelu niewydolne państwo i antyrozwojowe grupy interesu są młyńskim kołem u szyi ciężko pracujących Polaków. Nadszedł czas, by podjąć wspólny wysiłek naprawy naszego państwa, bo tylko to pozwoli nam spokojnie się rozwijać i bogacić. Zrobimy to dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Czy Kaczyński dobrze zadebiutował na Salonie24.pl? I czy Jego recepty są trafne dla polskiej gospodarki zapraszam do dyskusji.

Oprac. Tomasz Kwiatek

 1. Konrad
  | ID: 247e0028 | #1

  Drobny pomysł ale wart uwagi „jeden nowo zatrudniony na dwóch odchodzących na emeryturę”, to może ograniczyć przerost zatrudnienia w administracji.

  1. Andrzej007
   | ID: ee977082 | #2

   „jeden i zatrudniony itd…) Kolejna bajeczka dla ciemnego ludu. Lud wszystko łyknie. Niestety moim zdaniem to politycy w Sejmie i w rządzie, także rządzie Jarosława tworzą biurokracje. Nowe ustawy,uchwały rozporządzenia,zarządzenia, pozwolenia, zezwolenia. Do tego kontrole, sprawozdania, statystyki bez sensu itd.
   Tylko jeden przykład – system podatkowy uznawany za jeden z najbardziej skomplikowanych i niewydolnych na świecie. To ktoś musi wykonywać. Więc przybywa i urzędników. Tylko dlaczego Jarek i jego koledzy nie kojarzą takich prostych zależności i sprzedają takie proste rozwiązania dla ubogich.

   1. Polak
    | ID: 056f120a | #3

    mniej zioła pal a potem czytaj:)

 2. Anna
  | ID: d5cdd019 | #4

  W poprzednich wyborach PIS przedstawił ciekawy program gospodarczy,autorstwa pana Mecha… co pan Kaczyński i spółka zrobili?!?! Miał też ciekawą propozycję zmian w Konstytucji( do dzisiaj mam tę książeczkę programową) I co?! Z tego wszystkiego pozostała makulatura, zniechęcenie społeczeństwa i kłótliwy niemiłosiernie poseł S. K… Gratulacje!

  1. Polak
   | ID: 056f120a | #5

   Zwolenniczka PJN-Filozofia Kalego + Program PO z 2007 r

   Z której strony PJN jest prawicowe?

   Śmiech na sali :) ;)

 3. KGP TARNOBRZEG
  | ID: 941f515b | #6

  O takim rządzie ciągle marzę i takiej tęsknię Ojczyźnie.

 4. Zygmunt Korus
  | ID: 730caea6 | #7

  Porządne omówienie źródła, dziękuję. Czekam na kolejne wpisy Pana Premiera, a zwłaszcza na odważny i skuteczny pomysł (chyba dopiero po naprawie sądownictwa), na delegalizację przekaziorów, jako „plskojęzycznych okupantów” z mocy zagranicznej, wrogiej nam agentury. Mój Boże, jak tego byśmy dokonali, to dopiero dobrobyt by ruszył, bo gospodarka żywi się prawdą, nie kłamstwem.

 5. | ID: dceb63e0 | #8

  Słusznie ujmuje Prezes J.Kaczyński słowa ,,liberalny rząd” w cudzysłów bo gdzie na świecie liberalizm gospodarczy polega na podnoszeniu podatków i zwiększaniu ucisku obywateli poprzez ustawianie 1000 radarów , zwiększanie biurokracji i zadłużania Ojczyzny? Przy niżu demograficznym i zwiększającym się bezrobociu możemy kraj doprowadzić do katastrofy gorszej niż w Grecji bo w Polsce nie jest tak ciepło cały rok i nie wpływa tyle darmowych pieniędzy z turystyki.Jeżeli u naszych sąsiadów Słowaków jest podatek 15 Vat 15 Pit i 15 Cit a u nas 23 % Vat to przemysł motoryzacyjny przenosi się na Słowację a ,,liberalny rząd ” który jeszcze przed wyborami mówił o liniowym15% podatku teraz przebąkuje nawet o 24 czy 25 to pytanie zadajmy sobie w jakim my żyjemy świecie? Czy słowa honoru i obietnice przedwyborcze są nic nie warte.Podwyżki energii( nie tylko prądu ale i gazu )doprowadzą do drogich kosztów pracy nawet przy niskich zarobkach.A zarobki powinny iść w górę bo nam grozi wyludnienie bo młodzi wyjeżdżają nawet jak ich za darmo wyszkolimy a nawet tym bardziej.Każdemu politykowi Polski życzymy rozwagi i zdrowia nawet jak na niego nie głosowaliśmy bo reprezentuje nasz naród i nasze 1000 letnie państwo musi jednak pamiętać ,że odpowie za swe czyny przed Bogiem i historią.

