Kędzierzyn-Koźle: w szpitalu ruszają największe inwestycje od czasu wielkiej powodzi

Autor Obywatelski

Niespełna 8 mln zł na realizację trzech dużych projektów – tyle zdobył szpital w Kędzierzynie-Koźlu na przeprowadzenie kluczowych inwestycji. W Urzędzie Marszałkowskim podpisano wczoraj umowy w tej sprawie.W ramach tej kwoty nowy sprzęt otrzymają oddziały ginekologiczno-położniczy, neonatologii, pediatrii, a także przebudowany zostanie oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Ostatnia tak duża przebudowa i wymiana sprzętu miała miejsce w 1997 roku, tuż po wielkiej powodzi, w której ucierpiała placówka.

Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski zabezpieczył 3 mln zł wkładu własnego

– Przede wszystkim wzrośnie jakość usług, pacjenci będą diagnozowani na bardzo nowoczesnym sprzęcie, a przez to diagnostyka stanie się jeszcze dokładniejsza i szybsza, krótko mówiąc poprawi się bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców – powiedziała starosta Małgorzata Tudaj.

Warto dodać, że dwa szpitale powiatowe w województwie – w Kędzierzynie-Koźlu i w Nysie – pełnią rolę szpitali ponadregionalnych, ponieważ trafiają tam również pacjenci nie tylko z innych powiatów, ale także innych województw.

– W ramach tych pieniędzy na bloku operacyjnym powstanie też nowoczesna sala wybudzeń, najwięcej bo 2 mln zł przeznaczymy na zakup cyfrowego RTG. Ale pojawi się też nowa aparatura USG, endoskopy, gastroskopy – zaznaczył dyrektor SP ZOZ Marek Staszewski.

Wręczając dyrektorom szpitali umowy marszałek województwa Andrzej Buła żartował, że na sali znalazło się samo zdrowie. – Każdy projekt będzie realizowany z myślą o pacjentach, o zagwarantowaniu im lepszej usługi i diagnostyki – powiedział, dziękując za trud przygotowania dobrych wniosków oraz zapowiadając kolejny nabór związany z infrastrukturą ochrony zdrowia , który zaplanowany jest na wrzesień, a kwota przewidziana do podziału, to około 22 mln złotych.

Łączna wartość 27 złożonych i zaakceptowanych do realizacji projektów z 13 szpitali, to prawie 73,5 mln złotych. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Adam Lecibil

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

oprac. WuEs

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.