„Ta pikieta była potrzebna” – z Józefem Pichem, byłem Burmistrzem Głubczyc, szefem tamtejszych struktur PiS, radnym od 6 kadencji, ostatnio znanym z obrony szkół przed likwidacją w gminie Głubczyce rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Po ostatniej pikiecie przed Urzędem Miasta w Głubczycach głośno się zrobiło o gminie. Czy pikieta przyniosła zamierzony cel? Udało się obronić szkoły?
Sukces jest połowiczny, bo gimnazjum zostało zlikwidowane. Po ostatniej pikiecie Burmistrz Krówka nie rozważa, czy pikieta była słuszna tylko analizuje nagrania telewizyjne pikiety i przygotowuje akty oskarżenia do Prokuratury. Ta pikieta była potrzebna. Skupiła ok. 250-270 osób niezadowolonych po przedstawieniu na posiedzeniu Komisji Oświaty uchwał o całkowitej likwidacji szkół podstawowych w Klisinie, Grobnikach i Zopowym oraz o likwidacji w celu wygaszenia Gimnazjum nr 2 w Głubczycach.

To była pierwsza próba likwidacji szkół w gminie?

Już w ubiegłym roku, bez wcześniejszych analiz i bez przedstawienia tematu radnym, została podjęta próba likwidacji pięciu szkół podstawowych w Pietrowicach, Klisinie, Grobnikach, Bogdanowicach i Zopowym. Gdy na Sesję w 2010 r. przybyło ponad 150 osób, w tym rodzice dzieci szkolnych, nauczyciele, związki zawodowe i zainteresowani mieszkańcy gminy. Uchwały o likwidacji tych szkół zostały wycofane z porządku obrad sesji. Osobiście uważam, że aktualny system oświaty w gminie Głubczyce, która liczy 45 wsi jest optymalny, a zmiany należy wprowadzić w samym Zarządzie Oświaty Kultury i Sportu lub ten Zarząd zlikwidować, co może dać w efekcie końcowym oszczędność ponad 500 tysięcy złotych. Nam zależy na dobrej organizacji oświaty bez żadnej likwidacji szkół i gimnazjum.

Jakiego rzędu oszczędności gmina spodziewa się po likwidacji szkół? Jak ma się ta suma do wszystkich wydatków na oświatę w gminie Głubczyce?

Muszę tu dodać, że po pikiecie w TVP Głubczyce ukazał się wywiad z posłem A. Krupą, który proponował utworzenie szkół z klasami I-III w Klisinie, Grobnikach i Zopowym. Po tym wywiadzie na sesji w dniu 16 lutego 2011 r. przedstawiono w imieniu Burmistrza propozycje właśnie takich uchwał i likwidacji w tych miejscowościach klas IV-VI, oraz  likwidacji Gimnazjum Nr 2 w Głubczycach. Planowana, w wysłanym programie sesji, całkowita likwidacja szkół i gimnazjum nr 2, według Burmistrza, miała przynieść oszczędności około 2 mln 300 tys. złotych, a ta z pozostawieniem klas I-III około 1 miliona 200 tys. złotych. Całkowity koszt utrzymania oświaty w gminie Głubczyce wynosi 24,9 mln złotych w tym na wydatki na szkoły podstawowe i gimnazja 12,6 mln zł. Otrzymywana subwencja oświatowa wynosi 12,6 mln zł.

Czy się mówi przy likwidacji szkół o kosztach społecznych, nie liczonych w PLN? Czy protestując nie nadużywa się tego argumentu, gdy innych brakuje? Jaką to ma wagę w tym przypadku?

Najmniejsza likwidowana szkoła w Klisinie liczy średnio ok. 60 dzieci w klasach I-VI i jest przy niej dodatkowo oddział przedszkolny, co razem daje liczbę 88 dzieci. Pozostałe dwie szkoły wiejskie wraz z oddziałami przedszkolnymi liczą odpowiednio w Grobnikach 114, a w Zopowym 99 dzieci. Średnia ilość dzieci w klasie szkoły w Klisinie zbliżona jest do 10 dzieci, w Grobnikach i Zopowym – do 12. Obecnie do Gimnazjum nr 2 w Głubczycach uczęszcza 218 dzieci. Jak wykazałem powyżej to przede wszystkim liczby mówią o odpowiedniej ilości dzieci dla funkcjonowania szkół i pozostawienia ich nadal w takim stopniu organizacyjnym w jakim są. Koszty społeczne też są znaczne, bo w środowiskach wiejskich szkoła podstawowa stanowi centrum rozwoju, jest swego rodzaju ośrodkiem kultury i jednoczy środowisko wiejskie do wspólnych rozwiązań, w tym także do korzystania z programów UE.

Jak się likwiduje szkoły to znaczy, że muszą być poważne problemy finansowe w gminie. To druga kadencja burmistrza Krówki. Co takiego zrobił, za co można go pochwalić a czego zabrakło w jego rządach od 2008 r.?

O tym, co dobrego zrobił burmistrz Krówka niech mówi on sam. W jego rządach od 2008 r. widać chaos organizacyjny zarówno w inwestycjach jak i w działaniach pozostałych, co przyczyniło się do zwiększenia zadłużenia gminy do ponad 26 mln zł w 2010 r., a aktualnie do ponad 24 mln zł. Burmistrz Krówka działa bez bieżącego planu działania i bez strategii rozwoju gminy, która jest niezmieniona od 2002 r. Jego działania dotyczące oświaty w 2010 r. potwierdzają moje słowa, bo to on bez informowania radnych, w ciągu trzech dni przed sesją, przygotował likwidację pięciu szkół wiejskich. Problemy finansowe są, bo wyżej wymienione zadłużenie wynosiło około 42% a obecnie wynosi ponad 35%.