  1. Emir
   | ID: d968ec82 | #9

   No ale jak slowo ma sie za nic – przeciez dla wiekszosci tych tam na gorze – obietnice to nie jest cos do spelnienia tylko do wyborcow OMAMIENIA…
   Honor zas nosza przewaznie w …tylnej kieszeni.
   Wazne dla nich by samemu nachapac sie , nazrec i poustawaic rodzinke, kolezkow
   najgorsze w tym jest to, ze ONI USTAWIAJA SIE NA CALE POKOLENIA.
   Zalmuja „Poll position” a reszta stoi w ogonie.
   Przez analogie:-
   – jak stary Krasko „za komuny” byl sekretarzem PZPR w TVP
   ( facet byl tak wierny, ze pojechal nawet na pogrzeb zdrajczyni Wandy Wasilewskiej do sowietow !!! )
   to wstawil tam do TV synalka z synowa,
   dzis zas ogladamy juz wnuczka = Piotrek Krasko + najblizsza jego rodzina Richardson…..
   GENETYCZNE Talenty Telewizyjne????

 6. ola
  | ID: 247e0028 | #10

  Ja pamiętam debaty o gospodarce z prof. Jadwigą Staniszkis w czasie kampanii prezydenckiej. To był coś. Warto takie akcje powtórzyć.

 7. wojtek
  | ID: d9e3060b | #11

  Serdecznie witam Pana Przewodniczącego.Niestety udostępnił Pan forum dla „Młodych
  wykształconycm”tym spod krzyża na Waszawskim Przedmieściu.Będą tylko Pana obrażać.Prawdziwi patryjoci to ludzie znający historie ale zarazem i wiekowi.Ich dostęp do internetu jest ograniczony.Pocieszające jest jednak to że ich postawa o
  bywatelska oraz preferencje wyborcze są stałe.Na nas może Pan zawsze liczyc.

  Pozdrawiam Wojtek

 8. Oktawia(12 lat)
  | ID: 80ec7013 | #12

  Prawda jest taka, ze politykom chodzi tylko o władze i pieniądze. Bo jakby taki premier czy też prezydent, albo poseł nie zarabiał furmanki kasy, to by się tak wszyscy nie pchali do władzy! ODDAJCIE ALIMENTY CO ZABRAŁ RZĄD MILLERA!!!
  A PIS TEGO NIE NAPRAWIŁ! MOJA MAMA JEST PIELEGNIARKĄ NA KARDIOLOGII I RATUJE LUDZIOM ŻYCIE(zarabia 1500zł brutto), A WY BAWICIE SIE W POLITYKE I TYLKO CIĄGŁE KŁÓTNIE O KATASTROFE SMOLEŃSKĄ, A ZMARŁYM I TAK TO ŻYCIA NIE PRZYWRÓCI! ZAKŃCZCIE TĄ BEZSENSOWNĄ WALKĘ, I WEŹCIE SIE WRESZCIE DO ROBOTY, ZAJMIJCIE SIE TYM CO NAPRAWDE JEST WAŻNE DLA WSZYSTKICH POLAKÓW!!!

  1. chodzik
   | ID: 056f120a | #13

   Widzę że POjawili się zwolennicy kalko PO czyli PJN-POdobnie jak PO plują Jadem.
   Nieulega to najmniejszej wątpliwości-Gdyby nie Jarek i Lech to pawełka poncyljuszka,kluzikowej ,migalskiego! w POLITYCE BY NIE BYŁO.

