Diecezja Opolska: Dzień Otwartych Drzwi w opolskim seminarium już 28 kwietnia

Zastępca Naczelnego

 

Szanowni Państwo, poniżej zamieszczam informacje o najważniejszych wydarzeniach duszpasterskich nadchodzących tygodni:.1. Emaus kapłańskie. Tegoroczne Kapłańskie Emaus odbędzie się w środę 11 kwietnia 2018 r. o godz. 16.00 w parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy. Do udziału w nim Ksiądz Biskup zaprasza wszystkich kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

2. Remont Małżeński w Raciborzu. Dekanalne duszpasterstwo rodzin w Raciborzu serdecznie zaprasza na Remont Małżeński – rekolekcje, które odbędą się w dniach 13-15 kwietnia 2018r. w klasztorze Annuntiata w Raciborzu. Remont Małżeński to rekolekcje przeznaczone dla wszystkich, a nie tylko zmagających się z problemami czy chcącymi umocnić więzi. W trakcie trzech spotkań – piątkowego o godz. 20.00, sobotniego o 19.00 i niedzielnego o 10.00 – małżonkowie będą mogli m.in. wysłuchać konferencji, skorzystać z sakramentu pokuty czy uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Raciborski Remont Małżeński odbędzie się pod hasłem: „Rodzinne skarby. O tym, co w domu cenne”. Spotkania poprowadzi ks. dr Eugeniusz Ploch. W załączniku 2. przesyłam plakat-zaproszenie.

3. Spotkania formacyjne dla Parafialnych Rad Duszpasterskich w Kluczborku i na Górze św. Anny. W najbliższą sobotę 14 kwietnia o godz. 10.00 w Kluczborku, przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbędzie się pierwsze z serii wiosennych spotkań formacyjnych dla Parafialnych Rad Duszpasterskich dla dekanatów: Dobrodzień, Gorzów Śląski, Kluczbork, Olesno i Zawadzkie. Kolejne dwa spotkania odbędą się na Górze św. Anny: w sobotę 21 kwietnia o godz. 10.00 dla dekanatów: Kamień Śląski, Krapkowice, Leśnica, Ozimek i Strzelce Opolskie i w sobotę 28 kwietnia o godz. 10.00 dla dekanatów: Gościęcin, Kędzierzyn, Koźle, Ujazd i Łany.

4. Dominikańska Szkoła Wiary w Opolu. W ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary w sobotę 14 kwietnia o godz. 10.00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha „na Górce” w Opolu odbędzie się wykład o. Tomasza Zamorskiego OP na temat: „O wierze i pobożności, które prowadzą do Boga”. Spotkanie zakończy się Mszą św. o godz. 12.00.

5. Inauguracja Jubileuszu 500-lecia Sanktuarium św. Anny w Oleśnie. W tym roku przypada jubileusz 500-lecia poświęcenia kościoła pw. św. Anny w Oleśnie. Z tej racji w imieniu organizatorów obchodów jubileuszowych zapraszam na uroczystą inaugurację tych obchodów. Msza św. rozpoczynająca obchody pod przewodnictwem Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai zostanie odprawiona 15 kwietnia o godz. 11.00 w kościele pw. św. Anny. W załączniku 3. przesyłam plakat-zaproszenie. Kościół pielgrzymkowy pw. św. Anny stanowi jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych nie tylko na Śląsku, ale także w kraju. Składa się z dwóch części: prostokątnego kościoła, który został poświęcony przez biskupa wrocławskiego Jana V Turzo 18 kwietnia 1518 r. i części centralnej, gwiaździstej, dobudowanej w latach 1668-70 przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka (Sempka) z Gliwic. Całość przypomina pięciopłatkową różę widniejącą w herbie miasta, stanowiąc unikatową perłę drewnianej architektury sakralnej nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.

6. Dzień Otwartych Drzwi w opolskim seminarium. 28 kwietnia 2018 r. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi. Tegoroczne hasło tego dnia, to: ,,Obudź mnie”. W roku poświęconym Duchowi Świętemu organizatorzy nawiążą do Trzeciej Osoby Boskiej, którą symbolizuje na naszym plakacie gołębica. W programie m.in. zwiedzanie seminarium, spotkania w mniejszych grupach dla dzieci i młodzieży, Msza Święta, koncert zespołu i nabożeństwo. Będzie też ciepły posiłek i coś na słodko. Grupy proszone są o zgłaszanie poprzez formularz dostępny na stronie www.seminarium.opole.pl. Zapraszam również na Facebook. W załączniku 4. znajduje się plakat.

7. Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz Wspólnot i Osób Modlących się za Kapłanów. Z okazji 100-lecia święceń kapłańskich św. Maksymiliana M. Kolbego sobotę 28 kwietnia w Niepokalanowie odbędzie się Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz Wspólnot i Osób Modlących się za Kapłanów. W programie: zawierzenie Niepokalanej wspólnot, apostolatów i grup modlitewnych, modlitwy w intencji kapłanów, konferencja, oratorium maryjno-kolbiańskie, świadectwo Andrzeja Moszczyńskiego, projekcja filmu „Dwie Korony” i spotkanie z Adamem Woronowiczem, odtwórcą roli św. Maksymiliana, wieczór uwielbienia, dziękczynienie za sakrament kapłaństwa. W załączniku 5. zamieszczam baner do promocji tego wydarzenia na stronach internetowych i w serwisach społecznościowych.

8. 7. Diecezjalne Święto Rodziny w Jemielnicy. We wtorek 1 maja w Jemielnicy odbędzie się 7. Diecezjalne Święto Rodziny. Jest ono od kilku lat okazją do wspólnej modlitwy w intencji rodzin i z rodzinami naszej diecezji oraz do promocji Bractwa św. Józefa, które przyjmie w tym dniu nowych członków. Centralnymi punktem Święta będzie Eucharystia sprawowana o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy, poprzedzona procesją z kościoła Wszystkich Świętych. Popołudniu natomiast, o godz. 14.30, odprawione zostanie nabożeństwo majowe i do św. Józefa. Święto będzie połączone z 8. Jarmarkiem Cysterskim, który oferuje rokrocznie bogatą gastronomię i liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

9. 8. Festiwal Pozytywnych Wartości w Bieńkowicach. Społeczność Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach oraz współorganizatorzy gorąco zapraszają wszystkie dzieci i młodzież szkolną oraz osoby z niepełnosprawnością z województwa śląskiego i opolskiego do udziału w konkursach i aktywnościach 8. Festiwalu Pozytywnych Wartości. Koncert finałowy odbędzie się 9 maja 2018 r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach. Patronem festiwalu jest św. Stanisław Kostka, a myślą przewodnią jego słowa: „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć”. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją festiwalu objął m.in. Biskup Opolski Andrzej Czaja. Regulamin udziału w festiwalu zamieszczam w załączniku 6., karty zgłoszenia w załącznikach 7-9, a plakat zaproszenie – w załączniku 10. Inne informacje można uzyskać mailowo pisząc na adres: [email protected] lub telefonicznie pod numerem: 32 419 62 78 lub 695 371 855.

10. 1% podatku na renowację katedry. Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej CRUX ponownie zaprasza do współpracy wszystkich pragnących włączyć się w prace wspomagające ratowanie naszej opolskiej perły gotyckiej architektury. Stowarzyszenie jest Organizacją Pożytku Publicznego nr KRS 0000248126, które może pozyskiwać 1% podatku na renowację opolskiej katedry.

11. 1% podatku na Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej działa w naszej diecezji już blisko 50 lat. Jego celem jest prowadzenie działalności pożytku publicznego – edukacyjnej, duszpasterskiej, organizacyjnej, koncertowej i promocyjnej w obszarze wyższej kultury muzycznej. Rozwija pasje dzieci, młodzieży i dorosłych na sześciu kierunkach, licznych kursach i warsztatach oraz w chórach. Organizuje koncerty, śpiewniki i konkursy upowszechniające tradycje narodowe i regionalne. Wydaje książki i płyty, aby promować polską i śląską kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Zachęcam do wsparcia działalności Instytutu poprzez przekazania 1% podatku. Chciejmy wesprzeć inicjatywę, z której pośrednio sami korzystamy – nasz Instytut wykształcił kilkuset muzyków kościelnych w naszej diecezji, prowadzi stałą formację duszpasterską osób, które swymi muzycznymi talentami służą Kościołowi.

Łączę wyrazy szacunku,
Hanna Honisz
Biuro Prasowe Diecezji Opolskiej
tel. 533 317 778

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.