Finlandia: Greta Thunberg z tytułem akademickim. Uniwersytet ogłosił listę

Zastępca Naczelnego

Greta Thunberg/YouTube.com

Uniwersytet Helsiński ogłosił w poniedziałek listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. W liczącym 30 osób gronie znalazła się m.in. szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która zostanie odznaczona przez Wydział Teologii. Oprócz niej tytuł honorowy otrzyma także prezydent Finlandii – Sauli Niinisto.

Greta Thunberg zostanie doktorem honoris causa Uniwersytetu Helsińskiego. W poniedziałek uczelnia ogłosiła listę osób, które otrzymają najwyższe odznaczenie akademickie.

W tym roku tytułem doktora honoris causa zostanie nagrodzonych w sumie 30 wybitnych osobistości z całego świata”

– poinformowały w komunikacie władze uniwersytetu.

Szwedzka aktywistka zostanie nagrodzona przez Wydział Teologii fińskiej uczelni. Tytuł honorowy zostanie nadany Grecie Thunberg na uroczystości, która odbędzie się 9 czerwca w Helsinkach. Razem z nią, odznaczenie odbierze siedem innych osób.

Greta Thunberg na jednej liście z prezydentem Finlandii

Oprócz Grety Thunberg, na liście osób nagrodzonych tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Helsińskiego znalazł się także obecny prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Głowa państwa zostanie odznaczona przez Wydział Filozofii na uroczystości 26 maja.

Tytuł doktora honoris causa odbierze także były minister środowiska Finlandii Lauri Tarasti. Polityk zostanie nagrodzony przez Wydział Prawa 16 czerwca.

Greta Thunberg z doktoratem honoris causa. To kolejne odznaczenie

To nie pierwszy doktorat honorowy Grety Thunberg. Szwedzka aktywistka klimatyczna została w 2019 roku nagrodzona tytułem doktor honoris causa przez belgijski Uniwersytet w Mons za „wkład w podnoszenie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju”.

W maju 2021 roku kanadyjski Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej przyznał Grecie Thunberg honorowy doktorat z prawa. W uzasadnieniu wyrażono uznanie dla aktywistki za „wzywanie światowych przywódców do podjęcia natychmiastowych działań przeciwko zmianom klimatycznym”.

Źródło: Jan Manicki, Interia.pl

Komentarze są zamknięte