Chadecy kontra Konfederacja. ZChR: „Nowa Nadzieja starej Konfederacji”

Zastępca Naczelnego

Sławomir Mentzen (Nowa Nadzieja), Paweł Czyż (ZChR)/Twitter.com

Wirtualna Polska przeprowadziła wywiad z prezesem Nowej Nadziei, współprzewodniczącym Konfederacji, Sławomirem Mentzenem. Polityk sojuszu utworzonego onegdaj przez Janusza Korwin-Mikke stwierdza, w odpowiedzi na pytanie o likwidację przepisu o obrazie uczuć religijnych, że ten powinien zostać zlikwidowany. Mentzen uważa, że zasiłek pogrzebowy, to „wyrzucanie pieniędzy” i dodaje, że „jeśli naprawdę rodzina nie miałaby pieniędzy – proszę zwrócić uwagę, że dostrzegam rolę państwa – państwo powinno urządzić pogrzeb. Tak jak chociażby państwo musi zebrać zwłoki martwej zwierzyny leżącej na drodze.”. Polityk Konfederacji, że program „500 plus” należy zlikwidować.

Pogląd, że należy zlikwidować art. 196 kk, tj. przepis o obrazie uczuć religijnych, to ukłon w stronę postkomunistów. Ten przepis należy bezwzględnie egzekwować. Tutaj różnimy się z poglądami „Nowej Nadziei starej Konfederacji”. Zasiłek pogrzebowy jest zbyt niski i nie należy go likwidować, a znacząco podnieść. To jakiś katastrofalny brak empatii pana Mentzena, że porównuje publicznie grzebanie zmarłych ludzi z grzebaniem padliny. Warto dodać, że starsze kobiety, które z uwagi na sprawowanie opieki nad dziećmi w PRL mają niskie świadczenie emerytalne, mają nawet dzisiaj spory problem z godnym pochówkiem zmarłych mężów. Mentzen chce im wyrwać nawet wdowi grosz celem zorganizowania pochówku bez świadczenia z zasiłku pogrzebowego. Natomiast program „500 plus” spowodował, że polskie dzieci z niezamożnych rodzin mają lepszy start w życie, bo rodziców stać dzisiaj na korepetycje, ubiór czy wyjazd wakacyjny. Odmiennie od pana Mentzena uważamy, że oszczędności należy szukać w ograniczeniu administracji publicznej, np. zlikwidować powiaty.”

– komentuje w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Mentzen o trzech świnkach, a ZChR o emeryturach

Siedzi pan w porządnym garniturze, z ładną poszetką, w biurze w centrum Warszawy. Staram się jedynie o pana zadbać, by nie potykał się pan na ulicach o biedaków. – stwierdza w rozmowie z Sławomirem Mentzenem Patryk Słowik z Wirtualnej Polski.

Małym dzieciom czyta się bajkę o trzech świnkach. Jedna zbudowała dom z siana, druga drewniany, a trzecia murowany. Czyta się też o koniku polnym, który całe wakacje się bawił, a potem nie miał co ze sobą zrobić w zimę. Jeśli ktoś nie jest w stanie zebrać pieniędzy i nie chce się ubezpieczyć, to będzie miał problem.”.

odpowiada Mentzen.

Problem w tym, że za rządów Platformy Obywatelskiej promowano wśród przedsiębiorców nieoskładkowane formy zatrudnienia. Wysoki ówcześnie poziom bezrobocia powodował czasem konieczność przyjęcia takich ofert. Wielu dzisiejszych 40-latków pomimo świadczenia pracy w pełnym wymiarze – czasem przez wiele lat – nie może liczyć na to, że ZUS zaliczy ten czas do okresu, który uprawnia do uzyskania emerytury. Odmiennie od lidera Nowej Nadziei uważamy, że czas na wprowadzenie emerytury obywatelskiej. W naszym przekonaniu, po przekroczeniu na przykład 65. roku życia każdy obywatel powinien nabywać prawo do minimalnej emerytury w wysokości 30% przeciętnego wynagrodzenia przeciętne w gospodarce narodowej, pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe. W 2022 r. wyniosło ono 5540,25 zł, a w drugim półroczu 2022 r. wyniosło 5783,75 zł, a zatem emerytura obywatelska powinna „na dzisiaj” wynosić 1735,12 zł netto. Taka zmiana – wprowadzenie emerytur obywatelskich – będzie przez nas forsowana w nowym parlamencie, jeżeli Polacy zdecydują w najbliższych wyborach o oddaniu swojego głosu na ZChR”

– mówi nam Paweł Czyż ze Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte