Archiwum

Archiwum dla 17/03/2023

Polscy rolnicy zablokują całą granicę z Ukrainą. Tak chcą zwrócić uwagę Brukseli

Zastępca Naczelnego

Jeszcze wczoraj rolnicy zapowiadali protesty i blokady dróg w całej Polsce, a także najazd na Warszawę. Po rozmowach "ostatniej szansy" z resortem rolnictwa zmienili jednak plany. Teraz zapowiadają, że w porozumieniu z organizacjami rolniczymi ze Słowacji, Rumunii i Węgier w ciągu dwóch tygodni zablokują całą granicę z Ukrainą. Chcą tym zwrócić uwagę Komisji Europejskiej na swoje kłopoty z gwałtownym napływem produktów rolnych ze Wschodu.

Jak zapewniali sami rolnicy, dzisiejsze spotkanie z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem, było rozmową "ostatniej szansy". Gdyby się nie powiodło, w czwartek miał odbyć się potężny ogólnopolski strajk połączonych sił wielu organizacji. Protest się odbędzie, jednak jego przebieg będzie inny. Dlaczego?

Czytaj więcej...

Reakcja Zbigniewa Ziobry na słowa premiera Morawieckiego: Nie zgadzamy się, by obrona taniej energii była przedstawiana jako Polexit

Zastępca Naczelnego

Nie zgadzamy się, by obrona taniej energii była przedstawiana jako Polexit. Premier Mateusz Morawiecki zgodził się na zaostrzenie polityki klimatycznej UE” - napisał minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro na Twitterze, w odpowiedzi na słowa premiera Morawieckiego w sprawie polityki klimatycznej.

Echa wywiadu premiera Mateusza Morawieckiego, udzielonego w podcaście Jakuba Wiecha w sprawie polityki klimatycznej, nie pozostały niezauważone przez koalicjantów partii rządzącej z Solidarnej Polski. Z tezą, że rezygnacja z unijnej polityki klimatycznej oznaczać będzie Polexit nie zgadzają się minister Zbigniew Ziobro i europoseł Patryk Jaki.

Czytaj więcej...

„Super Express” informuje, że w sondażu Polacy popierają obronę dobrego imienia Jana Pawła II

Zastępca Naczelnego

- 11 marca skierowaliśmy do wszystkich sejmików wojewódzkich petycję z projektem uchwał intencjonalnych w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Nasza inicjatywa zawiera dokument będący wiernym odbiciem uchwały Sejmu RP z 9 marca. Z sondażu "Super Expressu" wynika, że aż 67 poc. ankietowanych popiera uchwałę sejmową. To oznacza, że nasza inicjatywa ma wsparcie społeczne. Każde przedłużanie w czasie przyjęcia naszej inicjatywy przez dany sejmik będzie zatem sprzeczne z oczekiwaniami społecznymi. Skoro Polacy wspierają sejmową uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II, to my oczekujemy szybkiej ścieżki wdrożenia naszych projektów uchwał skierowanych do sejmików - mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

Prymas Czech staje w obronie św. Jana Pawła II. „Nie możemy milczeć wobec ataków”

Zastępca Naczelnego

Arcybiskup, metropolita praski, prymas Czech Jan Graubner wydał oświadczenie, w którym napisał, że nie można milczeć wobec ataków na św. Jana Pawła II, które mają miejsce w Polsce. Podkreślił, że próby zdyskredytowania dziedzictwa Jana Pawła II są tendencyjne i ahistoryczne. „Autorzy tez oskarżających Karola Wojtyłę, jako ówczesnego arcybiskupa krakowskiego, o tuszowanie nadużyć seksualnych przez księży nie uwzględniają szerszego kontekstu, lecz bezkrytycznie przyjmują za wiarygodne źródła, dokumenty wytworzone przez tajną policję, co jest całkowicie niedopuszczalne, zwłaszcza gdy istnieją inne raporty i opracowania, które inaczej przedstawiają jego słowa i czyny” –  napisał w oświadczeniu prymas Czech.

Czytaj więcej...

Kazimierz Prószyński. Genialny i zapomniany wynalazca. Zmarł w obozie Mauthausen-Gusen

Zastępca Naczelnego

Kazimierz Prószyński to jeden z najciekawszych polskich wynalazców. Jego dokonania podziwiali bracia Lumière. To on, a nie słynni Francuzi, był prekursorem wynalazku nazwanego później kamerą filmową. Na wiele lat Prószyński został zapomniany. Zginął w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym.

Kazimierz Prószyński to pionier światowej kinematografii. Stworzył on system umożliwiający m.in. skokowy przesuw taśmy filmowej, co zminimalizowało drgania. Skonstruował także aeroskop, pierwszą ręczną kamerę filmową ze stabilizacją obrazu.

Czytaj więcej...

Wielka Brytania: 90 proc. firm chce kontynuować prace w 4-dniowym tygodniu roboczym

Zastępca Naczelnego

Kolejne wnioski płynące z największego jak do tej pory badania czterodniowego tygodnia pracy wskazują, że ten może zostać na dłużej z brytyjskimi pracownikami. 56 spośród 61 firm zgłosiła chęć kontynuowania takiego modelu pracy. Jednocześnie osoby, które w ramach testu pracują krócej, zgłaszają większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków zawodowych i rzadziej chorują.

Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu chorobowym, zwiększenia lojalności pracowników wobec pracodawcy oraz wyraźnie poprawiło równowagę między życiem zawodowym a prywatnym osób w wieku roboczym. Nie wpłynęło natomiast na pogorzenie wydajności - wynika z badań w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej...

Adam Słomka: Czy prezydent Andrzej Duda „zachowa się jak trzeba”?

Zastępca Naczelnego 3

Sierakowska, Łybacka, Cieślak, Ferenc - prezydent Andrzej Duda pośmiertnie przyznał im wysokie odznaczenia, chociaż w mojej opinii jedyne na co zasługiwali to ... ordery Lenina. Dzisiaj prezydent Duda ma okazję "zachować się jak trzeba". 15 marca zmarł dr Adam Sandauer, działacz opozycji w PRL i twórca koncepcji powołania instytucji Rzecznika Praw Pacjenta. W XX wieku działacz Konfederacji Polski Niepodległej, doradca ds. ekonomicznych i przez krótki czas nasz rzecznik prasowy. W roku 2010 i 2015 członek komitetów wsparcia Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Mieszkaniec Warszawy, który za grywał prywatnie w karty z byłym premierem Janem Olszewskim ... Społecznik, poeta i wielki Polak narodowości żydowskiej, który publicznie zwalczał nieprawdziwe oskarżenia o istnienie "polskich obozów koncentracyjnych".

Czytaj więcej...