   WSTYD za tych jełopów że podają się za „dzieci” Lecha

   Lech zapewne w trumnie się teraz przewraca słysząc te bzdety,alboujmując inaczej z niezadowoleniem patrzy z chmurki na KARIEROWICZÓW

   Całe PJN przy Panu Jarosławie to chłopcy w krótkich majtkach

  2. Emir
   | ID: d968ec82 | #14

   alimenty alimentami ale jak wlasne zarobki?
   podobno za PiS-u pielegniarki mialy Najwyzsze bo 30% podwyzki Wyplat.
   PO robi nieustanne Podwyzki cen….
   Czy to prawda czy nie?

 9. | ID: d706b0cf | #15

  Wszystko to ladnie wyglada tylko jeszcze ladniej by bylo gdyby to byla prawda. Jaka mamy pewnosc, ze po paru dniach Pan sam Panie Kaczynski nie oglosi ze pisal Pan to pod wplywem kogos albo ze czegos i nie moze w zwiazku z tym ponosic odpowiedzialnosci. A zycie toczy sie dalej i cierpia tylko niewinni Panowie poslowie sie bawia i robia WSZYSTKO aby pozostac przy WADZY>

  1. Polak
   | ID: 056f120a | #16

   TAk masz rację ,z tym że mówiąc otych którzy tylko się bawią i robią wszystko aby pozostać przykorycie mówisz o:

   1-PJN-Pieniądz Jest Najważniejszy, POdróbka Jest Najgorsza :(

   2-PO-wiadomo-mało kto zagłosuje-dzisiaj to już wstyd na nich głosować -Marcin Meller już o tym nawet pisał :)

   3-SLD-komuszki,gloryfikatorzy jaruzelskiego

   4-PSL-Psia Swoł… Ludowa

   Prawo i Sprawiedliwość-jedyna normalna partia której jednym z głównych zadań jest zrównoważony rozwój

  2. Polak
   | ID: 056f120a | #17

   Tylko PJN z tego co widać (w szczególności w TVN-ie) robi wszystko aby POzostać przy korycie. PO+PJN+SLD+PSL=lewacki misz masz

  3. Misiek
   | ID: 056f120a | #18

   Jesłi chodzi o koryto to:

   PO+PJN+SLD+PSL=Lewacki Misz Masz

 10. | ID: 8b7a8a78 | #19

  To o czym mówi Pan Premier Jarosław Kaczyński, to są sprawy oczywiste dla ludzi normalnie rozumiejących zasady Państwa Prawa oparte na patriotyzmie i naszym narodowym motto: Bóg – Honor – Ojczyzna tj. Wiara – Podmiotowość Człowieka – Patriotyzm. Homo sovieticus – służący Sowietom i Rosji nie rozumiejąc tego potwierdzają swoją zdradę!

  1. Misiek
   | ID: 056f120a | #20

   Nie ma gorszych osłów od Tuska i Migalskiego

 11. weterynarz
  | ID: c717fa13 | #21

  Panie Kaczyński udawał pan wiosną baranka, czy tej wiosny chce pan wyjść na osła?

  1. chodzik
   | ID: 056f120a | #22

   ty już jesteś osłem :)

 12. Anna
  | ID: 4ca6f02c | #23
 13. | ID: 055584da | #24

  Brawo Panie Prezesie,póki co tylko my dwaj występujemy pod swoimi nazwiskami i pan Z.Korus..chyba,że pan Weterynarz to też nazwisko.Pozdrawiam serdecznie…

 14. Andrzej007
  | ID: f89d5582 | #25

  Bawi mnie i przeraża jednocześnie skala rozbudzonej nienawiści w kraju. Nienawiści rozbudzonej przez polityków i media. Politycy wiedzą, że wzbudzając złe emocje i manipulując nimi umiejętnie są w stanie bądź utrzymać lub zdobyć władzę. Czyli to co kochają bardziej od seksu i pieniędzy.
  A media żyją z konfliktów. Konflikty napędzają oglądalność, czytelnictwo itp. Jak ich braknie to je sztucznie generują. To nie może się dobrze skończyć. Niechaj Jugosławia i jej los będzie dla nas przestrogą. Albo się opamiętamy albo……..