W Opolu kiedyś się mówiło o stworzeniu takiego zespołu obsługującego oświatę, czyli księgowość dla wszystkich szkół w jednym miejscu. Różne były opinie, przeważały krytyczne dla tego pomysłu. U Was jest mała gmina i macie taki ZOKiS. Niemniej, czy w takich gminach, takie byty urzędnicze się sprawdzają?

W szkołach podstawowych i gimnazjach o wszystkim decyduje Dyrektor na podstawie obowiązujących przepisów aktów prawnych. Do przygotowania zarządzeń i wypłaty dla nauczycieli Dyrektor w gminie Głubczyce ma swoich pracowników w szkołach. Obecnie nie jest potrzebny przestarzały twór jakim jest Zarząd Oświaty Kultury i Sportu. Cały świat poszedł do przodu, nastąpił rozwój i na obecnym etapie zmian do zarządzania oświatą wystarczy mały wydział w Urzędzie Miejskim w Głubczycach.

O Głubczycach było ostatnio głośno również z powodu fałszowania wyborów przez działaczy PO. Proszę przypomnieć, kto i co konkretnie fałszował, i jaki to mogło mieć wpływ na wynik wyborów?

O kupowaniu głosów wyborców za pieniądze dowiedzieliśmy się z mediów. Przedstawiciele czterech Komitetów Wyborczych udali się do Prokuratury Rejonowej w Głubczycach w celu potwierdzenia tych informacji. Prokurator Kozakiewicz poinformował nas o zatrzymaniu przez policję dwóch osób podejrzanych o korupcję wyborczą i ich aresztowaniu. Dodatkowo oskarżono około 10 osób za przyjmowania korzyści finansowych za oddany głos, głównie pochodzenia Romskiego. Jak ważny jest każdy głos świadczy to, że na listach PiS dwie osoby w okręgu Nr 2 w Głubczycach miały tą samą ilość głosów. Kupienie tylko 30 głosów powodowało inny układ wyborczy np. w Okręgu Nr 1 w Głubczycach i wtedy mandat radnego zdobywa inny Komitet Wyborczy i inna osoba z tego komitetu. Słowem sprawa jest poważna.

Czy ta sprawa już jest zakończona?

Ta sprawa nadal nie jest zakończona, podobnie jak ta z Wałbrzycha. Nadal nierozstrzygnięte są dwa wniesione zażalenia, na odrzucony protest, przez Sąd Okręgowy w Opolu. Na ten temat nie mam jednak aktualnych informacji.

Dziękuję za rozmowę.

 1. Gość
  | ID: 5f4e67f3 | #1

  [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=tOiyUJ8YRq8&w=640&h=390]

 2. Głubczycki Demokratyczny Patriota
  | ID: 593bdcb0 | #2

  PEŁNY ZAPIS PIKIETY W GŁUBCZYCACH:

  http://www.tvglubczyce.pl/video/glubczyce/Pikieta

  GORĄCO POLECAM

  POZDRAWIAM WSZYSTKICH PRAWYCH

 3. Głubczycki Demokratyczny Patriota
  | ID: 593bdcb0 | #3

  W

  ŚRODĘ

  16 LUTEGO

  MIAŁA

  ODBYĆ SIĘ

  PO RAZ DRUGI

  PIEKIETA ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

  PRZECIWKO

  ZAMYKANIU SZKÓŁ .

  NIESTETY -BURMISTRZ ZMARGINALIZOWAŁ DEMOKRACJĘ I ZAKAZAŁ PIKIETY-IDĄC JAKĄKOLWIEK ULICĄ W GŁUBCZYCACH PODCZAS JEDNEJ MINUTY MOŻNA BYŁO ZOBACZYĆ 2 LUB 3 RAZY RADIOWÓZ. MAŁO TEGO NIE RAZ RADIOWOZY MIJAŁY SIĘ ZE SOBĄ.

  LUDZIE SĄ OBURZENI ZACHOWANIEM BURMISTRZA-CZYLI OPLUCIEM DEMOKRACJI. BURMISTRZOWI WYDAJE SIĘ ŻE ŻYJE W CZASACH PRL.

  JESIENIĄ ODBĘDZIE SIĘ REFERENDUM KTÓREGO „BURMISTRZ” SIĘ BARDZO BOI.
  LUDZIE CHCĄ GO ROZLICZYĆ ZA PUSTE OBIETNICE PRZED WYBORAMI.
  PRZED WYBORAMI OBIECYWAŁ ŻE SZKOŁY NIE BĘDĄ LIKWIDOWANE TYLKO PRZEKSZTAŁCANE,PO WYBORACH UCZYNIŁ INACZEJ NIŻ OBIECYWAŁ.
  DRUGIM POWODEM „ROZLICZENIA” JEST FAKT FAŁSZOWANYCH WYBORÓW.
  POWODÓW JEST WIĘCEJ ALE SZKODA MI TERAZ CZASU NA ROZPISYWANIE SIĘ NA TEN TEMAT.

  ZAPIS Z PIERWSZEJ PIKIETY:

  http://www.tvglubczyce.pl/video/glubczyce/Pikieta

 4. Głubczycki Demokratyczny Patriota
  | ID: 593bdcb0 | #4

  PEŁNY ZAPIS Z PIKIETY 4 LUTEGO 2011

  http://www.tvglubczyce.pl/video/glubczyce/Pikieta

Komentarze są zamknięte