Opolanie zgłosili prawie 200 projektów do budżetu obywatelskiego

Autor Obywatelski

Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Opola na 2018 rok. Mieszkańcy przygotowali 194 projekty. Teraz wszystkie propozycje przejdą w urzędzie weryfikację. Głosowanie odbędzie się w październiku. Do podziału jest 2,5 mln zł.
Termin składana wniosków do budżetu obywatelskiego upłynął wczoraj. Wtedy też przedstawiciele Ratusza informowali o zgłoszonych 125 projektach. Sporo formularzy trafiło jednak do urzędu w ostatnich godzinach przyjmowania wniosków. Ostatecznie opolanie złożyli 194 projekty.

– Część projektów dotyczy zadań inwestycyjnych, m.in. przebudowy dróg, budowy chodników, oświetlenia, placów zabaw i boisk. Natomiast druga grupa wniosków jest związana z aktywizacją osób starszych oraz dzieci i młodzieży – mówi Onetowi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego UM Opola.

Przypomnijmy

, nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Opola na 2018 rok ruszył w czerwcu. Teraz wszystkie projekty, które trafiły do magistratu będą weryfikowane.

Swój projekt do budżetu obywatelskiego mógł złożyć każdy mieszkaniec powyżej 16 roku życia. Wystarczyło mieć dobry pomysł, krótko go opisać oraz oszacować przybliżoną wartość inwestycji. Trzeba tez było zebrać pod swoją propozycją 20 podpisów mieszkańców.

Zasady konkursu

Z założenia wszystkie propozycje zgłaszane do budżetu obywatelskiego muszą być ogólnodostępne dla mieszkańców. A roczne koszty utrzymania inwestycji nie mogą przekraczać 30 proc. wartości zadania.

Jeśli nie będą spełniały tego kryterium, zostaną odrzucone. Prezydent Opola może jednak zrobi

ć wyjątek i dopuścić do głosowania taki projekt, jeśli uzna, że jest on niezwykle ważny dla miasta.

W tym roku projekty budżetu obywatelskiego zostały podzielone na trzy kategorie: zadania mikro do 10 tys. zł, zadania małe do 100 tys. zł i zadania duże w przedziale między 100 a 500 tys. zł. W puli jest 2,5 mln zł. Dwa miliony zostaną przeznaczone na zadania duże, 400 tys. zł na zadania małe i 100 tys. zł na mikro inwestycje.

O tym, jakie zadania zwyciężą w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, zdecydują mieszkańcy. Głosowanie odbędzie się w dniach 16-22 października. Wyniki zostaną ogłoszone 31 października. Zgodnie z planem zwycięskie inwestycje będą realizowane na początku przyszłego roku.

oprac. WuEs

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.