 15. | ID: ba3c055d | #26

  Cóż przed nami dużo pracy. Gadzetowy rzad jest już skompromitowany. Zawalczmy o taką Polskę, z której będziemy dumni, a polityków będzie można darzyc szacunkiem.

 16. | ID: ba3c055d | #27

  Jesteśmy z Panem . Zawalczymy o Polskę, z której będziemy dumni.

 17. Anna
  | ID: fe3b3896 | #28

  @[email protected]

  Uprzejmie przypominam, że już raz zaczęliśmy zawalczać o Polskę. Temu panu jak gdyby znudziła się ta Bogojczyźniana bajka. Wówczas „cała Polska szukała ojca dziecka pani Krawczyk” Tak- piszę dla przypomnienia…. Czy PISowi chodzi o Polskę czy o korytko?1! Mam nadzieję że wnet się dowiemy.

  1. | ID: 85a46047 | #29

   anodina politycy dzielą się na;PATRIOTÓW,Politycznych analfabetó i Polityków kasiarzy!Wlasnie teraz rządzą kasiarze.Wszystko sprzedac i likwidować.Bo zalikwidację cukrowni i zmniejszoną produkcę cukru likwidację stoczni to jeszcze więcej kasy dostają.No ijeszcze kolej trzeba zlikwidować i POLSKĘ trzeba zlikwidować.Glównym programem rozwoju gospodarczego tego rządu to walka z kościolem i z Prawem i Sprawiedliwością!Celem utworzenia Platformy Oligarchii bylo zwalczanie Prawa i Spawiedliwości!Pięc milionów obywateli Polski jest bezrobotnych.Dzietnośc kobiet w Polsce 1,2% rozwody 1,8% przyrost naturalny -0,1%na naszą emeryturę pracują nazse dzieci.A nie banki nam dają emeryturę.Od 1917-go roku unicestwiono zamordowano 21 milionów obywateli polsi do 1986-roku!TO JEST HOLOKAUST!W tym rosjanie 14,772 milionów niemcy 6,028milionów banderowcy 200 tysięcy!Kto się upomni o nich?Na wschodzie przebywa 3miliony obywateli z Polski rodem,dlaczego im nie pomaga rzaden rząd wracać do ojczyzny przodków?A dziecka pani Krawczyk to szukali ci co stworzyli platformę oligarchii i agenci.

 18. | ID: c25b35ea | #30

  ..może ktoś wie kiedy będą nastepne podwyzki podatku VAT wprowadzane przez rząd wielce czcigodnego pana Premiera Donalda Tuska wbrew przedwyborczym zapowiedziom?

 19. | ID: 85a46047 | #31

  Aby wygrac wybory wzyscy patrioci muszą się zjednoczyc,wszystkie patriotyczne organizacje pod jedną listą wyborczą czy to PATRIOTYCZNĄ czy też na listach PRAWA i SPRAWIEDLIWOSCI i to trzeba uczynic jak najszybcej.I nie dać się manipulowac i prowokowac przez antypatriotów.Czyli politycznych analfabetów i kasiarzy politycznych

 20. Andrzej007
  | ID: 9213a873 | #32

  Jak poznać prawdziwego patriotę? Mogą być przecież farbowani? Mogą udawać przecież? Ktoś musi powiedzieć czy ten typ jest dostatecznie patriotyczny a tamten nie? I co po zwycięstwie zrobić z wyselekcjonowanymi antypatriotami?. Toż to właściwie chyba zdrajcy. Tak, nie bójmy się tego słowa zaprzańcy czy jakoś tak. Sprawcy wyprzedaży majątku narodowego. Sługusy Niemiec i Rosji. A co to za PRL było źle? Wystarczyło w 1989r tylko wyszukać prawdziwych patriotów, oddać im władzę i niczego nie zmieniać. A tak cholera narobili. A te media polskojęzyczne!. A to jedna, może dwie prawdziwie patriotyczne gazety by nie wystarczyły? Tak samo zrobić w telewizji.

Komentarze są zamknięte