Chwała bohaterom Jerzemu i Ryszardowi Kowalczykom z Opola

Niezależna Gazeta Obywatelska

Rok 1970 w Polsce to rok ciemności zgotowany przez reżim komunistyczny rodakom na Wybrzeżu, którzy ośmielili się zaprotestować przeciw wprowadzonym podwyżkom cen żywności.

Bandyci w mundurach wojska, milicji ZOMO, SB mordowali robotników zgodnie z dyrektywą Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która nie była Polska ani robotnicza. Była natomiast organizacją zbrodniczą działającą na szkodę narodu Polskiego założoną jako agentura w Moskwie. Tak uważa wielu patriotów.

Przeżywaliśmy wielki szok i niedowierzanie i strach, bo wtedy bali się wszyscy tego czerwonego potwora.

W 1971 roku jako jedyni w Polsce przeciw tej brutalnej masakrze ludności cywilnej zaprotestowali bracia Kowalczykowie mieszkańcy Opola. Tym samym dali znać Polakom, że można wstać z kolan i walczyć z komunizmem. To po tym proteście powstawały organizacje antykomunistyczne ROPCiO, KONFEDERACJA POLSKI NIEPODLEGŁEJ i później SOLIDARNOŚĆ

Zburzenie auli w której odbywały różne wiece i narady komunistyczne, czy mająca się odbyć wielka feta na cześć zbrodniarzy strzelających do robotników, zadziałała jak sygnał z trąbki wzywający patriotów do walki o WOLNĄ POLSKĘ.

Bracia za swój protest zapłacili wieloletnim więzieniem a represje objęły ich całą rodzinę.

Ustawą z dnia 20 marca 2015 Sejm RP bohaterom walki o wolną Polskę, nadał zaszczytny status działacza opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Bracia Jerzy i Ryszard Kowalczykowie ten status otrzymali w 2017roku,a Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył braci Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ryszard Kowalczyk brał udział w garażowych spotkaniach patriotów którzy tam obchodzili święta narodowe zabronione przez komunistów. Od 1967roku przewinęło się przez ten antykomunistyczny klub wiele osób.

 Z wielką starannością, tą działalność patriotyczną organizacji świąt narodowych kontynuował Pan Adrian Czubak Wojewoda Opolski, odważnie przyjął pod dach urzędu tą tablicę upamiętniającą ich czyn mamy salę braci i wywalczył ulicę im. Braci Kowalczyków, w imieniu Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej d/s Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów politycznych bardzo Panu mu dziękuję.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych

Bogusław Bardon

      Opole 06.10.2023r.

 

 

Komentarze są zamknięte