Polskie społeczeństwo się starzeje. Opieka nad osobami starszymi nie zajmuje raczej głównych sił politycznych. Czy pozaparlamentarne obecnie Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin ma w tej kwestii jakieś propozycje - o to zapytaliśmy rzecznika prasowego ZChR. - Tak oczywiście. Czas na inwestycję w zdrowie Polaków. Ważna jest ochrona życia i zdrowia oraz bezpieczeństwo w wielu wymiarach. W końcówce 2022 roku trafiłem do szpitala powiatowego w stanie zagrażającym życiu. Pomijając braki w dostępności leków na oddziale wewnętrznym jednego ze szpitali powiatowych, szczególnie uderzyło mnie kierowanie na ten oddział przewlekle chorych starszych ludzi. Często na łóżku szpitalnym obok leżał nastolatek. Oboje sobie zakłócali spokój. Medycznie też inne są potrzeby osoby starszej i nastolatka. W moim przypadku starszy schorowany człowiek budził się o trzeciej rano i wzywał pomocy nie wiedząc gdzie się znajduje. Gdyby w systemie ochrony zdrowia był jakiś plan na przyszłość, to dzisiaj inwestowano by w oddziały geriatryczne. Tak się nie dzieje. Generalnie chcemy też, aby wszyscy emeryci i renciści mieli dostęp do bezpłatnych w pełni leków - poza suplementami oczywiście - mówi nam rzecznik prasowy Zjednoczenia Paweł Czyż.
Czytaj więcej...Były premier Litwy Saulius Skvernelis wniósł o włączenie kwestii obecności szaulisów przy lokalach wyborczych w rejonie wileńskim
Sprawą kontrowersyjnego zaangażowania szaulisów – członków paramilitarnej organizacji wojskowej Związku Strzelców Litewskich w proces wyborczy w rejonie wileńskim ma się zająć sejmowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Kwestia ta jest też wciąż rozpatrywana przez Główną Komisję Wyborczą (VRK).
Czytaj więcej...Niemcy praktykują „cichą spowiedź”. Ksiądz: w normalnych okolicznościach to nie powinno mieć miejsca
Jeden z katolickich portali opisał niedawno, jak wygląda spowiedź w niektórych niemieckich parafiach. Okazuje się, że wierni wyznają tam swoje grzechy w myślach, bez konieczności spotkania się z duchownym w konfesjonale. Zdaniem przedstawicieli Kościoła katolickiego jest to niezgodne z prawem kanonicznym. — Przepisy mówią jasno, że jedynie indywidualna, integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią sposób pojednania się z Bogiem osoby w grzechu ciężkim — mówi w rozmowie z Onetem ks. Rafał Główczyński.
Czytaj więcej...Skandynawscy biskupi apelują, by nie narzucać dzieciom „hipotez genderowych”
Katoliccy biskupi krajów skandynawskich potępili inicjatywy ruchu LGBTQ, mające na celu ułatwienie dzieciom zmiany tożsamości płciowej.
"Sprzeciw budzi sytuacja, gdy poprzez ten ruch transportuje się obraz człowieka, który likwiduje integralność cielesną osoby, tak jakby płeć biologiczna była czymś czysto przypadkowym" – czytamy w opublikowanym 26 marca orędziu Konferencji Biskupów Skandynawskich na piątą niedzielę Wielkiego Postu.